Alternativ.nu
Djur => Andra husdjur => Ämnet startat av: Azeman skrivet 20 maj-06 kl 22:22
-
Hur är det med tillstånd och utbildningar och sånt för att ta hand om vilda djur? Då tänkte jag mest på vild djurs ungar, att ta hand om sånna som är övergivna osv. hemma hos sig eller nåt liknande. Vilka är det man kan kolla med och så? komunen?
-
Du tar kontakt med en godkänd viltrehabiliterare. Lämpligast är att ta kontakt med den som bor närmast dig. Här är en länk med godkända viltrehabiliterare enligt naturvårdsverket.
http://www.viltrehab.info/godkanda.asp
-
Du tar kontakt med en godkänd viltrehabiliterare. Lämpligast är att ta kontakt med den som bor närmast dig. Här är en länk med godkända viltrehabiliterare enligt naturvårdsverket.
[url]http://www.viltrehab.info/godkanda.asp[/url]
tack så mycket. Ska genast kolla in!! =)))
-
Hej Annie!
Ett litet tillägg:
Man ansöker för tillstånd att hålla vilda "djur i hägn" hos Naturvårdsverket och Länsstyrelsen.
Vanligen kommer länsveterinären och kommunens djurskyddsinspektör sedan på inspektion.
Hur detta går till varierar kraftigt från kommun till kommun och mellan olika län.
Det finns inte regler för viltrehabilitering utan det faller under jaktlagen, och i viss mån djurskyddslagen.
För att få tillstånd behöver du ha en veterinär ansluten till verksamheten.
Har du gått vidare och fått kontakt någonstans?
Mvh! / Alba