Alternativ.nu

Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: maimiti skrivet 23 aug-10 kl 19:54

Titel: Odla i kompost
Skrivet av: maimiti skrivet 23 aug-10 kl 19:54
I min kommun kan man köpa säckar med kompost av hushållssopor. Enligt informationsbladet innehåller komposten 25 procent rötrest, 15 procent grönflis, 35 procent gräs och löv och 25 procent gödsel. Kan man odla/så frön direkt i komposten eller måste den blandas ut med exempelvis planteringsjord?
Titel: SV: Odla i kompost
Skrivet av: Potatisblomma skrivet 23 aug-10 kl 20:06
Jag skulle nog blanda ut med sand eller plantjord... Fast kålväxter kan nog funka på en gång, och kanske tomater, gurkor och pumpor  :)
Titel: SV: Odla i kompost
Skrivet av: maimiti skrivet 23 aug-10 kl 20:30
Ok. Tack för svaret... Sand... ska det vara någon speciell typ av sand ? Tror inte att jag ens sett sandblandad jord i handelsträdgården.
Titel: SV: Odla i kompost
Skrivet av: Potatisblomma skrivet 23 aug-10 kl 20:40
Ring till ett grustag och fråga  ;)
Bra mycket billigare. De har matjord till salu ibland också.

(Tror det som kallas "såjord" i handelsträdgården innehåller mest sand).
Titel: SV: Odla i kompost
Skrivet av: vigyan skrivet 24 aug-10 kl 20:32
Innan du odlar i komunalt kompost skal du få det chekket for gift och tungmetaller! ???
Titel: SV: Odla i kompost
Skrivet av: Juniperus skrivet 12 okt-13 kl 16:43
Jag skulle nog blanda ut med sand eller plantjord... Fast kålväxter kan nog funka på en gång, och kanske tomater, gurkor och pumpor  :)

Jag skulle vara försiktig med att odla kålväxter på alltför näringsrik jord. Jag har för mig att de innehåller mer nitrater då som är cancerogent dessutom blir smaken mildare om man inte övergödslar kålväxter iallafall rovor och kålrötter.