Alternativ.nu
Djur => Andra husdjur => Ämnet startat av: Henriksson skrivet 26 maj-10 kl 18:26
-
Tisdag 25 maj 2010
Öppning för utegångsdjur utan ligghall
Jordbruksverket öppnar en laglig möjlighet för djurägare som vill ha utegångsdjur utan ligghall.
Djurhållare som ansluter sig programmet förbinder sig att se till att djuren ska ha det lika bra som om de hade tillgång till ligghall
http://www.atl.nu/Article.jsp?article=60244&nyhetsbrev&&a=%C3%96ppning%20f%C3%B6r%20uteg%C3%A5ngsdjur%20utan%20ligghall (http://www.atl.nu/Article.jsp?article=60244&nyhetsbrev&&a=%C3%96ppning%20f%C3%B6r%20uteg%C3%A5ngsdjur%20utan%20ligghall)
-
Kommer det att gälla häst och så ?
-
Ingen aning om ifall det gäller häst också. En undersökning av en flock med hästar med vindskydd visade att skydden var populärast som knottskydd på sommarhalvåret! Som just skydd mot väder och vind var dom inte så viktiga.
-
Det går ju att ringa Johan Loberg på Jordbruksvereket och fråga.
Visserligen jobbar han med idisslare och gris till vilket hästen inte hör men han vet säkert vad som gäller.
-
Alla som har häst vet ju att vindskydden mest används som toalett och som skugga på sommaren.. :)
Däremot så ser jag en risk i att det då kommer att öppna för allehanda personliga tolkningar från inspektören..
Som det nu är så kan man peka på sin hall och säga att det är lagligt. Med det kravet borta, så ska man då försöka övertyga en inspektör om att djuren nu har det lika bra som med hall... Hur ska det gå till?
-
:DTack det är precis det ja är ute efter då ja anser att djur skys myndigheten och jordbruksverket hoppa i
galen tunna va det gjäller häst och vinskydd då dom stiftar lagar utan att veta ett skit så på det a vis uppfattar ja att jordbruksverket upp manar till djur plågeri då det är helt ok att låta en häst stå i solen bland blinningar och bromsar och bli biten typ men på viner ligger dom hellre uti en snö driva och på sommaren vill dom stå inne så mycke som möjligt i något mört eller skuggigt det är i alla fall min er faren het om dom får vällja vicke fall så gäller det kallblod. ps glömde att skriv att det fins ingen lag på skyd på sommaren för häst tyvärr
-
Som det nu är så kan man peka på sin hall och säga att det är lagligt. Med det kravet borta, så ska man då försöka övertyga en inspektör om att djuren nu har det lika bra som med hall... Hur ska det gå till?
Men riktigt så blir det väl inte! Om man ska komma undan ligghallskravet så måste man ansluta sig till ett kontrollprogram. Man ska bli godkänd för att vara med i det och sedan är det kontroll minst en gång varje säsong.
Man kan inte bara kasta ut djuren och när en ev inspektör dyker upp hävda att djuren visst har det bra utan ligghall.
Jag tror och hoppas att man måste motivera ordentligt innan man antas till programmet hur man ska lösa kossornas behov av skydd för väder och vind samt torr liggplats.
-
Jo, hoppas kan man ju..
Jag ser bara att den fasta punkt som en hall är, plockas bort och ska ersättas med något betydligt mer diffust, det ska diskuteras hur många träd som finns, vilken slags träd..hur tätt dom står..osv i all oändlighet.
För även om det bygger på ett kontrollprogram, så blir det ju inspektioner, och med dom utrymme för tolkningar.
-
Jag tror också det kan vara sækrast att ligghallskravet finns kvar, just pga ovanstående sagt. Hur ska man annars tolka reglerna? Jag tror annars inte att antalet træd heller spelar så stor roll. Viktigt ær dæremot att hagen ær så stor att den inte blir søndertrampad. Alla hæstar behøver ha en torr viloplats så att dom kan lægga sig ibland.
Om vinterhagen ær dålig, så kan schakta bort leran på en plætt och lægga rejælt med sand. Sand blir ju inte kletigt och inte lika kallt som lera, dær lægger dom sig gærna! Rullar sig, stræcker ut sig och mår gott.
-
Kan hålla med men det borde ju gälla även på sommaren då i alla fall för häst då bromsar och blinningar är i farten så dom har något mört och skuggigt att gå in i
-
Detta gäller vad jag förstod inte häst utan enbart nötkreatur?
-
Humm. konstigt man kan ju undra var för?
-
Ska man spekulera så är det väl de där kossorna på Revingehed som triggat igång det hela. Men russen på Lojsta har ju också diskuterats...
Jag hoppas i alla fall att det inte kommer bli alltför enkelt att slippa från kravet på ligghall, oavsett djurslag.
-
Jo men då bordet det gälla året runt då tycker ja i alla fall för häst. som sackt det är bara min osikt om det hela