Alternativ.nu
Övriga ämnen => Örter => Odling och insamling => Ämnet startat av: Tomas Skogstjärn skrivet 22 maj-10 kl 23:03
-
Passa på nu för att plocka björklöv och rönnblad för att torka innan det är för sent. Blåbärsbladen kommer också. Det är bråda tider nu för insamlandet av blad och örter som kan användas till husapoteket längre fram i tiden.
-
Fast det beror ju lite på vars man bor... här har lövträden knappt slagit ut och i skogen har snön precis tinat bort =D
-
Vad använder du björklöv och rönnlöv till i husapoteket?
-
Vad använder du björklöv och rönnlöv till i husapoteket?
Undrar jag med, ??? ???
-
Jag samlar också björk- och rönnlöv nu, men bara för att göra te på.
-
Björkebladers egenskaper og virkning :
Bitter, urindrivende, mildt avførende, svettedrivende, febersenkende, galledrivende, giftutskillende, antiseptisk, bakteriehemmende, virushemmende, betennelseshemmende, blodrensende, astringerende, sårhelende, blodstillende, styrkende, smertelindrende og kolesterolsenkende.
Kjekk å ha ;)
-
När blir det försent? Måste löven vara sådär nya och ljusgröna när man tar dem?
(de klibbar så jäkligt)
Vad använder man blåbärsblad till? Kan man ta blommorna också?
-
Björkblad är en typisk gikt-ört.
Blåbärsblad mot urinvägsinfektion och svampinfektion i underlivet. Tinktur på blåbärsrötter är antibakteriel på tarmar och urinvägar/underliv. Blåbärsblommor är söta och kan ätas.
Samer plockar kvistar med knoppar av såväl rönn som björt och lägger i ungnen under kött och fisk för att ge smak. Borde funka till rotfrukter. Ska prova.
-
Passa på att plocka lingonblad också...
Jag brukar ta de nya toppskotten, men om det är kris så plockar jag "gamla" blad på hösten.
Torka dem och använd dem till te, 1 msk smulade blad till 1 kopp vatten, mot hosta.
-
Coolt! Spännande tråd! Lingonblad, det måste jag prova!
Men jag som tycker om att dricka björkbladste ibland för att det är gott, och så är det en medicing, gör jag något dumt? Tallbarste är också gott. (furunålste på norsk)