Alternativ.nu
Djur => Brukshästar => Ämnet startat av: tulipan skrivet 18 aug-10 kl 23:10
-
Hej på er där ute!
Nu står jag med fasa och skräck framför en jobbig tid. Vår gamla valack behöver gå till dom gröna ängarna.... vårt sto ska skeppas iväg till Finland i höst.. nästa månad för att vara exakt... och stackars "lilla gubben" ska få somna in .. gammal, gaggig och mår nog bäst att få somna in.
Nu till frågan..
Vet någon om något bra slakteri här i närheten av Blekinge dit jag själv kan köra honom efter bokad tid och att han då får "gå bort" DIREKT! på plats...
Vet att en kompis till mig lämnade sina för typ en 6-7 år sedan till slakteriet i Bräkne-Hoby men nu har jag fått höra något om att dom tydligen inte tar emot hästar där längre. Ska naturligtvis slå en pling dit åxå ifall ryktet inte stämmer.
Men vad är det billigaste och enklaste alternativet tycker ni?...
-
Trotjänarknack hemma?Sånt finns i Skåne. Finns kanske hos er med.
-
trotjänarknack? hm.. vad är det för något?
-
Antar att tinna menar tex att skjuta hästen med bultpistol utanför stalldörren. Det är det absolut lindrigaste för både dig och hästen. Du/Ni slipper transporter, stress etc. Pållen hinner inte förstå någonting. Nödslakt, kadaverbil...helt enkelt. Det är min åsikt. Att vet avlivar hästar genom injektion är jag mycket tveksam till både pga vad jag erfarit själv och av vad jag läst/hört. Tufft är det oavsett. :'(
Mvh Zandra
-
det är någon som kommer hem och tar bort hästen med en bultpistol.
precis som dom gör på slakteriet!
kostar en del, om dom ska ta med sej hästen sen när det är klart!
-
Om du menar slakt, alltså att sälja djuret som kött, kanske KLS tar hästar men jag är inte säker. Annars tror jag det finns hästslakt i skäne.
Om du däremot menar avlivning och destruktion så ut går kaderhämtning från Läckeby utanför Kalmar. Kalmar Djurtransport AB Tel: 0480-602 00 heter företaget. Då kommer en container bil med kran. Föraren skjuter djuret med en bultpistol varefter han tar kranen och lyfter in djuret i container varefter han sticker den. Detta för att slippa blodet på gårdsplanen. Detta kostar lite beroende på storlek på djuret men ca 800 kr tror jag, en hundralapp extra för avlivning (detta för nöt, vet inte om vi har någon subvention). Sedan körs djuret till en förbränningsung i Skåne tror jag och destrueras.
-
Det brukar finnas annonser i Ridsport om trotjänaravlivning också.
-
Det finns möjlighet för den som så önskar att söka tillstånd hos Länsstyrelsen för att få begrava en häst på sin egen mark.
I annat fall är det kadaverbilen eller djurambulansen som gäller och då funkar det på det sätt som redan finns beskrivet här och kroppen hamnar på Konvex i Stenstorp.(vanligtvis). Priset varierar väldigt, så mitt råd är att att fråga innan man anlitar
-
För en häst får du lägga till en nolla på priset..hutlöst dyrt är det :o
-
Svensk lantbrukstjänst, kolla deras sida. Där finns priser och kontaktuppgifter för hela deras upptagningsområde.
Avlivning av häst och bortforsling kostar 3200+480 exkl moms.
-
Här hemma har vi en god jägare som vet hur man avlivar häst snabbt och efektivt, samt en god granne med grävmaskin som hjälper till med begravningen.
-
Allt som har med hastar att gora blir 3ggr sa dyrt. Hastfolk betalar for sig och det vet bade slakterier och veterinarer.
Man kan fa tillstand att begrava pa plats, jordbruksverket har regler for hur djupt det ska vara, titta pa deras hemsida. Men aven om du gor allt hemma sa maste du ju grava en rejal grop pa ett torrt stalle. Det kommer att kosta pengar vad du an gor. Aldrig kul att tanka pa.
-
Har avlivat min gamling här hemma och skulle någon av mina andra behöva så inte skulle jag köra bort dom inte. Dottern var med då det var "hennes" häst, känslomässigt. Hon var bara 7-8 år men hon krävde att få vara med och det var ok.
Har du utökad försäkring hos Agria så får du tillbaka avlivningen har jag för mig. Kolla d.
För hästen är detta det bästa alternativet!
-
anledningen till att det är mycket dyrare då det gäller häst är inte att hästfolk betalar.... utan snarare omvändt när jag prata med dem på kontoret, hästfolk är känt för att inte betala, därför är det dyrare och samt man måste betala i handen innan något utförs. Här ( skåne) kostar det 3200 för liten ponny, 3500 för stor häst. och detta ska ges i handen direkt.
tror det är 350 kr för själva avlivningen, vi har alltid skjutit själv så jag har inte tänkt på det.
Det finns ont om slakterier som slaktar hästar numera, men det finns knorrevångens slakteri i skåne, de slaktar på måndagar enligt bokning. Hästen kollas och går in och skjuts. Men jag vet att de har varit omtalade i media och att de fått dåligt ryckte. dock har jag varit där med min sambo och fått avlivat, och sambon följde med in och höll när den sköts, så vi var 100% på att allt gått rätt till......
det är ett litet, lugnt ställe, inget stress.....