Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: Lundahund skrivet 28 jul-10 kl 09:52

Titel: När klarar sig kycklingar utan värme?
Skrivet av: Lundahund skrivet 28 jul-10 kl 09:52
Hej!
Mina 17 kycklingar, 5-7 veckor gamla, har numera bara en mamma eftersom den ena sagt upp sitt moderskap och börjat lägga ägg istället. På nätterna ligger familjegruppen i en stor hög i ett hörn och Maran (mamman) gör sitt bästa för att täcka över allihop, men de börjar ju bli ganska stora nu.
Tycker ni att jag skall skaffa mig en värmelampa eller räcker det med värmen de får av varandra även om de inte ligger under hönan? Ingen av dem är "dunig" längre, alla har fått riktiga fjädrar. Hönshuset är väl isolerat, med ett rejält lager torv på golvet men ouppvärmt.
Titel: SV: När klarar sig kycklingar utan värme?
Skrivet av: Rakadero skrivet 28 jul-10 kl 10:13
Min sussexhöna sa upp sitt moderskap när hennes tolv kycklingar var sex veckor. Då hade de redan börjat sitta på pinne också så värmelampa hade blivit lite knepigt.

Vi resonerade som så att det är ju inte direkt kallt ute nu, hade de fryst hade de väl lagt sig i en hög intill varandra, eller åtminstone suttit tätt tätt på pinnen, det gjorde de inte så de har fått vara utan värmelampa och de växer och ser ut att må bra.