Alternativ.nu
Djur => Biodling => Ämnet startat av: David Nordin skrivet 13 jul-10 kl 09:14
-
Hej hopp.
Efter lång frånvaro tänkte jag hälsa på igen.
Mitt biår har varit fantastiskt hittills, trots att jag misshandlat mina stackars bin med slarv och låg skötselnivå.
Båda samhällen överlevde vintern i stan, men den luriga Februarimånaden med varm sol och kall vind tog kål på många bin, och resulterade i förlust av drottning i ena.
En gåvoram med spätt yngel från andra samhället räckte dock fint för att få en ny drottning. Nu har jag flyttat från stan, ut på landet och bor i skogen :)
Hos en god vän fick jag senare en svärm som flyttade in i en låda jag precis hann ställa upp och förbereda. Gav en full låda honung på en vecka... (svea)
Väl flyttad och hemma ute på landet fick jag klyva mina samhällen i bitar för jag kände att bimassan blev för stor, så nu har jag istället tre stora samhällen och fyra avläggare :)
Nektartillgången i år verka absurt stor just nu och jag verkar fylla två svealådor med yngel per samhälle. Inför nästa år kommer mycket funderingar tillbaka igen kring byte av format då jag känner att min biodling nu med största sannolikhet kommer växa stort.
-
Idag blir ett spännande uppdrag med att dammsuga upp ett samhälle som byggt in sig under råsponten på en jaktstuga. Konstruerade mid sedan en liten platta med bitömmare på undersidan.... ska bli spännande att se hur det kommer att gå och OM jag får med mig drottningen (även om hon ska kasseras).
-
Idag blir ett spännande uppdrag med att dammsuga upp ett samhälle som byggt in sig under råsponten på en jaktstuga.
Jag trodde du tänkte på en sådan
http://www.beesource.com/build-it-yourself/bee-vac/ (http://www.beesource.com/build-it-yourself/bee-vac/)
mvh :P
-
hehehe, nä jag tar med min Kärcher och ett elverk :)
-
Kör med grov vattenslang och sug. Har du tur får du häverteffekt. Glöm inte att spotta bara! ;)
Skoj att det flyter på bra! Har själv gjort avläggare med köpta drottningar och av 9 har 5 drottningar antagits. Övriga 4 har jag inte hunnit kolla än.
BEHÖVER MER VAX!!! :)
-
landet och bor i skogen :)
Nektartillgången i år verka absurt stor just nu och jag verkar fylla två svealådor med yngel per samhälle. Inför nästa år kommer mycket funderingar tillbaka igen kring byte av format då jag känner att min biodling nu med största sannolikhet kommer växa stort.
Låter härligt, har upplevt samma nektartillströmning själv.
Ett bra sätt att byta format är i höst innan invintringen när det finns lite yngel. Sopa helt enkelt över bina i det nya formatet, samhälle för samhälle. Mellanväggar, fodra direkt 18-20 kilo. De bygger villigt ut och hinner få en eller ett par till omgångar med yngel.
De yngelramar som blir över i det gamla formatet kan du samla ihop till ett samhälle (går bra att blanda) och låta det vara på det formatet till nästa år, sälj då eller gör om samma manöver. Det sista samhället som får yngelramarna brukar också bli jättestarkt.
-
Jag ska se vad jag kan lösgöra ekonomiskt :)
Min biodling försörjer sig själv tills vidare genom försäljning av honung, avläggare, samhällen mm.
Jag är mkt sugen på dadant/farrar i nästa byte, men vill gärna ha plastramar fr.o.m. nu så 1/1 Langstroth blir nog nästa val eftersom denna finns i plast.
Tänker dessutom att 1/1 langstroth i plast har 10-15% mer celler än i trä, så skillnaden mot dadant borde bli liten?
-
Jag är mkt sugen på dadant/farrar i nästa byte, men vill gärna ha plastramar fr.o.m. nu...
Vad är det för fördel med plastramar tycker du?
Skickar man in dem för rensning av vax på samma sätt som man gör med träramar, eller hur funkar det?
-
Jo, jag kommer att använda plastramar oavsett, men plastramar finns inte i dadantstorlek såvitt jag vet. plastramar i farrar har cirka 15% mer celler på samma yta jfr. trä och vaxkaka. Jag antar samma förhållande på standard Langstroth som jag känner till i plastformat och tänker då att plastlangstroth med sina extra 15% celler ligger relativt bra on-par med dadant i trä och med vaxkaka.
Rensningsprocedur av vax är jag lite oklar över men antar att skrapa och varmt vatten är praxis.
-
Själv köpte jag begagnade kupor inkl. ramar förra sommaren.
Ramarna har nog några år på nacken, för vissa var väldigt "skrangliga".
Det blir till att spika nya till nästa år, skall fundera lite över plast också.
Tackar för snabbt svar! :D
-
Jag sitter själv på svea idag och trivs egentligen alldeles utmärkt på det om det inte vore för att jag har större planer.
Jag har ett till synes ändlöst förråd av träramar till Svea, men de får nog gå åt - år för år till att övervintra samhällen som skall vara till salu på sveaformat.
-
hehe...
jo det där med att dammsuga upp bin... inte så lätt :P
Det blev en stor klump av totalt förvirrade bin på cirka två kilo som jag lät "rinna ner" i en förberedd kupa... määängder med bin som förvirrat kryper runt på marken nu, honungskletade och oförmögna att flyga... och drottningen? heh... hon lär nog vara död i denna gröt...
Jag tror att dammsugning är ett ganska komplicerat kapitel om man vill HA bina... men bra för att få bort bin...
-
Ge dom en ram med ägg så löser det väl sig förhoppningsvis!
Sa ju till dig att suga ut dom med munnen... ;)
-
Vad är det för fördel med plastramar tycker du?
En av de största fördela med plastramar är att man kan ha total kontroll över sitt vax !
Om man inte vill ha en massa rester av eventuella behandlings preparat så kan man sköta allt skälv med egen vax som man vet var den har varit "och mest av allt inte varit"
Sen kan man slunga dom hårdare utan risk för kakras
mvh edward :P
-
hehehe, nä jag tar med min Kärcher och ett elverk :)
the 'Bee Keeper' (http://www.youtube.com/watch?v=F--2MCXvx5Y&feature=related#)
bee vac part 1 theory .wmv (http://www.youtube.com/watch?v=5KxBImGKCkI&feature=related#)
bee vacuum part 2.wmv (http://www.youtube.com/watch?v=lNBJEb0LzpE&NR=1#)
;D mvh :P
-
Lite mer sommargrejer.
Köpte 10 drottningar (en sålde jag vidare) och gjorde 9 avläggere på olika sätt.
5 st - satte jag ny kupa med burad drottning på gamla kupors plats.
3 st - tog jag och skakade ner bin och satte i ramar med täckt yngel och hängde in burad drottning.
1 st - tog jag massa bin som jag silade genom spärrgaller och ställde en natt i källaren. Sen hängde jag in burad drottning.
Alla nio är tagna och äggproduktionen är i full gång! :o
Men mina andra tre avläggare som jag gjort genom att dela samhällen och se till att det finns ägg i avläggaren har totalt misslyckats. Samma som förra året. Så här krävs förfinad teknik helt klart eller så skiter jag i det besväret. Några hundringar för en bra drottning och minimalt med arbete kan ju vara värt några kronor än trilskandes avläggare där mycket verkar kunna gå fel... :-\
-
Men mina andra tre avläggare som jag gjort genom att dela samhällen och se till att det finns ägg i avläggaren har totalt misslyckats. Samma som förra året. Så här krävs förfinad teknik helt klart
Hur har det skitit sig på för vis ??? mvh :P
-
Ingen äggläggande drottning efter 6 veckor. Var inne och kollade i en avläggare för en vecka sen och såg en drottning. Idag var det nödceller men ingen drottning. :'(
Har hängt in ägg i en avläggare och flyttat över en ram med nödceller till den andra och behållit en ram med nödceller i den tredje. Mycket tröttsamt måste jag säga. ::)
-
Hämtar lite drottningar på Fredag som bör kläckas då, eller Lördag. Härligt :)
-
Ingen äggläggande drottning efter 6 veckor. Var inne och kollade i en avläggare för en vecka sen och såg en drottning. Idag var det nödceller men ingen drottning. :'(
Har hängt in ägg i en avläggare och flyttat över en ram med nödceller till den andra och behållit en ram med nödceller i den tredje. Mycket tröttsamt måste jag säga. ::)
Är avläggarna efter "vildarna"?
Själv har jag haft ett konstigt år vad gäller drottningbyten. Ett samhälle har dragit upp 4 olika drottningar som alla blivit äggläggande för att sedan bytas ut snabbt av de egna bina. Jag tror inte att det svärmat, bistyrkan skulle inte vara som den är isåfall. Jag hoppas att de är nöjda nu med den sista för så här kan de ju inte hålla på i all oändlighet.
Två andra samhällen har även de bytt ut sina nya, egenuppdragna drottningar, de var kläckta tidigt och var måhända dåligt parade. Ett av dessa samhällen håller just nu på och drar upp nya drottningar, den gamla är borta och det finns inga nylagda ägg, bistyrkan är stark så jag tror inte att det svärmat, men det hänger två fina drottningceller (en täckt och en otäckt) i kupan.
Ytterligare ett samhälle var helt utan drottning, bara en handfull bin, ett äggläggande arbetsbi och m.a.o. döende (trodde jag) men när jag nån vecka senare skulle använda ramarna till en avläggare så fanns där plötsligt en drottning och ägg men bistyrkan var ynklig så jag hängde in tre täckta yngelramar med medföljande bin och det verkar som om den manövern lyckades för nu är det starkt.
Däremot misslyckades parningen av en oparad drottning, hon försvann och kom inte tillbaka.
För min del kommer denna sommaren att kallas för drottningarnas sommar.
Kan tilläggas att det inte blir särskilt mycket honung i år, jag har helt gått in för att återställa antalet bisamhällen inför hösten, honungen är mindre viktig.
-
Hej!
Har också råkat ut för att drottningen i de delade samhällena/avläggarna inte börjat lägga ägg, har gjort dragbiavläggare av två, med ny burad drottning.
Ska kolla imorgon om de har börjat lägga ägg.
Beekeepern, som har några avläggare till salu.
-
För mig har den här sommaren varit spännande. I vintras bestämde jag mig för att inte fortsätta med 2 samhällen utan att utöka. Diskussionen i våras vad gäller erbjudandet från Honungsförmedlingen gjorde också att jag tog tag i saker och ting.
Tyvärr så började säsongen dåligt då det ena samhället frös ihjäl och det andra blev invaderat av möss och antagligen svalt ihjäl. :'(
Köpte tre samhällen på dadantramar (fast jag själv har LN). Delade det starkaste ganska tidigt, men väntade länge på att avläggaren skulle dra fram en äggläggande drottning. Igår hittade jag ÄNTLIGEN både ägg och larver HURRA! 8)
De andra samhällena delade jag senare och satte till köpta drottningar. Så nu har jag 6 samhällen att invintra. Och funderar allvarligt på att pröva på att dra fram egna drottningar ... kanske en studiecirkel i vinter?
Har slungat 18 kg hittills, men väntar nog 10 dagar innan jag slutskattar då det är mycket honung som är otäckt.
Jag kommer fortsätta ha dadantramar som yngelrum i de tre avläggarna som jag köpte, men har använt LN som skattlådor. Nackdelen med dadantramarna är att de är så gräsligt stora att de inte går ner i min slunga! Annars skulle jag kunna skatta en del där också när jag slutskattar.
Fördelen är förstås att en låda räcker som yngelrum för vintern.
-
Nässelhäxan - kolla fukthalten! Har själv slungat bra många kilo otäckt honung med rätt fukthalt. Du spar dessutom tid.