Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Anso1971 skrivet 12 jun-06 kl 19:29
-
Vi har tre kycklingar men ingen färdig hönsgård. Tidigare ägarna till vårt hus har haft hönshus åt norr, med timmerväggar (tätade med mossa) och trägolv. Enda jobbet för oss för att kunna ha kycklingarna där är att sätta upp hönsnät utanför eftersom det inte finns kvar. Det var i så dåligt skick när vi köpte gården så vi tog bort det.
Men så läste jag på nätet om hönshus...och insåg att vårt hönshus liksom var bortom all kritik. Omöjligt att göra rent. Hur gjorde man förr, innan betongens och högtryckstvättarnas tid?
Vi har ett annat utrymme också, en gammal hästbox. Ligger åt söder, med sprucket gammalt betonggolv. Spontade brädor som väggar, något större fönster än i hönsgården. Är det en bättre plats? Det krävs något mer jobb då vi måste ta upp en lucka i väggen. Det känns å andra sidan som en trevligare plats eftersom hönsgården då kommer inåt gården till.
Men det här med rengöring vete gudarna...Kan man spackla igen sprickorna i betonggolvet med cement?
Vår uthusbyggnad är väldigt vacker trots sina skavanker. Byggd i omgångar från kanske 1600-talet fram till början av 1900-talet. Jag vill inte göra för stor åverkan på huset, men vill ju samtidigt att de framtida hönsen ska ha det bra.
-
Men så läste jag på nätet om hönshus...och insåg att vårt hönshus liksom var bortom all kritik. Omöjligt att göra rent. Hur gjorde man förr, innan betongens och högtryckstvättarnas tid?
...
Vår uthusbyggnad är väldigt vacker trots sina skavanker. Byggd i omgångar från kanske 1600-talet fram till början av 1900-talet. Jag vill inte göra för stor åverkan på huset, men vill ju samtidigt att de framtida hönsen ska ha det bra.
Jag tycker ert hönshus verkar underbart och jag tror hönsen kommer att stortrivas! Vad ni än gör, gör inget ni inte kan återställa något så när!
Jag funderar också på hur höns kan ha levt 100-tals år utan betong, mat som man inte kunde odla själv, högtryckstvättar, el osv ... ;) Har människan skämt bort hönsen så att de blivit överkänsliga mot t.ex. sin egen skit? Verkar sjukt...
-
Kalkning av väggarna kanske? Jag vet själv inte hur man gör, men tror att de som har ojämna och omålade väggar och som inte kan köra med högtryck eller hink med såpvatten kalkar en gång om året. Hur denna kalkblandning ser ut och hur de går tillväga måste någon annan hjälpa dig med.
-
Kalk köper man som pasta, en vit kletig massa som man blandar ut med vatten i lämplig mängd(står på spannen) sen är det bara att måla på betongen, den ska vara lättflyttande så att den drar in, en bra rengöring först med högtryckstvätt och ev decinfektionsmedel är bra.
-
Kalk på träväggar är snyggt när det är nygjort, men det är inte så nyttigt för väggarna.
Kalken binder fukt, och under kalken stortrivs trämaskarna.
Gamla djurstallar med kalkade träväggar och tak brukar vara helt perforerade av trämaskgångar.
Det var iaf den vanliga metoden förr, så vill du vara traditionell är det helt ok med kalk.
Sprickor i betongen kan man hacka upp lite och fylla med cementbruk.
-
Hönsen kanske inte var så bortskämda och välmående förr som nu ;D
Man hade ju kor och hästar på trägolv också, tungjobbat och opraktiskt.
Jag har ingen hönslucka till mina höns utan dom får gå ut på eftermiddagen när dom har värpt klart.
På kvällen sitter dom utanför och väntar på att bli insläppta, eller om jag vill ta in dom tidigare (om vi ska åka bort) så ropar jag på dom så kommer dom springande och får komma in.
första dagarna så kan man få gå runt i mörkret med ficklampa och samla in hönor som nattat på andra ställen, (sovande hönor är lätta att fånga) men dom lär sig snabbt var dom bor.
Se till att dom har vatten ute bara!