Alternativ.nu

Djur => Kor => Ämnet startat av: Vilse skrivet 02 aug-10 kl 02:53

Titel: ja,,vad tusan ska man saeja?
Skrivet av: Vilse skrivet 02 aug-10 kl 02:53
http://tvnz.co.nz/national-news/calls-calf-killing-practice-banned-3680389 (http://tvnz.co.nz/national-news/calls-calf-killing-practice-banned-3680389)
Titel: SV: ja,,vad tusan ska man saeja?
Skrivet av: Attes matte skrivet 02 aug-10 kl 03:09
Herrejösses... Man blir ju mörkrädd...  :o

/Sara
Titel: SV: ja,,vad tusan ska man saeja?
Skrivet av: nordtravare skrivet 02 aug-10 kl 09:46
En rå anpassning till den stenhårda marknaden .
Titel: SV: ja,,vad tusan ska man saeja?
Skrivet av: ieenilorac skrivet 02 aug-10 kl 09:58
Om vi konsumenter såg värdet i mer långsamväxt kött från kalvar av mjölk-/kombinationsraser, så vore det ju lönsamt att föda upp kalvarna, och då skulle bönderna vara villiga att ta besväret med att några kors insemination inte tog sig på första försöket, och att man därmed får några kalvar senare än huvudgruppen. Som det är nu vill folk bara ha STORA köttbitar, i princip hela mjölkkalven/-ungdjuret blir ju köttfärs, med konsekvensen att jordbrukaren får väldigt lite betalt för köttet.
Titel: SV: ja,,vad tusan ska man saeja?
Skrivet av: nordtravare skrivet 02 aug-10 kl 10:06
Vid närmare eftertanke vill jag minnas att fostren var eftertraktade till medicintillverkning, det var en artickel i någon tidning för många år sedan.
Titel: SV: ja,,vad tusan ska man saeja?
Skrivet av: Anna Ho skrivet 02 aug-10 kl 10:20
Äckligt !!

Men faktiskt nåt jag aldrig förut hört talas om.