Alternativ.nu
Djur => Biodling => Ämnet startat av: ersam skrivet 09 jun-10 kl 23:03
-
Såg ikväll på min daglig tur runt flustren att ett bi kämpade med att släpa ut ett yngel. Helt vitt men ganska långt gånget. Sånt som händer om det gått fel med just detta yngel? ???
-
Ja, sånt händer.
Dels när man varit inne i kupan, de bygger ju gärna lite drönarbygge mellan ramarna som skadas när lådorna lyfts av och dessa larver bärs ut, dels om biet upptäcker att nåt yngel är sjukt eller dött inne i nån cell, och de bär också då ut det döda ynglet.
Även döda bin på botten bärs ut, inuti en bikupa skall det vara rent och prydligt.
Det kallas städbeteende - och är en mycket viktig egenskap hos bina. Skall man odla drottningar skall man titta väldigt noga på städbeteendet, en kupa med döda bin på bottnen kan man glömma att odla efter.
Nåt som är värre är om de börjar svälta, till slut bär de ut allt yngel eftersom de ej har mat att ge, då tvingas man fodra. Men har det gått så långt så brukar det vara svårt att få fart på samhället igen.
-
Är det bara ett "vitt" yngel eller är det flera? Låter som kalkyngel.
Med vänliga hälsningar
Troya
-
Har kalkyngel i en annan kupa och det är det inte. Här var det troligen ett drönaryngel och jag var inne och rev i samhället i måndags så troligen har dom upptäckt nån defekt efter detta.