Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: bos taurus skrivet 15 aug-10 kl 07:13

Titel: Bygga en stuka
Skrivet av: bos taurus skrivet 15 aug-10 kl 07:13
Hejsan!

Vill först tacka för alla recept jag fick tidigare på squash-rätter. Alla var superbra!!! Nu till min nya fråga nämligen hur man bäst förvarar potatis och rödbetor. Hörde för länge sedan att man kan bygga en stuka och undrar hur man gör det på bästa sätt?

Tack på förhand, :)
Titel: SV: Bygga en stuka
Skrivet av: bos taurus skrivet 15 aug-10 kl 07:19
Kan kanske tillägga att jag har en "oförstörd" jordkällare sedan tidigt 1800-tal på tomten som de byggde över med en lada kanske 100 år senare (helt knasigt då överdelen av jordkällaren liksom sticker upp i golvet på ladans ovanvåning). Jordkällaren är inte använd på sådär 20-30 år så jag antar att det är ett stort arbete att iordningställa den, eller?
Titel: SV: Bygga en stuka
Skrivet av: ieenilorac skrivet 15 aug-10 kl 08:52
Om den är oförstörd så är det väl bara att använda den direkt? Har den inte rasat, och har dörrar (de ska ha två dörrar, med ett litet förrum emellan, så är det bara att städa ur ev skräp och sätta in förvaring, typ hyllor och lårar.

Rödbetor förvaras bäst i sand eller möjligen torv, potatis förvaras bara som den är, i en stor låda. Se till att det inte kan bli stående fukt i botten på lårarna, dvs ställ dem med luftspalt mot golvet och gärna små springor eller borrade hål.

En stuka kan byggas av nedgrävda brunnsringar som man bygger isolerade lock till. Eller så gräver man bara ett dike, på ett torrt ställe, lägger i grönsakerna och täcker med jord och halm/löv i tjockt lager. Gärna en presenning över när första frosten kommer - täcker man för tidigt blir det lättare fuktproblem. Sedan öppnar man bara i ena änden och gräver fram det man behöver. Helst öppnar man inte mer än en gång i veckan, och helst fördelar man grönsakerna så att en veckas behov ligger samlat i grupper.

Lycka till!
Titel: SV: Bygga en stuka
Skrivet av: bos taurus skrivet 15 aug-10 kl 08:59
Hej!
Som vanligt är du snabb på svar och finner dig vara ett levande uppslagsverk, fantastiskt..

Ang jordkällaren så finns det inte några yttre och inre rum utan bara ett helt med en bred dörr. Kan man inte använda den ändå tror du? Kanske blir grop med halm istället..

Titel: SV: Bygga en stuka
Skrivet av: ieenilorac skrivet 15 aug-10 kl 09:15
Då måste dörren isoleras, förr hängde man gärna en yllefilt eller ett täcke innanför dörren. Och det gäller att smita in och ut snabbt, så att inte temperaturen hinner sjunka för mycket.

Klart att du ska använda jordkällaren, när du nu har en sådan.

Det är bra att täcka lårar och liknande med täcken eller filtar, särskilt som jordkällaren inte har dubbla dörrar.

Jordkällare är fantastiska, jag har en själv, som inför vintern ska förses med nya karmar och dörrar, de gamla är uppmurkna. Jag har ju inte bott här så länge, och de förra ägaren hade inte förstånd att uppskatta jordkällaren. Inte heller matkällaren i källaren under huset var något att ha, den revs ut... Ska givetvis återställas, förhoppningsvis under nästa år, om jag hinner.

Så ta väl hand om din jirdkällare, de mår bra av att användas och inget slår en jordkällare i att på ett energi- och kostnadseffektivt sätt bevara grönsaker fräscha under lång tid.
Titel: SV: Bygga en stuka
Skrivet av: Skytten skrivet 15 aug-10 kl 19:35
Förr lade vi potatis morötter  och rabbor på halm, täckte halm över och sedan jord. Vi grävde inte ner dem särskillt.  Nu har jag ett utrymme nära pannrummet (som finns i ett uthus) som brukar fungera bra.

(http://ronnebergagronsaker.se/filer/rodbeta_3.jpg)
Titel: SV: Bygga en stuka
Skrivet av: lallas skrivet 16 aug-10 kl 14:53

Citera
Kan kanske tillägga att jag har en "oförstörd" jordkällare sedan tidigt 1800-tal på tomten som de byggde över med en lada kanske 100 år senare (helt knasigt då överdelen av jordkällaren liksom sticker upp i golvet på ladans ovanvåning). Jordkällaren är inte använd på sådär 20-30 år så jag antar att det är ett stort arbete att iordningställa den, eller?

Har du en sådan källare vore det skamligt att inte använda den.  ;D  Otroligt mycket jobb nerlagt där som du får gratis.
Eftersom man byggt in den så får man anta att den har valv som tak? Insidan av källaren altså. Kan inte bli bättre isåfall. Om nu inte valvet rasat in dvs, men är den inbyggd i en lada så är valvet säkert i perfekt skick.

Bilder hade varit väldigt kul...  ;D Älskar byggen i natursten. Ju äldre desto bättre...