Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Wildvittra skrivet 25 okt-10 kl 15:49

Titel: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Wildvittra skrivet 25 okt-10 kl 15:49
Ja som ni vet har den j*veln tagit 9 höns för oss för en vecka sen :'(
Har tätat alla hål, grävt ner nät i backen m.m. bara för att idag förstå att iller/mink tar sig in genom hönsnät hur lätt som helst. Kändes lite hopplöst där ett tag men jag ska f*n inte ge upp, funderar på att beställa en minkfälla och så sitter jag och tittar på fyrkantsnät med mindre maskor. Finns påHögberga med maskor på ca 1 cm, duger de mot illern? Hittar även fyrkantsnät med maskor på 6 mm på Harald Nyborg. Vad ska jag satsa på för att skydda mina höns mot iller/mink-j*veln?
Kanske inte blir så snyggt med så små maskor men kosta vad det kosta vill... orkar inte med att förlora ett gäng till.  :-\

Nåt annat bra att tänka på för att försvåra så mycket som möjligt?
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 25 okt-10 kl 16:09
Vi hade Illerbesök innan vi fick upp våra eltrådar runt hela tomten. Tänkte visa ett par bilder hur det ser ut.

(http://2.bp.blogspot.com/_fadXqjI5wyU/TBqZF3Nq9HI/AAAAAAAABqk/GqM3M6sJdg8/s1600/DSC_0186.JPG)

(http://4.bp.blogspot.com/_fadXqjI5wyU/TD4pwJTfJ2I/AAAAAAAAByk/Fdf_SScO9hM/s1600/DSC_0597.JPG)

Hur vi har gjort det vid en av grindarna.Först gar vi grävt och lagt sten samt dragit elen under till andra sidan.

(http://1.bp.blogspot.com/_fadXqjI5wyU/TEGTQ97G6tI/AAAAAAAABys/c5otkoz3q_Q/s1600/DSC_0598.JPG)

Sedan hear det fyllts igen

(http://4.bp.blogspot.com/_fadXqjI5wyU/TEGTbmdG9yI/AAAAAAAABy0/TvJjqB8Y7vI/s1600/DSC_0600.JPG)

och slutligen drogs elen hela vägenfram till vedbod och husknut.

(http://1.bp.blogspot.com/_fadXqjI5wyU/TEN3DWDOxOI/AAAAAAAAB0E/flFM8tXEttI/s1600/DSC_0681.JPG)

Eventuellt kommer vi att sätta upp en tredje tråd lite högre upp ifall det blir mycket snö i vinter igen. Men dessa två trådar har räckt. Vi har haft räv precis utanför och grannen ett par hundra meter bort har blivit av med både höns ankor och gäss i år så nog fungerar det  ;D

Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Daniel Sörensen skrivet 25 okt-10 kl 16:17
Smart :)
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Wildvittra skrivet 26 okt-10 kl 16:30
Tack för de fina bilderna! Funderar lite kring el också men undrar hur effektivt det är om man sätter det kring hönsgård o hönshus? Kan illern hoppa över trådarna och upp på nät/husvägg? Hur långt ner måste man sätta trådarna för att de ska hindra illern (de är väl väldigt lågbenta)? Hur ska man hindra hönsen själva att få en stöt?

Funderar mellan att sätta elkabel, tätare nät eller nån slags plåt eller skivor längst ned på nätet så illern glider av när den försöker klättra. Vad tror ni är bäst? Har ska även gräva ner mer nät/stenar i vår när tjälen släpper, nu är marken stenhård så varken jag eller illern kan gräva... (en klen tröst).

Vill verkligen har råd och hjälp i denna fråga, går med ständig oro för nya besök i hönshuset. Nu får hönsstackarna gå inne på dagarna medan jag är på jobbet o bara komma ut en timme på lunchen, lider med dem för de vill ju vara ute, men jag vågar inte!  :'(
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 26 okt-10 kl 16:44
jag har illrar och använder alltid 4-kantshålsnät til dom annars rymmer dom direkt .
Det lär funka med det större hålet på¨en cm men inte större skulle jag ha iaf ju mindre hål desto starkare nät .
En iller skakar sönder ett hönsnät hur lätt som heslt med sina långa huggtänder .
Dom är mästare på att ta sej in överrallt så det måste vara tätt .
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: esten skrivet 26 okt-10 kl 16:56
Hos mig tog sig mården in genom att klättra utanpå brädfodringen upp till taket där det fanns en luftspalt .

Hönsen var instängda för natten .Allt tätt neråt , fanns bara luftspalten men den kunde klättra bra på träväggen .
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 26 okt-10 kl 17:03
en vanlig kaninbur sån man har inomhus bröt min hane sönder dom svettsade pinnarna på o tog sej ur när vi flyttade ..jag förlorade några kycklingar då .
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: LasseDalom skrivet 26 okt-10 kl 17:59
Svetsat fyrkantsnät klarar det mesta, finns på ÖB och Jula om jag inte minns fel.
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 26 okt-10 kl 19:07
Fördelen med el är att rovdjur inte börjar med att hoppa upp på väggar eller nät utan dom går fram och kollar i markhöjd först. Får dom sig då en stöt springer dom därifrån. Mina hundar som promt skulle nosa på eltråden sprang tjutande 100meter bort. Obehaget är förmodligen lika stort för en iller eller räv så jag tror inte dom kommer sig för att försöka att forsera tråden igen.... 

Om elen sitter på utsidan ska det mycket till att hönorna får en stöt och om dom provar att picka på eltråden gör dom inte om samma misstag. Jag hade alla mina höns inhägnade med 4 eltrådar första vintern på mitt förra ställe, då det var stenhård tjäle när jag flyttade dit och det inte fanns möjlighet att sätta upp vanligt stängsel eller hönsgård förrrän tjälen släppt. Jag köpte helt enkelt tramstolpar i plast kokade vatten i vattenkokaren och "töade ner" en stolpe i taget  ;) Hönsen gick på elen ett par gånger den första veckan men inte mer.

Alla jag vet som har el om sina hönsgårdar får ha djuren ifred (inte av rovfågel dock) och har inte haft några förluster så länge elen fungerat.

Den svaga punkten är om det blir snödrivor eller strömmen går.
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Agustiflora skrivet 26 okt-10 kl 19:51
Ja, det där med el är ett bra alternativ mot oönskade rovdjur. Bara man sätter första tråden tillräckligt lågt så inte något djur kan komma under den med huvudet. Får dom den bara i nacken springer dom bara genom. Att få eltråden lite snabbt över ryggen bekommer dom inte. Jag har sett räv gena över fårhagar utan att bry sig om elen. Dock var den tråden kanske knappt två decimeter över backen, men det var också större djur.

Som Azoo-Lina har gjort tycker jag verkar vara ett riktigt bra exempel. Första tråden sitter på bra höjd för oönskade illrar/minkar. Att använda aluminiumtråd leder strömmen bra. Man förlorar inte så mycket spänning på vägen och det klarar lite påliggande gräs bättre. Eltråd har tunnare rostfria ledare som lättare bryts av, speciellt om snön ligger på så aluminiumtråd är bättre.

Har tjälen kommit i marken kan ett annat alternativ vara slagborrmaskin som även kan underlätta om marken är moränhaltig, som är vanligt i Sverige. Vatten sedan på så sitter pinnen till våren om man vill ha det så.
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: fräsen skrivet 26 okt-10 kl 20:25
Mitt bästa tips är: låna en fälla.
Vi fick in en iller i hönsgården i vintras, en jägare var vänlig o lånade ut en fälla. Det tog två nätter, sen satt den där o jag o hönorna kunde sova lugnt igen.
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Wildvittra skrivet 27 okt-10 kl 11:09
Tack för alla svar!
Var får jag tag på grejerna till eltråden?
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 27 okt-10 kl 11:25
Tack för alla svar!
Var får jag tag på grejerna till eltråden?

Lantmännen, Granngården, Harald Nyborg. De flesta hästbutiker har också.

Dessutom finns nätbutiker:
http://lantbutiken.se/butik/ (http://lantbutiken.se/butik/)
http://www.willab.se/WILLABB2C/TradePoint/b2c/ui/catalog/ItemCatalog.aspx?CategoryKey=2 (http://www.willab.se/WILLABB2C/TradePoint/b2c/ui/catalog/ItemCatalog.aspx?CategoryKey=2)
http://www.nordpost.se/ (http://www.nordpost.se/)
Du behöver bara det allra minsta elagregatet om du bara ska ha ett kort stängsel. El band och Elrep är inte lika effektiva, ren metalltråd är bäst.

När det kommer till elagregatet kan det var värt att kolla efter begagnat här

http://www.lantbruksnet.se/ (http://www.lantbruksnet.se/)
http://www.blocket.se/ (http://www.blocket.se/)
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Wildvittra skrivet 27 okt-10 kl 11:29
Vad sägs om färdigt elnät?
http://lantbutiken.se/butik/726-elnat-till-hons-lamm-ankor-och-gass.html (http://lantbutiken.se/butik/726-elnat-till-hons-lamm-ankor-och-gass.html)
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 27 okt-10 kl 11:48
Funkar förmodligen men är lite för fult, synligt och iögonenfallande för min smak ;) Nätet är orange inte grönt som på bilden ::) Finns att köpa på flera ställen och i varierande längder och höjder.

Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Wildvittra skrivet 27 okt-10 kl 11:54
Haha jo inte det snyggaste kanske, men känns som det är av mindre betydelse just nu faktiskt...  :-[
Var finns det annars att köpa?
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Martin-77 skrivet 27 okt-10 kl 12:18
Många bra lösningar på mink/iller problemet!
Men som du var inne på tidigare är en fälla inte fel som komplement när någon redan fått blodad tand.
Så mitt tips: Investera i en minkfälla, finns både för levandefångst och direkt dödande slagfällor och sätt ut den så snart du kan. Antar att rackaren som redan varit inne snart blir sugen igen så bästa vore nog att pröva fånga den...
Själv har jag alltid en fälla stående hemma som jag kan sätta ut om det dyker upp huliganer;)
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: LasseDalom skrivet 27 okt-10 kl 12:57
Citat från: Martin-77
Så mitt tips: Investera i en minkfälla, finns både för levandefångst och direkt dödande slagfällor och sätt ut den så snart du kan.

Det ger ingen lösning på problemet om du inte upprätthåller en kontinuerlig utrotning av allt potentiellt rovvilt i området. Man kanske får utlopp för hämndkänslorna dock.

Bygg iställt ett säkert hägn. Då kan man åka hemifrån och sova lungt om natten. Naturen kan fortsätta att fungera som den skall i vår omgivning och vi kan trivas med våra husdjur.
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Wildvittra skrivet 27 okt-10 kl 14:44
Det ger ingen lösning på problemet om du inte upprätthåller en kontinuerlig utrotning av allt potentiellt rovvilt i området. Man kanske får utlopp för hämndkänslorna dock.

Bygg iställt ett säkert hägn. Då kan man åka hemifrån och sova lungt om natten. Naturen kan fortsätta att fungera som den skall i vår omgivning och vi kan trivas med våra husdjur.


Ett säkert hägn är det jag främst prioriterar åt mina höns, så alla tips mottages tacksam! Sen att kompletter med en fälla för att få bort just detta djur (inte pga hämndkänslor - jag är bland de mest blödiga människor som finns) utan för att just detta djur som sagt säkert fått smak på hönsen, tycker jag låter som ett bra förslag!
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Martin-77 skrivet 30 okt-10 kl 23:11
Det ger ingen lösning på problemet om du inte upprätthåller en kontinuerlig utrotning av allt potentiellt rovvilt i området. Man kanske får utlopp för hämndkänslorna dock.

Bygg iställt ett säkert hägn. Då kan man åka hemifrån och sova lungt om natten. Naturen kan fortsätta att fungera som den skall i vår omgivning och vi kan trivas med våra husdjur.
Kan förståss hålla med om att grunden är att ha bra inhägnad men att en individ som fått smak på god lättillgänglig mat sannolikt prövar sig igen verkar sannolikt i min värld:)
Hämndbegär kan säkert vara en till viss bidragande del till att jag skulle satt ut en fälla men om det känns bättre så kan man väl ta till vara på skinnet från minken eller vad det nu må vara så är det "skörd" av en förnyelsebar resurs;)
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: LasseDalom skrivet 30 okt-10 kl 23:22
Citat från: Martin-77
Kan förståss hålla med om att grunden är att ha bra inhägnad men att en individ som fått smak på god lättillgänglig mat sannolikt prövar sig igen verkar sannolikt i min värld:)

Precis, och detta kan då stoppas på två sätt:
1. Bra hägn där han inte kan ta sig in.
2. Fälla och dödande.

Alt 2 öppnar dock för möjligheten att nästa hungriga rovdjur kan fortsätta hönsätandet, du blir ledsen över dina höns och du måste ut med fällan igen. Förfarandet fortsätter ända tills du använder dig av metod 1.
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Martin-77 skrivet 31 okt-10 kl 00:23
Precis, och detta kan då stoppas på två sätt:
1. Bra hägn där han inte kan ta sig in.
2. Fälla och dödande.

Alt 2 öppnar dock för möjligheten att nästa hungriga rovdjur kan fortsätta hönsätandet, du blir ledsen över dina höns och du måste ut med fällan igen. Förfarandet fortsätter ända tills du använder dig av metod 1.
Håller fortfarande med dig att en bra inhägnad är grunden:) men tror att en individ som fått smak på "maten" är mer motiverad än andra individer att få sig ett skrovmål igen, detta trots att inhägnaden förbättras. Är förståss inte säker på att det blir problem igen men om det hade drabbat mig hade jag satt ut en fälla...
Alltså föreslår jag metod 1 & 2
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: brainghost skrivet 31 okt-10 kl 07:09
Hoppas du inte bor neråt gialsved där "djurvännerna"släppte ut 17000 minkar vilka djävla dårar......
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Blekslättens Gård skrivet 31 okt-10 kl 08:20
Vi har inte haft något besok ännu men här om dagen såg jag en mink eller iller några hundra meter från huset,Ska sätta upp några mård fällor idag ifall att den kommer,Ska bara sätta dit 0,5 m lång tunnel på 70 mm så att inte katterna tar sig in.Mvh.
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Wildvittra skrivet 12 nov-10 kl 15:17
Sambon pratade med grannen igår, som bott här i mååånga år. Han sa att han varken sett iller eller mink här, trots att han är ute mycket i skogen, men däremot hermelin. Tror ni hermelin kan vara boven?

För övrigt har vi satt upp eltråd runt hönsgården, satt ut en fälla preparerad med smarrigheter och stänger in hönsen innan skymning. Än så länge har det gått bra och inga spår efter "monstret". *peppar peppar*   (:)
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: Martin-77 skrivet 13 nov-10 kl 22:05
Sambon pratade med grannen igår, som bott här i mååånga år. Han sa att han varken sett iller eller mink här, trots att han är ute mycket i skogen, men däremot hermelin. Tror ni hermelin kan vara boven?

För övrigt har vi satt upp eltråd runt hönsgården, satt ut en fälla preparerad med smarrigheter och stänger in hönsen innan skymning. Än så länge har det gått bra och inga spår efter "monstret". *peppar peppar*   (:)
Tror inte på hermelin då den enligt vad jag tror är för liten för att rå på fullvuxna hönor.
Mink, Iller eller mård är mitt tips...
Vad gäller dessa djur så är det sällan man ser dem då de är förhållandevis skygga och främst nattaktiva. Är man nyfiken på dessa djur är spårsnön det i särklass bästa sättet att få en inblick i läget...
Titel: SV: Hur hindra iller o mink?
Skrivet av: anders50 skrivet 13 nov-10 kl 22:37
Hoppas du inte bor neråt gialsved där "djurvännerna"släppte ut 17000 minkar vilka djävla dårar......
Jag bor där...och här är det krig!   (fast det heter Gislaved, ;) men det var i Skillingaryd/ Vaggeryd de släpptes ut)