Alternativ.nu
Djur => Får => Hus, hägn & bete för får => Ämnet startat av: skogsråetiskogen skrivet 20 okt-10 kl 08:00
-
Tänkte bara höra om någon fortf har fåren på bete....mina går på vall nu som slogs i början av juli, så det är grönt och fint uppvuxet.
De verkar nöjda med det.... Hoppas hoppas att snön inte blir liggande!
-
Våra går fortfarande ute på bete, men de får hö också nu eftersom det börjar bli lite dåligt med gräs.
-
Tog in mina i lördags och då hade de gått på tillskottsfoder(hösilage) i en vecka... De hade fått gå kvar om jag inte hade en gråhund (tillhörande ett lokalt jaktlag) som var och jävlades med dem hela tiden >:(
:-* /Anette
-
Mina tackor går ute. Lammen är inne och baggarna - av säkerhetsskäl - de ska jobba i dec.
-
Här är de inne sen 5 oktober... går i liten rasthage om dagarna och äter ensilage. Mycket varg runt om nu... ::) Funderar hur det är med lama som vakt ? men de får inte äta ensilage har jag läst... sen vaktar de väl mot mig också kanske (:)
-
Nu är det dags att ta in här också. Gräset fryser på nätterna och kan knappas innehålla så mycket vettigt längre. Jag ska bara fixa i ordning fårhuset (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=99082.0 (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=99082.0)) sen tar jag in dem.
-
Funderar hur det är med lama som vakt ? men de får inte äta ensilage har jag läst... sen vaktar de väl mot mig också kanske
Du funderar inte på vakthund istället? Den blir din bäste vän också ;)
-
Du funderar inte på vakthund istället? Den blir din bäste vän också ;)
Njae.... förstår inte riktigt hur det funkar ... ??? de bor hos fåren ? Alltid ? De ska inte hämtas och gås ut o gå med ? Vad händer när folk går förbi hagen med hund ? Äter de i hop med fåren ? ( Alltså hundmat då) När man stallar in fåren, går de kvar hos dem ändå ? Det måste väl vara särskilt staket så de inte hoppar ut ? ???