Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: tench skrivet 23 aug-10 kl 17:14
-
Har fått tag i lite mer odlingsmark till självhushållet. Runt 50 kvm är täckt med plast och i stort sett fritt från ogräs. Den andra delen är runt 40kvm och är övervuxen med allehanda ogräs.
Jag skulle vilja sätta igång redan nu i höst för att få goda förutsättningar för odlingen.
Min idé är att etablera gröngödsling i samband med ogräsrensning.
Har ni några bra förslag på växter som lämpar sig till ändamålet och hinner etablera sig nu? (zon 2-3)
-
Det är ju olika gröngödslingsväxter som går till på olika jordar och platser. Är jorden väl dränerad? Annars kan de flesta baljväxterna knappast övervintra. Gäller t ex de flesta klöverarterna och lucern.
Varför vill du ha flerårig? Vill du inte börja odla de 40 m2 från 2011?
-
Den del du kan använda till gröngödsling, om denna ska vara flerårig (varför?) är den som nu är ogräsfri.
-
rajgräs i kombination med klöver skulle väl funka, då får du rajgräset som skyddsgröda åt klövern..
-
Jag har inte gjort några närmre analyser av jorden. Den har dock lerinslag och en grynig struktur. Den faller relativt lätt i sär ifall man grepar i den. Så troligen är den hyfsat väldränerad.
Detta är odlingslotter och de är upphöjda ca 20 cm från marknivån i övrigt. Så en viss tålighet mot kraftiga skyfall finns det nog.
Jag vill förstås odla upp allting nästa år. Jag tänkte att en flerårig artblandning kan vara vettigt för att gardera mig. Kanske hinner jag inte med allting på en gång, eller så är det vissa planer som spricker. Då kan gröngödslingen växa vidare där, istället för att jag lämnar bar jord som senare blir överväxt med ogräs.
I samband med att jag sår ut gröngödsling så kan jag i samma veva ta tag i rotogräset. Att rensa rent och sen lämna jorden helt bar under vintern tror jag inte är en lika bra idé.