Alternativ.nu

Djur => Biodling => Ämnet startat av: jondej skrivet 14 jun-19 kl 06:57

Titel: Större yngelrum
Skrivet av: jondej skrivet 14 jun-19 kl 06:57
Nån som vill ge synpunkter, fördelar och nackdelar, med att välja ett större ramformat (Dadant) som yngelrum kontra att använda ett mindre (3/4 Langstroth) genomgående?
Titel: SV: Större yngelrum
Skrivet av: hofboss skrivet 14 jun-19 kl 07:59
Funkar jättebra tills bina får för sig att plugga igen yngelrummet med honung, att hitta en slunga som tar dadant  är inte det lättaste, alternativet är att skära ut och pressa honungen i en fruktpress.
Titel: SV: Större yngelrum
Skrivet av: Små skrivet 14 jun-19 kl 18:32
men det måste höra till undantagen att någon måste slunga Dadant, det ska ju inte vara honung i de ramarna. Och skulle det bli det, så är det bara i överkanten, och då kan man rispa upp den, så tar de bort den.
Titel: SV: Större yngelrum
Skrivet av: hofboss skrivet 14 jun-19 kl 21:09
jag har 40 ramar med sälghonung som jag får skära ut och pressa
Titel: SV: Större yngelrum
Skrivet av: Små skrivet 15 jun-19 kl 20:24
Nån som vill ge synpunkter, fördelar och nackdelar, med att välja ett större ramformat (Dadant) som yngelrum kontra att använda ett mindre (3/4 Langstroth) genomgående?

Det här är en stor fråga som är svår att svara kortfattat på. Jag har själv 2-3 st 3/4 Langstroth, fast numera förstår jag de som väljer större lådor till yngelrum. Men i så fall hade jag nog lutat åt 2 st Langstroth hela året istället för Dadant, som många tycks välja. De går ju ändå att lyfta i nödfall, det går inte med Dadant, om det är honung i.
Titel: SV: Större yngelrum
Skrivet av: jondej skrivet 02 jul-19 kl 05:39
Ett argument för olika format i yngelrum och skattlådor som jag sett är att man särskiljer vaxkakor med yngel och honung, dvs att man därmed aldrig har honung i tidigare yngelramar. Finns det fog för att det är bättre ur  hygiensynpunkt?