Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Raser => Ämnet startat av: färnevik skrivet 13 Jun-10 kl 19:37

Titel: Svart-koppar maran, hur SKA de se ut?
Skrivet av: färnevik skrivet 13 Jun-10 kl 19:37
Jag tycker jag har sett så mycket olika, både på bilder och i verkligheten hos andra hönsägare... Så hur ska de egentligen se ut?

Jag har sett att från regäl benbefjädring, till i det närmaste släta ben, och hur är det med teckningen? De hönor jag sett, har vissa varit nästan helt svarta, med bara enstaka kopparfjädrar i kragen, till regäl kopparfärg över `stor del av huvud och hals och ngt ner på bröstet, samt en massa varianter där emellan... Och hur ska tupparnas teckning se ut?
Titel: SV: Svart-koppar maran, hur SKA de se ut?
Skrivet av: Ratchaburi skrivet 13 Jun-10 kl 20:14
Ja du det där är baksidan av att "alla" vill mörkt chokladbruna ägg ;-)
Jag har också undrat över detta då jag tycker att det är otrolig stor variation inom rasen.

Jag har en kompis i Tyskland som jag känner genom uppfödning av katter. Av en händelse föder han upp maraner och dvärgkochin och ställer ut.

Som han beskriver de så skal kopparfärgen på hönan vara tydlig och mörkt gyllen och vara jämt fördelat över halsen, ned mot bröstet och ner mot ryggen. I övrigt skall hönan vara svart.

Tuppen skall ha en mörkt gyllen kopparfärg Från kammen ner över halsen och ryggen ända till stjärten.

Åhå vad svårt att förklara.
Men titta på utställningsbilder om du hittar några.
Vet det finns på  http://safari.til1000.net/honsesafari.htm (http://safari.til1000.net/honsesafari.htm)
han jag känner i Tysklands höns är något mörkare än de.

Benbefjädring säger han att är tillåtet men icke önskvärt.

Han menar dock att äggfärgen är ett större bekymmer än rasens utseende.
Titel: SV: Svart-koppar maran, hur SKA de se ut?
Skrivet av: Linkoso skrivet 13 Jun-10 kl 22:16
Um... Råder er inte till att gå in på den där sidan just nu och klicka på "maran"... >-< För när jag gjorde det så poppade ett virus upp som mitt virusskydd jobbar med att ta bort just nu.  :-\  >:( Jäkla internet... Att titta på hönssidor är det sista man tror att man ska få virus ifrån.