Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Ragnar L skrivet 17 Jun-10 kl 20:35

Titel: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Ragnar L skrivet 17 Jun-10 kl 20:35
...de har nästan satt i sig 300 plantor för mig >:D
All min broccoli å blomkål som jag har drivit upp!
Så jäkla typiskt, vi fick tillgång till större mark i år, och äntligen skulle vi bli helt självförsörjande på grönsaker, och så händer detta. Vad ska jag göra?
Har aldrig haft ett sådant här problem förut. Jag har haft på gräsklipp och odlar på drillar, är det för torrt/lite skugga? Kan man någonsin mer odla dessa plantor här???
Har vitkålsplantor som jag planerat sätta ut, men det är väl ingen mening nu?
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: mistel skrivet 17 Jun-10 kl 20:53
Du är inte ensam, jag har fått större trädgårdsland iår men det blir nog inte så mycket fler grönsaker för harkrankarna tar det mesta. Man ser vissna plantor utan rötter och någonstans därunder ligger den feta harkranken, den verkar dock inte vara så förtjust i ärtväxter och smörgåskrasse så det kommer jag ha men mangold, trädgårdsmålla, rödbetor, sallat, spenat och liknande verkar det bli magert med. Jag har sått lite mangold och trädgårdsmålla i lådor för att se om lite större plantor klarar angrepp bättre.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Anders S skrivet 17 Jun-10 kl 22:52
Jordloppor är värst på sådda kålväxter (särskilt kålrot och rova) vid torrt väder. Försommartorra områden (östra Sverige) är värst drabbade. Förkultiverade grödor brukar klara sig bättre, åtminstone om man kan skydda dem under förkultiveringen.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Bo skrivet 18 Jun-10 kl 06:22
Kål förkultiveras i lådor eller krukor och kan skyddas efter utplantering med avklippta plastflaskor. Grålarverna hittar man under grästorvor när man bereder odlingsbäddarna. De föredrar gräsrötter men när det är bortrensat får de klara sig med vad de hittar.

Rödbetorna som man också förkultiverar i lådor och planterar ut på nyrensat land, kollar man dagligen och där det finns en som ligger slappt på sidan, hittar man grålarven inunder. Får den hållas, äter den 20 plantor till. Rödbetorna kommer snabbare igång under odlingsväv förresten.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Melsäter skrivet 18 Jun-10 kl 06:42
Tack Bo för bra tips!
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Anders S skrivet 18 Jun-10 kl 11:59
Är det nån av er som vet vad jordloppor är? Det låter som ni skriver om knäpparlarver och kanske harkranklarver.

http://chaos.bibul.slu.se/sll/slu/faktablad_tradgard/FVT092/FVT092.BAK (http://chaos.bibul.slu.se/sll/slu/faktablad_tradgard/FVT092/FVT092.BAK)
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Ragnar L skrivet 18 Jun-10 kl 20:48
Jag har förkultiverat plantorna, men i år vart de inte lika kraftiga som de brukar, använde mig av hasselfors trädgårdsjord istället för "grönsaksjord". Vet inte om de hade någon betydelse, men det har det säkert. Kanske skulle väntat någon vecka till, tills jordloppornas parningstid var över innan jag planterade ut dem. Hålla jorden fuktig hela tiden är inte så lätt, har inte så mycket tillgång på vatten.

Åkern jag odlar på är inte nybruten mark, det är en gammal spannmålsåker som varit i bruk hela tiden. Finns det några tips på hur jag motverka detta nästa gång, eller gäller det bara att få så starka plantor som möjligt?

MVH Ragnar
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Ragnar L skrivet 18 Jun-10 kl 20:59
Såg nu att man kan strö aska på plantorna, ska testa det.
Gropig jord?? ska man gräva små hål i jorden då? ska testa det med.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Micki o Molly skrivet 18 Jun-10 kl 22:35
 Du får börja samla gratis godis lådor i från affärer till nästa år, det går åt en hel del , men dom tar inte så stor plats att förvara.
trist att lägga ner så mycket jobb och pengar ,,,,,,,,,,,och så kommer det sabotörer >:D

Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Anders S skrivet 18 Jun-10 kl 23:42
Jordloppor är några mm långa skalbaggar, som hoppar bra. Har du jordloppsangrepp så ser du små sug- eller bitmärken på bladen, som inte går igenom. Är det kraftiga angrepp så vissnar bladen efterhand. Kommer angreppen när plantan är mycket liten, på hjärtbladstadiet, så kan plantan dö snabbt, kanske innan du hinner se den, annars tar det längre tid. Jordlopporna gör skada som fullbildade insekter som är verksamma ovan jord. Har man angrepp av insekter (oftast larver) som är verksamma under jord, så är det andra typer av insekter som är i farten.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Ragnar L skrivet 19 Jun-10 kl 21:59
Jo, det är säkerligen fler sabotörer, men lopporna ser jag, sitter 10-15 st på nästan varje planta, och på backen med för den delen. För man handen över plantorna så hoppar dom.
Har även plantor som nu är nästan helt väck och som säckat ihop fullständigt.
Måste ju vara jordloppor, stämmer in på beskrivningen.

Jag ska ta å tacka katten min för hon rev ned en bricka med plantor för mig, så jag fick så om, och dessa har jag inte avhärdat ännu, tänker försöka få dem så stora som möjligt.
Ska testa godislådor eller petflaska på en del av dem, ska solka ned dem med aska också med en gång.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: tench skrivet 30 Jun-10 kl 12:11
Jag har alltid mer eller mindre problem med jordloppar, men oftast lyckas jag bra men det hänger på att plantorna klarar det första kritiska stadiet att etablera sig.
Jag har kikat lite i en bok om växtskydd jag har som rekommenderar att täcka kålplantorna med insektsväv eller fiberduk. Troligen är någon form av insektsväv bättre eftersom det blir så varmt under fiberduken. I övrigt så nämns regelbunden bevattning och att pudra plantorna med träaska eller algomin.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Cordula skrivet 29 Jul-10 kl 14:07
Jordlopp hade jag också förra året, och de förstörde hela skörden för mig. Min konsekvens: Jag odlade inte kålväxter i år. Bara rädisor, de under fiberduk, och det funkade bra.

Nu sådda jag asiatiska kålväxter, också dem under fiberduk, får se om det funkar. Borde det dock.

Aska funkade inte för mig, det var dock för regnigt också så att den regnade bort. Ett kvalsterpuder som innehåller pyretrin funkade bra, de dog direkt, tyvärr regnade dock även detta bort, och det kom upp fler jordlopp hela tiden.

När är deras parningstid egentligen? Någon skrev att han tog hänsyn till parningstiden?!

Vad jag gjorde och vad som funkade bra för mig förra året: Stora pappskivor med långsamtorkande klister. De hålls bredvid kålplantorna, sedan tar man en liten borste och borstar lopporna mot pappskivan. De flestar hamnar på skivan och kommer inte loss. Sedan brann jag upp dem.

Men som sagt, de var för många och det regnade för mycket för att kunna få grepp om dem. Fiberduk från början är min tips.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Ragnar L skrivet 30 Jul-10 kl 21:53
Och jag som hoppades att det var det extremt torra vädret som orsakade så många jordloppor. Men förra året var ju extremt blött. Vedaska har inte fungerat för mig heller, och trots att jag fick plantor som var rejält stora så försvann de i ett nafs. Jag har dock ca 5-6 st broccoli som jag satte ut för bara några veckor sedan, på en annan plats. De är redan angripna, men jag fortsätter med aska och guldvatten och mera vatten, mera aska. Men även om dessa klara sig så tar väl frosten dem senare. Fiberduk är ju så jäklens dyrt och sedan håller de oftast bara en säsong.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: ieenilorac skrivet 30 Jul-10 kl 22:08
Man kan använda ställningsnät istället, som man kan köpa från något byggföretag. Håller en evighet. Om man köper begagnat, som har några revor som man får laga, så blir det ganska billigt.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Ragnar L skrivet 01 Aug-10 kl 11:33
Tackar för tipset. Ska testa det nästa år!
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Snuzer skrivet 27 Jul-12 kl 08:00
Hjälper det tro att spreja plantorna med såpvatten?

*just upptäckt att jag har jordloppor  :-\. De trivs visst på kålen och sandsenapen  :(*
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Broberg skrivet 27 Jul-12 kl 08:23
Citat från: Snuzer skrivet 27 Jul-12 kl 08:00
Hjälper det tro att spreja plantorna med såpvatten?

*just upptäckt att jag har jordloppor  :-\. De trivs visst på kålen och sandsenapen  :(*

Drösla vedaska över plantorna.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Snuzer skrivet 27 Jul-12 kl 08:39
Citat från: Lopt skrivet 27 Jul-12 kl 08:23
Drösla vedaska över plantorna.

Det verkar som de som testat vedaska inte fått någon effekt. Men jag kan ju testa även det. Har i alla fall försökt med såpvatten nu.
Titel: SV: Förbannade jordloppor!!!
Skrivet av: Broberg skrivet 27 Jul-12 kl 08:46
Citat från: Snuzer skrivet 27 Jul-12 kl 08:39
Det verkar som de som testat vedaska inte fått någon effekt. Men jag kan ju testa även det. Har i alla fall försökt med såpvatten nu.

Kanske har de varit för snåla? Algomin ska man tydligen också kunna pudra över. Har inte hört om någon som provat det.