Alternativ.nu

Övriga ämnen => Hushåll => Ämnet startat av: grimbart skrivet 30 maj-10 kl 12:35

Titel: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: grimbart skrivet 30 maj-10 kl 12:35
tänkte vi kunde sätta ihop lite hela matdagar för runt 20kr... för EN person

frukost: havregrynsgröt och 1 ägg vatten  ca 1dl havregryn 2kr och 1ägg 2kr = ca 3kr
mellanmål : 1frukt äpple eller banan ca 5kr                                                       =ca 8kr
lunch: tomatsoppa   en paket tomatpure eller krossade tomater ca 5kr och en gul lök ca 50öre =13.50kr
mellanmål: en morot 2?kr                                                                                                              =15.50kr
middag:potatissoppa  2-3potatis och en gul lök ca 3kr                                                                 =18.50kr
kvällsmål: nudlar   2-3kr för ett paket                                                                                            =ca 20kr

kryddor och eventuell sylt eller mjölk på gröt tillkommer... men runt 20kr funkar galant
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Johannes skrivet 30 maj-10 kl 12:40

Detta är väl mycket gångbart eftersom det inte är alldeles enkelt att få ekonomin att gå ihop om man är arbetslös och kontaktar socialtjänsten!
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: anne-lie50 skrivet 30 maj-10 kl 17:51
tänkte vi kunde sätta ihop lite hela matdagar för runt 20kr... för EN person

frukost: havregrynsgröt och 1 ägg vatten  ca 1dl havregryn 2kr och 1ägg 2kr = ca 3kr
mellanmål : 1frukt äpple eller banan ca 5kr                                                       =ca 8kr
lunch: tomatsoppa   en paket tomatpure eller krossade tomater ca 5kr och en gul lök ca 50öre =13.50kr
mellanmål: en morot 2?kr                                                                                                              =15.50kr
middag:potatissoppa  2-3potatis och en gul lök ca 3kr                                                                 =18.50kr
kvällsmål: nudlar   2-3kr för ett paket                                                                                            =ca 20kr

kryddor och eventuell sylt eller mjölk på gröt tillkommer... men runt 20kr funkar galant
  men hu, det där skulle jag svälta ihjäl på, med tungt kroppsarbete behövs det nog mer :(
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: olivoil skrivet 30 maj-10 kl 17:54
ja det där blir man inte tjock på
varför inte skjuta en kanin eller ekorre då å då?
Inte ngt jag skulle göra för ja e vegg  :-[
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Hönz skrivet 30 maj-10 kl 18:01
Okej, detta är jag bra på!  :D
Men jag äter bara frukost, lunch + middag

Frukost: Tre knäckemackor med smör + ost (3 kr) och ett ägg (2 kr) en kopp kaffe (5 kr?) = 10 kr
Lunch: Blodpudding, 3-4 skivor = 5 kr
Middag: En burk vita bönor i tomatsås + två stekta ägg. (10 kr)

Ooops det blev totalt 25 kr så jag fick över med en femma. Dock har jag egna ägg så jag räknar av 6 kr och landar på LÅGA 19 kr för en dag  ;D ;D
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: grimbart skrivet 30 maj-10 kl 18:31
frukost: risgröt i korv  ca6kr
mellanmål:havregrynsgröt ca 2kr
lunch:pasta för ca 2kr
mellanmål:äpple 5kr
middag:stekt potatis o grillkorv ca 5kr
kvällsmat:havregrynsgröt  ca 2kr

totalt 22kr
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Hönz skrivet 30 maj-10 kl 18:43
frukost: risgröt i korv  ca6kr
mellanmål:havregrynsgröt ca 2kr
lunch:pasta för ca 2kr
mellanmål:äpple 5kr
middag:stekt potatis o grillkorv ca 5kr
kvällsmat:havregrynsgröt  ca 2kr

totalt 22kr

Gröt är gott? :)
De
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: grimbart skrivet 30 maj-10 kl 18:52
Gröt är gott? :)
De
gröt är billigt och helt ok.. havregrynsgröt innehåller massa nyttigheter och mättar bra..
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: ieenilorac skrivet 30 maj-10 kl 18:57
Jag brukar äta samma till frukost och kvällsmat, antingen havregrynsgröt eller hembakt bröd, med typ hommus på mackan, och honung och hemgjord kefir på gröten blir det ca 4 kr, högt räknat.

Lunch kan tex vara omelett med lök, vitlök, persilja/nässlor/annat grönt, och lite ost, antingen vanlig hårdost eller vitost typ feta. Kostnad ägg 6 kr lök 1 kr om sättlök, ost 5 kr, frön till grönt 1 kr = 13 kr

Eller indisk linsgryta: curry, olja, valfria linser, krossade tomater, lök, vitlök, grönt ca 14 kr - billigare om man har egna tomater

Eller rostade rotfrukter i ugn, med vitlök och kryddor, med kyckling, typ 16 kr om man köper allt, typ 8 om man odlat själv, och typ 5 om man fött upp kycklingen själv, beroende på hur man räknar, en överflödig tupp bör finansieras av hönor/ägg

Ugnspannkaka: ägg, mjölk, diverse kryddor, korv/kyckling/rester 8-12 beroende på ingredienser.

Grönsakssoppa: Lök, morot, selleri, rödbeta, vitlök, libbsticka, nässlor/kirskål eller vad man gillar, 4-10 kr beroende på ingredienser och vad man odlat själv. Kan varieras genom att redas eller mixas slät. Serveras gärna med vaktelägg, om man har sådana, köpta spräcker budgeten, eller hönsägg. Har man kan man koka med skrov av kyckling/kanin och lägga i småbitar av slaksidor och liknande.

Kållåda, vitkål/svartkål/savojkål, köttfärs, kryddor, buljong, vinäger ca 12-16 kr beroende på pris på köttfärs och om man odlat kålen själv

Råkost med feta: Allt gott man hittar i landet: Rödbeta, palsternacka, squash, rädisor, bönor osv, och 50 g feta, ev lite olja och vinäger, kryddor ca 7 kr

Det finns hur mycket gott som helst som man kan äta för 20 kr per dag.

Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: ieenilorac skrivet 30 maj-10 kl 19:01
Dyra mellanmål går bort, äpple, morot osv får man plocka i trädgården.

Att göra långkok och att laga minst 10, gärna 20 portioner åt gången, och lägga i portionsförpackningar i frysen är ett sätt att minska kostnaden per portion.

Ett annat är att alltid titta efter varor med utgånget datum när man handlar, och att inte vara för fin för kuponger. Med kunskap kan man lätt avgöra vilka varor man kan äta efter bäst-före-datumet.

Groddar är ett billigt och bra sätt att få grönt på vintern, och man kan köpa dem i fröhandeln istället för på hälsokosten, om man köper 25 kg alfalfa=blålusern kostar det mindre än halva priset, och håller i minst 3-5 år, beroende på hur man förvarar det.
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: elisah skrivet 30 maj-10 kl 19:38
frukost: risgröt i korv  ca6kr
mellanmål:havregrynsgröt ca 2kr
lunch:pasta för ca 2kr
mellanmål:äpple 5kr
middag:stekt potatis o grillkorv ca 5kr
kvällsmat:havregrynsgröt  ca 2kr

totalt 22kr

Hjälp, jag skulle också bli farlig av hunger på första förslaget!   Och hur går det med självhushållningsambitionerna? Är scenariot inga förvaringsmöjligheter, ingen framförhållning? ;)

Hursomhelst, att bara fylla på med kolhydrater håller inte i längden. Och färdigmat, tex risgrynsgröt är ju inte ekonomiskt. De billigaste märkena innehåller dessutom ofta en massa skit.  Storkok säger jag också..! Då får man ut betydligt mer än 1 st risgrynsgrötskorv för 6 spänn. Och baka, gärna mycket åt gången.

Bönor och linser är billigt, innehåller protein och mättar. Går att ha till allt. Köper aldrig nudlar eller billig pasta även om jag har dåligt med pengar, fullkorn är dyrare men nyttigare och man äter ca 1/3 av vanlig mängd. Rotfrukter är bra. Äpplen brukar gå att få billigt. Och vår-sommar-höst går det att plocka massor av ätbart ute även om man inte har egen mark. Dessutom -lite byteshandel kan sätta extra piff på maten utan att öka kostnaderna.

Kort sagt, mer fokus på långsiktighet och var man köper/ skaffar maten. Då hålls kostnaden nere samtidigt som man äter bra. Och det blir pengar över till kaffe och annat som man inte kan åstadkomma själv.
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Skytten skrivet 30 maj-10 kl 20:08
Runt 20:- är nog det jag lägger.
En hel del eget arbete tillkommer.
Det jag inte kan odla fram själv, köper jag i parti från odlaren.
Minst halv gris köpes åt gången.  saltar in sill.
Tar vara på egen (och andras frukt, som de skiter i).
Gör starkvaran själv.
Jag äter ganska traditionell kost, som havre, stuvade morötter, fläsk, potatis, hembakat bröd.
Grytor på rotfrukter och en del kött.  Pannkakor  mm.
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Hönz skrivet 30 maj-10 kl 23:33
Var köper du din halva gris Skytten?
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Attes matte skrivet 31 maj-10 kl 00:13
Äter man LCHF kommer man inte långt på 20 spänn om dan... Tyvärr...  :-\

Inget bröd, pasta, rotfrukter, mjöl, bönor eller annat som innehåller mycket kolhydrater (mer än 5 g / 100 g) är tillåtet, vad blir då kvar... Kött, smör, ägg, ost, fläsk, ovan-jord-grönsaker (och jag klarar bara inte av blomkål och broccoli)... Inga billiga ingredienser inte... Har jag märkt...  ::)
Det var ju typiskt att jag skulle "komma på" att börja med den här dieten precis när jag blev arbetslös... Dålig planering!  ;D

/Sara
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Skytten skrivet 31 maj-10 kl 07:41
Var köper du din halva gris Skytten?

Från en som föder upp ett mindre antal grisar(300/år).  En ambulerande slaktare kommer dit när det är dags att slakta, vår och höst.

Man får forska i sitt närområde, det förekommer inte alltid marknadsföring, då uppfödaren antingen slaktar i gråzonen, eller om inte levererar bara till "abbonenter".

Man kan också köpa en levande gris och slakta eller låta slakta hemma, om grisens fyttpapper skötes.

Det finns lagförslag nu, som ska utvidja hemslaktsbegreppet till att gälla försäljning i sin omedelbara närhet.


"Småskalig förädling och försäljning
Alliansregeringen har initierat satsningen ”Sverige – det nya matlandet” Detta initiativ svarar mot ett stort intresse för närproducerade livsmedel och småskalig livsmedelsförädling. Sammanlagt satsar regeringen 160 miljoner kronor på kompetensutveckling hos företagare för att stödja småskalig livsmedelstillverkning och utveckling av företag inom mat och turism.
Lagar och regler måste i större utsträckning anpassas till att ta hänsyn till mindre livsme-delsföretag. Avgifter för rutininspektioner skall vara återhållsamma och skall endast tas ut för tillsynsbesök som verkligen äger rum. Avgifterna för förnyade inspektioner till följd av avvikelser från regelverket skall ej överstiga ett rimligt självkostnadspris för en kommun.

Vid sidan av småskalig produktion har även begreppet ”nollskalig produktion” fått ökad aktualitet. Det handlar om när den som bedriver viss jordbruksverksamhet för självförsörj-ning säljer exempelvis kött till grannen eller andra enskilda. För t.ex. de tillfällen då några ägg, en höna, en stek av hägnad hjort eller dylikt säljs privat till exempelvis en granne eller släkting skall de regler tillämpas som gäller för konsumtion i det egna hushållet. Sådan försäljning skall alltså inte betraktas som ”utbjudande på marknaden” i EU-lagstiftningens mening. Förutsättningen är att sådan försäljning är ringa i omfattning och ej sker under butiksliknande former. För ”nollskalig” livsmedelsförsäljning skall samma regler tillämpas som för konsumtion i det egna hushållet."



Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Hönz skrivet 31 maj-10 kl 09:06
Okej

Jag bor i Skåne och finns iof ett par grisfarmar i min närhet - är det bara att gå och knacka på eller?  :-[
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Skytten skrivet 31 maj-10 kl 09:12
Kanske, men i stordrift brukar man inte vara pigg på att sälja, prova hos en som har ett mindre antal grisar.
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: ieenilorac skrivet 31 maj-10 kl 09:14
Definitivt, många säljer antingen vitt, eller så har de någon som "dött" som inte finns i redovisningen, som du kan få lite billigare. Och som skrivet tidigare, om ni ordnar med flyttpapper så kan du köpa den levande och slakta själv, blir billigare. Annars har en del lokal (om än inte godkänd) för slakt, och du kan slakta på plats.

Precis det är bättre med någon som inte har jättemånga grisar, men sådana finns det gott om.
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Izmiljotina skrivet 21 jun-10 kl 14:47
Jag tror jag tar och testar det här. Nu kör vi!

Jag väljer dock en dag när jag vistas på gården där jag förut bodde och där min mor bor nu, för då kan jag få lite saker gratis så att menyn ser mumsigare ut. =)

Frukost:
Tre tjocka limpmackor med bregott och krasse 3 kr
Te gjort på färska vinbärsblad och mynta 0 kr
(limporna kostar bara runt 4 kronor styck att göra!)

Mellanmål:
Äpplen 0 kr

Lunch:
Rabarberkräm med mjölk 3 kr
En limpmacka med bregott och krasse 1 kr

Middag:
Ugnsstekt pepparrotsgädda med gräslök och smör 5 kr
(gratis gädda, gratis pepparrot och gratis gräslök = MUMS!)
Kokt potatis 3 kr

Kvällsvard:
Mer te 0 kr
Två mackor till med krasse eller gräslök 2 kr

Och för de tre kronorna som blir över kan man köpa sig en liten chokladbit att mumsa på!  8)
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Den röda lilla stugan skrivet 17 aug-10 kl 16:12

frukost: te och knäckis med smör och ost.

mellis: fil med bär 2kr (1iter kostar 8kr,och jag änvänder kanske 2dl = 2kr?) bären fick jag utav svärmor 4kg.

middag: köttfärssoppa 4,50kr

 (köper 2,2kg för runt 100lappen och det blir 11middagar för 2personer (200g i 11st påsar,dvs 100g per person),dvs varje middag för 2personer kostar 9kr och för en person sådeles 4,50kr.)

kvällen: te med hembakad smörgås.

jo ,så visst går att att få ihop en dag på under 20kr...

Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Tingeling skrivet 17 aug-10 kl 16:35
Fråga någon med ett mindre antal kor (= ofta gladare kor ;)) om ni kan få köpa mjölk där.
Man får billig mjölk, filmjölk och sen grädde på köpet  :D.
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Midvinter skrivet 17 aug-10 kl 17:04

Intressant tråd!

På Island brukade vi rota i soptunnorna bakom matbutikerna efter stägningsdags. Ser det bra ut, luktar det ok, smakar det ok, så är det nog ok att äta också.

Här i Norge funkar inte detta, för av någon outgrundlig anledning så låser de in sopor. (och betalar hellre dyra pengar till någon återvinningsstation för att bli av med dem än att låta osnutna alternativare komma inärheten...)

För övrigt på Island så hade vi ju obegränsad tillgång på tomater och kål från grönsaksodlingen där vi jobbade. Odlade dessutom paprika, örter, chilli och squash själva, och bytte till oss ägg, morrötter, gurka och mjölk från granngårdarna. Men sånt funkar ju inte i stan :(
Köpte resten på "Bónus" som hade priskrig med "Krónan" så man kunde hitta avokado för 10kr/kg, äpplen för 4öre/kg, etc. Affärn låg ju 30km bort, men det funkade bra att lifta. Det var tider... *nostalgisk*
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: kanka skrivet 18 aug-10 kl 13:57
frukost: te och knäckis med smör och ost.

mellis: fil med bär 2kr (1iter kostar 8kr,och jag änvänder kanske 2dl = 2kr?) bären fick jag utav svärmor 4kg.

middag: köttfärssoppa 4,50kr

 (köper 2,2kg för runt 100lappen och det blir 11middagar för 2personer (200g i 11st påsar,dvs 100g per person),dvs varje middag för 2personer kostar 9kr och för en person sådeles 4,50kr.)

kvällen: te med hembakad smörgås.

jo ,så visst går att att få ihop en dag på under 20kr...

Har du "bara" köttfärs i soppan? Känns lite smaklöst...
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: anne-lie50 skrivet 18 aug-10 kl 15:13
Mamma Mia säger jag då bara, med ett jobb inom jordbruket så kan då det där födointaget på en dag inte på långa vägar  räcka till att hålla muskler, kroppens organ o hjärnan vid liv. Intar du vitaminer o andra ämnen via tabletter? för du måste ju i långa loppet få brister.Att få ihop det för 20 kr/dag är nog inte så svårt, men att leva livet så, det blir nog svårare.
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 23 aug-10 kl 11:00
Äter man LCHF kommer man inte långt på 20 spänn om dan... Tyvärr...  :-\

Inget bröd, pasta, rotfrukter, mjöl, bönor eller annat som innehåller mycket kolhydrater (mer än 5 g / 100 g) är tillåtet, vad blir då kvar... Kött, smör, ägg, ost, fläsk, ovan-jord-grönsaker (och jag klarar bara inte av blomkål och broccoli)... Inga billiga ingredienser inte... Har jag märkt...  ::)
Det var ju typiskt att jag skulle "komma på" att börja med den här dieten precis när jag blev arbetslös... Dålig planering!  ;D

/Sara
Fast ägg är ju billig mat .
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Skytten skrivet 23 aug-10 kl 11:27
Jag får ofta ihop maten för tjugan, dock unnar jag mig lite mer ibland.
Havregryn och sylt och mjölk, hembakat bröd med kaffe till frukost.  smörgås (utan smör, men gärna torkad skinka) och lättöl på dagen.
Kött potatis eller andra rotfrukter på kvällen.
Väldigt lite av maten är köpt i  småförpackning, brödet bakas och köttet köps i parti för frysen.
Frukt, bär, grönt och sådant plockar jag själv i egen eller andras trädgårdar eller i skogen. Nästan ingen tar ju vara på sin frukt nuförtiden.   
Det går att hålla nere matkontot om man planerar väl, och gör mycket arbete själv, utan att man behöver äta dålig mat, snarare bättre mat.
Titel: SV: mat för ca 20kr per dag
Skrivet av: Attes matte skrivet 23 aug-10 kl 15:57
Fast ägg är ju billig mat .

Inte om man betalar drygt 3 kr/ägg och äter tre ägg om dan.

Men snart nog så ska väl mina höns (kycklingar) komma igång och värpa, och då kan jag äta ägg så det sprutar ur öronen på mig...  ;D

/Sara