Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Drycker => Ämnet startat av: Staffan de Vad skrivet 01 sep-10 kl 10:08
-
Nu är det så att jag och min fru tänkte ta vara på en massa äpplen vi har och idén om äppel-te kom upp.
Vet ni hur de ska torkas? i vilken miljö (dvs mörkt och varmt, eller ljust och svalt m.m..) och är det något mer man bör tillsätta eller är det någon särskild process man ska pyssla med för att få äpplena till att bli tedugligt?
-
Vet inte vilket slags äppelte du tänker på - det man köper i butik och ser ut som små korvar är ofta bestående av socker ihopmojsat med lite arom - men klart man kan ha torkade äppelbitar i sitt te. För min del har det inte smakat särskilt mycket, så jag äter dem hellre direkt, som godis, eller lägger i mat.
När jag torkar äpplen skalar jag dem, tar ur kärnhuset och skär i centimetertjocka skivor och hänger upp på en tråd på ett någorlunda varmt ställe, nära spisen till exempel. ELLER så skär jag dem i småbitar utan hänsyn till "kärnhushålet" och torkar i torkapparat på låg temperatur, 30-40 grader. Skulle säkerligen funka lika bra i en vanlig ugn.
-
Doppa dem i citronsyrevatten innan torkning så de inte blir så missfärgade. Jag torkar mina äppelskivor framför luftpumpen på bakplåtspappersklädd ugnsplåt= luftcirkulation och värme gratis, den står ju ändå på. Alternativt kan man ta det i torkskåp på 40 grader eller i ugn men då med luckan öppen annars blir det för fuktigt. Billigare att hänga dem i norrfönster på tråd eller på blomsterpinnar.
-
Äppelte görs i allmänhet på de torkade skalen - ett bra sätt att ta tillvara dem när man t ex skalar äpplen för att göra mos eller torka äppelringar. Använd oskadade skal och torka dem utbredda i en torkolla, korg eller nätpåse som hängs upp. Går också bra i elektrisk torkapparat. Teet blir gyllengult och jättegott - blanda gärna med torkad mynta!
-
Har letat som en galning efter ett recept jag brukade göra för 100 år sedan.
Man skulle ta äppellöv med också förutom skalen. Efter att det torkat skulle man spraya det med en blandning av vatten och honung eller sirap och torka en gång till i ugnen. Minns tyvärr inte vae sig tider, proportioner eller grader.
-
Jag torkar äppelskalen och kärnhusen och använder till te det har man ju kvar när man torkar äppelringar inte kasta någonting som går att använda mvh praline1
-
Mmmm äppelkärnor smakar mandel <3. Jag äter alltid upp kärnhusen o:).