Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: betsla skrivet 29 jul-10 kl 20:37
-
Jag har köpt denna automat till mina höns: http://www.boleproducts.com/BOLEB2C/TradePoint/B2C/UI/Catalog/ItemView.aspx?Key=1135570 (http://www.boleproducts.com/BOLEB2C/TradePoint/B2C/UI/Catalog/ItemView.aspx?Key=1135570)
Men jag får inte till det med vattenflödet... antingen svämmar det över och jag får skotta ut dyngsurt spån på morgonen ELLER så är det snustorrt i vattenskålen när jag kommer ut på morgonen.
Jag har mailat med dem och fått en ny packning till påfyllningshålet, men tycker inte riktigt att det går bra ändå.
Är det nån som har en sån som tycker att det funkar bra? Berätta... =)
-
Jag har en sådan, men den står utomhus. Tricket är att den måste bygga upp ett undertryck. Så efter det att man fyllt den måste skålen vara helt tom, sedan öppnar man ventilen. Då brukar skålen bli fylld lagom tills det blir undertryck i behållaren. Locket i toppen måste vara rätt stängt, så att det inte kommer in luft där.
Jag tycker att min fungerar bra, men som sagt, den står ute, så det gör inget om den rinner över lite när man fyller den.
-
Öppna ventilen?
-
Precis ovanför skålen, på röret, sitter en plastplupp som man kan vrida så att hålen som vattnet rinner ut genom antingen är stängda eller öppna. Det är svårt att få den att sluta helt tätt, men nästan. Är den stängd rinner det inte ut mer vatten än vad som ryms i skålen medan man fyller behållaren.
-
Åhå... nu måste jag ut och fundera lite... =)
TACK!
-
Håller med att den här modellen inte är så bra (har säkert 5-6 olika modeller vattenbehållare av olika fabrikat) Jag har också en sådan och det största problemet är de dåliga gängorna i plåten där "topplocket" ska skruvas ner. Det är svårt att få riktigt tätt trots gummipackningen eftersom passformen mellan plast och plåt är dålig. Däremot är gummiventilen nertill på röret ganska finurlig.
Det är bra med en plåtbehållare eftersom man slipper algtillväxt och sprickor.
-
Håller med att den här modellen inte är så bra (har säkert 5-6 olika modeller vattenbehållare av olika fabrikat) Jag har också en sådan och det största problemet är de dåliga gängorna i plåten där "topplocket" ska skruvas ner. Det är svårt att få riktigt tätt trots gummipackningen eftersom passformen mellan plast och plåt är dålig. Däremot är gummiventilen nertill på röret ganska finurlig.
Det är bra med en plåtbehållare eftersom man slipper algtillväxt och sprickor.
Men då må du förklara meningen och finurligheten med gummiventilen för mig! Jag fattar inte... Om den sitter där blir det alldeles tätt och inget vatten kommer nånstans?! Lossar man den lite så väller vattnet över i skålen.
Nu har vi tagit bort gummiventilen och då funkar det mycket bättre =D Vatten fylls på direkt när vattenlinjen går under röret (med ett stort "sluuuuurk"). Sen när vattnet når upp till röret igen så slutar det rinna.
-
Ventilen är till för att inte vattnet ska rinna ut när man öppnar topplocket.
* När man fyller - gummikulan framför utloppsröret.
* När man skruvat fast topplocket - vik undan gummikulan.
-
Hej!
Jag ärvde en sådan av en kompis då jag skaffade mina hönor.
På den finns ingen sådan ventil undertill som ni pratar om, så jag vänder den helt sonika uppner, tar bort och rengör skålen under, skruvar lös röret och fyller genom lilla hålet, skruvar tillbaka röret, sätter tillbaka skålen och sedan är det bara att vända tillbaka lite snabbt.
Funkar utmärkt!
-
Verkar jobbigt. Mina ankor, gäss och höns tömmer automaten två gånger om dagen, trots att de har diverse andra baljor. Så jag är glad över att kunna stänga ventilen.
-
Det bllir mycket vatten bärande för dig förstår jag.
Nu har ju jag så lite hönor så jag fyller bara min 1 gång i veckan.
-
Eftersom min funkar som den ska fyller jag den med trädgårdsslangen. Inget bärande alls. Skulle jag behöva skruva loss och vända på den, då skulle jag använda en annan vattenbehållare, och pensionera denna.