Alternativ.nu
Djur => Får => Fårraser & avel => Ämnet startat av: moppe skrivet 08 aug-10 kl 11:30
-
Hur tidigt efter en lamning kan man betäcka igen. Vi har ett par tackor som fick i juli men som jag skulle vilja betäcka med dem andra så alla är samtidigt. Nu är det lite tidigt att betäcka dem redan i september det förstår jag men jag vill helst inte vänta för länge så att det blir lamning i sommar igen. Känns som att man kommer lite ur led på det viset eller ska jag låta dem gå tomma ett år?
-
Är tackan i god kondition tror inte jag att det är några problem. Har själv betäckt tacka som lammat i mitten av juli; baggen kom till 20:e okt. Huvudsaken är ju att hon inte har tappat och är mager och sliten vid betäckningen.
-
Hur tidigt efter en lamning kan man betäcka igen. Nu är det lite tidigt att betäcka dem redan i september det förstår jag men jag vill helst inte vänta för länge så att det blir lamning i sommar igen.
Vad har du för ras? de flesta raser brunstar ju inte förrän mörkret kommer i Oktober.
Och inte förrän i slutet av November brukar alla (100%)av tackorna komma i brunst.
Men det är väl ingen brådska?
om du vill ha lammning i April så behöver du ju inte släppa baggen förrän i November =)
-
Det går säkert bra att betäcka i november.
-
Ja, tackan är det inte något problem med, det är finullare i gott hull. Vi har fått lamm i februari innan men tänkte dra det till mars i år. Så förmodligen är det inte några problem då. Tack för era svar.