Alternativ.nu
Djur => Brukshästar => Ämnet startat av: trojlik skrivet 12 okt-10 kl 16:34
-
Jag har köpt en häst och fick en dressyrsadel med på köpet. Jag skall sälja den men har absolut ingen aning om vad den kan tänkas vara värd.
Tänkte få lite hjälp med det här ;)
Det är en: Stübben Colombo dressyrsadel i svart skin. Väldigt fin och välvårdad.
Någon som har ett kostnads förslag? ???
-
Vet du hur gammal den är, och vad det är för storlekar på den? Äldre Stübben ligger generellt ganska lågt i pris, runt 2-4 000 kr.
-
Har mätt sitsen nu och den är 16,5 eller 17 tum.
Vet ingenting om sadeln. Hittade ett nummer på den: 130892 bomvid 30.
-
Kolla och jämför med det du hittar på Blocket. Skriv *stüben* och sök på hela Sverige.
Så får du hum om priset.
-
borde kunna få mellan 3500 och 4000 kr, beroende på om du har tid och intresse att vänta på att någon nappar..... ibland kan det ta lång tid , och stubben är inte sällsynta, dock är det ett fint exemplar du har där. och storleken är nog bra lätt att sälja.
-
Jag letar just nu efter en dressyrsadel, svart, i den storleken. Hur mycket skall du ha for den inklv. frakt till Tokyo (frakt via bat, eller vad som nu ar billigast, jag har inte brattom)?
-
Jag har provat att sälja min stubben special i ett år nu o har inte fått ut 2000kr ens :(
-
Jag ringde till Stubben Sverige och frågade vad den var värd. Han sa att marknadsvärdet var runt 2500 kr. Han var väldigt trevlig och hjälpsam. Han verkade verkligen brinna för sina sadlar :D