Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Beatrice Aurore skrivet 18 sep-10 kl 08:37

Titel: Dax för vinterbur?
Skrivet av: Beatrice Aurore skrivet 18 sep-10 kl 08:37
Mina kaniner går fortfarande ute i betesburen med bra bodel med strö och halm. Bodelen är lite upphöjd från marken. De får hö, pellets och grönsaksavfall. När brukar ni ta in era kaniner?
Titel: SV: Dax för vinterbur?
Skrivet av: ieenilorac skrivet 18 sep-10 kl 09:32
När snön kommer, eller inte alls, för jag har mina ungdjur som ska slaktas i betesburar, de ska helst slaktas innan snön... Avelshonorna går nästan alltid i våningsburar, de blir mer stressade i betesburar, så de får definitivt inte föda ungar i en sådan.
Titel: SV: Dax för vinterbur?
Skrivet av: Ulric Eriksson skrivet 18 sep-10 kl 10:37
Ungdjuren går ute hela livet. De honor som gått tillsammans med sina kullar flyttar till vinterburar i samband med att kullarna könssepareras.
Titel: SV: Dax för vinterbur?
Skrivet av: Per Gynt skrivet 19 sep-10 kl 10:16
Alltså ingen brådska än att sätta ninerna i vinterbur än.
Titel: SV: Dax för vinterbur?
Skrivet av: Januschka skrivet 19 sep-10 kl 23:59
Hej!

Unghanar är kvar i betesburarna till slakt. Avelshanar flyttar in i växthusen när tomaterna åker ut - oktober förmodligen även i år.

Unghonor har jag inte i betesburar, de grävar bara ut sig. De avelshonor som går i hägn (grävsäkert!) bor där hela livet, bara mera halm under vintern och mera lä. Halva hägnet har tak mot nederbörd.

Januschka