Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Raser => Ämnet startat av: solidpoints skrivet 18 okt-10 kl 22:27
-
Har en höna som antingen kan vara ren araucana eller araucana-lohman (äggen blandades ihop i kläckaren och jag är hönsnovis)
Är lite nyfiken på om man kan avgöra om hon är ren araucana?
Hon är ca 4 månader och nu som först kan man se antydan till kam (hedemorahönan som kläcktes samtidigt har tydlig kam sedan länge)
Benen är svarta liksom kroppen och hon har stjärt. Vid öronen har hon små fjädrar men inte såna utpräglade kvastar som man ser om man googlar på araucana. Funderar på om det kommer eller om hon redan borde fått riktiga kvastar vid det här laget om hon nu har det anlaget?
-
Om hon inte fått några kvastar nu som 4 månader gammal lär hon nog inte bära på anlaget. "Kvastdjur" brukar ha små "dunkvastar" redan som "nya".
Här är några kycklingar med kvastar.
(http://www.feathersite.com/Poultry/CGA/Arau/ArauChix1.JPEG)
-
Här är en 3 veckor gammal kyckling.
(http://farm3.static.flickr.com/2756/4513772118_b09ed75b5d_o.jpg)
-
Nämen då har hon ju säkert inte det anlaget för även om hon såg lite ut som kycklingarna på första bilden när hon var liten så ligger hon ju definitivt i lä nu :)
Här är i alla fall några bilder på henne om det är ngn som vill ge sig på att gissa huruvida hon är araucana eller lohman -araucana.
-
Jag tror inte att det går att se skillnad på en ren araucana och en araucana-lohmankorsning? Äggen lär ju bli gröna eftersom det anlaget är dominant. En lohman har ju inte direkt några framträdande egenskaper eftersom de i sig är en korsning. Jag vet inte hur de olika kammarna är dominanta över varandra, om de nu är det.
-
Araucanans kam dominerar över lohmannens enkelkam så det går inte eller att säga att det är en lohmannkorsning "för den har enkelkam".... För det får den ju inte eftersom den isf. ärver ärtkammen. :P Och om hon hade haft kvastar så betyder inte det att den är 100% renrasig eller för då kan det lika gärna handla om en araucana med kvast korsat med lohmann. Kvastarna hör liksom inte till att endast renrasiga araucanor kan få det, utan korsningen kan ju lika gärna få det med om den ärver anlaget för kvastar. =)
Har du några fler bilder på henne, helkroppsbild med ben och allt med så man kan glutta lite mer på hur hon ser ut? =)
-
Ska genast ge mig ut och plåta ;D
-
Ett par till som inte fick platsiförra inlägget
-
Det här är verkligen svårt. :P Är det brun lohmann den är korsat med om det skulle vara en korsning? För om så är fallet så tycker man att hon borde lägga mörkare/mossgröna ägg när den åldern kommer eftersom anlaget för de bruna äggen och blå blandas.
Det bästa kanske är att man kallar henne för blandis, så man inte chansar på att hon är ren, så får hon bebisar sedan med en araucanatupp som man säljer som renrasiga och sedan någon eller några generationer framåt poppar det upp något helknasigt bland kycklingar som ska vara renrasiga. ::) ;D
-
OT men, den lilla svartvitfläckiga som går där! ;D Så tuff och sticker verkligen ut ur bilden bland de stora hönsen, haha. ;D
-
Japp, brun Lohman är det i så fall. Ska bli mkt spännade att se hur äggen ser ut. Hade inte tänkt på att de kan bli mörkare om hon är en lohman-blandis ;D
Chabon (svart-vit-prickiga på bilden) ÄR en riktig tuffing som hellre "hänger" med de stora hönsen än med vår andra chabo och dvärgwyandotterna. Men hon har inte börjat värpa än det lilla skrället och hon borde nu vara dryga 8 månader :P Väntar ivrigt till första äggen ska komma här hemma ju.
-
Här är en 3 veckor gammal kyckling.
([url]http://farm3.static.flickr.com/2756/4513772118_b09ed75b5d_o.jpg[/url])
ÅÅÅÅH så fin!! Den vill jag haaaaa! :-*