Alternativ.nu

Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: moppe skrivet 11 sep-10 kl 13:52

Titel: Blåtungeprovtagning
Skrivet av: moppe skrivet 11 sep-10 kl 13:52
Här ska tas blåtungeprov i veckan och nu måste vi klippa alla på halsen. Nu är det ju så att de som är vaccinerade innan inte ska provtas men är det någon som vet hur det blir med lammen. Har för mig att de sa att inte heller de ska provtas om mamman är vaccinerad men är inte säker. Någon som är mer säker än jag  ???
Titel: SV: Blåtungeprovtagning
Skrivet av: Monica H skrivet 13 sep-10 kl 08:34
Här tas inga prov, de bara vaccinerar (och de behöver inte klippas).
När jag frågade om de kommer nästa år också så visste hon inte detta, de skulle då ta prov på ett antal besättningar som inte är med i fårkontrollen. Har du M3? eller är det därför de ska ta prov?
Provsvaren ska sedan analyseras och ställning ska tas angående vidare vaccinering.
Titel: SV: Blåtungeprovtagning
Skrivet av: Birgit skrivet 13 sep-10 kl 09:20
De ska provta i vissa besättningar med ovaccinerade djur för att kunna avgöra om blåtungevaccineringen ska avslutas. de letar väl antikroppar antar jag. Synd de inte började i den änden från början! Det hade ju gett mer klara besked om riskläget!
Titel: SV: Blåtungeprovtagning
Skrivet av: Weasel skrivet 13 sep-10 kl 10:50
Våra ska bara provtas. Fick besked i våras att de skulle komma och vaccinera, men de ändrade sig i sista sekund.
Titel: SV: Blåtungeprovtagning
Skrivet av: morellen skrivet 14 sep-10 kl 12:55
Här har veterinären varit o tagit prov idag. Det enklaste är väl att du ringer antingen vaccinationscentralen eller distriktsvet. och frågar om lammen?