Alternativ.nu
Djur => Kor => Ämnet startat av: Sano skrivet 05 jul-10 kl 10:15
-
Det här är min första kalv. Tidigare har jag mest haft lamm och till dem brukar jag ge extra selen vid födseln (samt till tackorna före lamning). Kalven är inte född hos mig utan adopterad så jag vet inte vad mamman fått. Borde jag ge kalven selen? Och i så fall hur? Pulvret jag har till lammen känns liksom svårt att få i honom.
-
Vi sprutar våra kalvar direkt efter födslen med Selevitan! Be din veterinär skriva ut. Om man sen måste eller ej kan jag inte svara på för åsikten är olika beroende på vem man frågar! Vi har iallafall alltid gjort det och kommer att fortsätta!
-
Jag har mest mjölkkor men de flesta åren en och annan amkalv också. Jag har aldrig gett amkalvar extra selen men eftersom både kor och kalvar får relativt mycket kraftfoder får de nog i sig tillräckligt genom fodret.
Jag har däremot hjälpt grannar att skilja av och/eller hålla i amkalvar någon dag före betessläpp så veterinären kan spruta de med selen och någon vitamin tror jag det också är i sprutan.
Om kalven är av mjölkras har nog kalven fått i sig en del selen via modern om det räcker vet jag inte. Svårt att råda, muskeldegeneration är allvarligt och uppkommer oftast vid betessläpp. Vet inte hur lamm selen ser ut. Om det går att lösa i vatten går det ofta bra att hälla i djuren.
-
Borde jag ge kalven selen? Och i så fall hur? Pulvret jag har till lammen känns liksom svårt att få i honom.
Ge kalven Tokosel, slamma upp lite i ½ dl ljummet vatten och häll i.