Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: allan7878 skrivet 06 jun-10 kl 09:36

Titel: hur många ägg som helst?
Skrivet av: allan7878 skrivet 06 jun-10 kl 09:36
hur många ägg kan en höna ruva totalt på ett ungefär? under en gång+
Titel: SV: hur många ägg som helst?
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 06 jun-10 kl 10:08
Om hönan ligger på ägg som är i samma storlek som de hon lägger själv brukar 10-14 vara OK. Men det skiljer mellan raser och individer hur bra de är på att täcka äggen. Man får helt enkelt plocka bort några om man ser att alla inte får plats under henne.
Titel: SV: hur många ägg som helst?
Skrivet av: allan7878 skrivet 06 jun-10 kl 10:12
okej, nu ligger en höna på 13 ägg tror jag det är..vet ej om hon ruvar eller ska lägga mer ägg, lade sig för ca 1 timme sedan. så det är la bara och se opm hon ligger där nu i x antal dagar.
alla äggen som är i redet är inte hennes heller, spelar det någon roll?
Titel: SV: hur många ägg som helst?
Skrivet av: Rakadero skrivet 06 jun-10 kl 15:21
Jag tror inte hon bryr sig om det är andras ägg. Mina hönor har haft en blandning av sina och kompisarnas ägg under sig och sist nu köpte jag tio ägg av andra raser för att få lite nytt blod och den hönan älskar sina kycklingar lika mycket, vilken färg de än har.
Titel: SV: hur många ägg som helst?
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 07 jun-10 kl 09:53
Vemms ägg det är bryr sig inte hönan om. Däremot beror det på äggstorleken hur många ägg hönan kan ligga på.

Själv har jag just nu en Dvärg Silkeshöna som glatt fostrar Lakenvelder och Maran kycklingar. Det ser lite kul ut nu när kycklingarna är större och kryper in under mamma ;D Hon svävar liksom och når inte ner till marken med benen ::)