Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Midsommaren skrivet 30 jun-10 kl 14:09

Titel: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: Midsommaren skrivet 30 jun-10 kl 14:09
att lägga som tak på hönsgården?
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: trallallaa skrivet 30 jun-10 kl 19:19
Granngården,Jula,Rusta, Ö&B ...
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: Therese K skrivet 30 jun-10 kl 19:44
Jag köpte på växthuset :)
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: Turnit skrivet 01 jul-10 kl 17:59
Hittade på jula mkt billigt!
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: skogstomten skrivet 01 jul-10 kl 18:31
Som ett tips bara: köp inga bärnät och ha som tak på hönsgården. Dom håller ite för en duvhök som vill slå nån av dina höns. jag haft hök som har slagit rakt igenom den typ av nät. Satsa på voljärnät i stället. Det är ett kraftigare när som används bl.a. vid fasanuppfödningar. Det tar dom sig definitivt inte igenom.
Lycka till!
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: Quailo! skrivet 01 jul-10 kl 21:21
armerings ark!!!!!!!

super hållbart och lätt att fiffla me.

finns på bauhaus för 30 kr /m2
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: Fredrikslund skrivet 01 jul-10 kl 21:27
här brukar vi förlora ett 10-tal höns till höken varje år.. nu när bärnätet är uppe (med försärkning under så att det inte ska gå sönder. gummiband vi har dragit fram och tillbaka över gården *svårt att förklara*) så har vi inte förlorat en enda höna i år! jag är nöjd en sålänge :) men har man ingen förstärkning under är problemet snön isället. inte alls hållbart för det.
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: Lycka skrivet 14 jul-10 kl 14:43
Någon drog kraftigare ståltråd fram och tillbaka Bärnät över detta.
Finns även ganska finmaskigt fisknät som man kan spänna som tak.
Detta är dyrt men jättelätt att hantera allt enl. en hönskollega.
Funderar själv på detta med fisknät som tak.
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: ieenilorac skrivet 14 jul-10 kl 18:13
Jag har inte kommit mig för att lägga nät på hönsgården ännu, de går ändå fritt hela dagarna, men när jag måste hålla dem separerade under avelssäsongen kommer de att vara instängda vissa dagar.

Men när jag sätter upp nät tänkte jag satsa på sådant nät som de har på byggnadsställningar, eftersom jag ändå behöver köpa mer sådant till mina odlingar. Slitstarkt, och det går att komma över begagnat med bara små skador, som man lätt lagar, och då får man det för en billig peng.
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: skräptanten skrivet 16 jul-10 kl 18:25
Fårnät är oxå bra.  Lätt att sätta upp, garanterat höksäkert, och dessutom blir inte snön liggandes på det under vintern. Kan kosta gratis om en får tag på begagnat :) .
Titel: SV: Vart köper man bärnät?
Skrivet av: Annika Johansson skrivet 16 jul-10 kl 23:08
Allox!!!!