Alternativ.nu
Djur => Får => Dräktighet & lamning => Ämnet startat av: Miss Evil skrivet 01 maj-10 kl 14:55
-
Hej alla! Tänkte höra om någon av er har stött på något liknande problem.
Ett av våra finaste bagglamm född 16 mars har nu gått och blivit sjuk. Han började med att äta mindre kraftfoder och jag funderade på om lamm kunde få foderleda. Sen började hans mage att hänga. Nu hänger den lika mkt ner på båda sidor så att han ser fyrkantig ut. Idag upptäckte jag att hans snopp är säkert tre, fyra gånger så stor som vanligt och jag är inte säker på att han kissar. Magen är mjuk förutom längs penis och framför pungen, kanske är det urinblåsan som är full.
Kan lamm få bråck inne i magen? Funderar på om det kan vara ett bråck som hänger ner och nu trycker på urinblåsan så att han inte kan kissa. Han bajsar, diar och dricker gärna energibalans men jag har inte sett honom kissa. Han är även trött men är uppe. Har varit hängig i tre dagar. Är det någon som vet vad det kan vara? Något tips på vad vi kan försöka med innan vi tar bort honom? De har stora magmasken men är avmaskade idag kan den ge några sådana här besvär?
Vi kommer inte att ta hit veterinär men ska försöka ringa och konsultera någon i morgon.
Mycket tacksam för tips. Är väldigt förtjust i just detta lamm också, hade tänkt behålla honom som avelsbagge men det sket sig=(
-
Oj, låter onekligen inte bra. Jag skulle nog ringa veterinären omgående.
-
Urinsten? Vet inte om så små lamm kan få det.
-
låter som urinsten.. prova med att massera och känn efter om där är något stop på vägen fram..
-
Usch det gör säkert ont !!! I får boken står att bagg lamm kan få urinsten och att situationen är mycket smärtsam och kräver akut hjälp. Veterinär kan klippa urinröret under bedövning, vilket tillfälligt kan rädda baggen. Låt sedan analysera stenen på SVA ( www.sva.se (http://www.sva.se)) står det , så kan man få råd som är anpassade till just den egna gården ( sjödins bok får ,tryckt år 2007, sid 176 ) Symptomen är att baggen slutar äta,blir stillastående, kan se ut som den har förstoppning, urin kan droppa . Om man sätter baggen på ändan och undersöker urinrörets spets kan man ibland känna en sten stor som ett risgryn. Allt enligt boken...
-
Tack för svaren. Funderade på urinsten men det började med att magen liksom släppte, inte som urinproblem. Sen är han ju bara en och en halv månad, verkar så himla tidigt att få sådana problem. Ska undersöka honom ytterligare ikväll, det lutar åt avlivning för svullnaden såg ut att göra ont :(
-
kan de inte vara kolik då?
-
(Kolik... idisslare får väl inte kolik.)
Håller med er andra!
Det låter som urinsten och då är han väl snart död nu?
-
Låter som urinsten. Unga lamm kan få det och när det har gått långt så blir det en svullnad på buken runt penis.
Ofta kan man se att de står och svankar lite och de blir hängiga.
Se till att dina lamm har lätt tillgång till färskt vatten och saltstenar för att förebygga om det visar sig vara det.
Man kan prova att ta fram snoppen och känna på det lilla bihanget om det sitter grus i det. Då kan det hjälpa om man skär av det med skalpell el dyl men ofta sitter det fler stenar högre upp :(
Urinsten är oerhört plågsamt så det gäller att vara lite snabb om man misstänker det. Man kan prova att lägga en pressning eller kartong under djuret för att kunna ha koll på om det kissar. Gör den det så är det inte urinsten.
Här är ett recept från en finsk fårägare som man kan prova i tidigt stadium av urinsten:
"Har du provat detta med urinstenar:
Vinäger 1 msk
1 tsk ammoniumchlorid(pulver)
1/3 tsk av ascorbinsyra
detta blandas till ca 0,5 dl av vatten och serveras 3 ggr om dag. Som krydda till drinken kan man gärna tillägga
smärtstillande medicin. Den underlättar mycket urinerande, när det tar inte ont att kissa. Detta ska ges minst så länge som djuren visar symptomer, helst 3-5 dagar längre. Annars kan de komma på nytt. Börjar man detta omedelbums när de första symptomer dykar upp, brukar djuren ofta klara. Men inte alltid. Prognosen är dock bra. "
-
Oj, vilket bra tips. Tack.
-
Hej tack för bra råd :) Han lever ännu för han verkar inte sämre. Band en tröja runt magen och en del kiss kommer ut men inga mängder. Han går runt och idisslar, dricker mycket är väl ett säkert tecken på urinproblem. Fåren får vatten i kopp med flottör vilka lammen brukar dricka ur. Får även ren saltsten, mineralsten, lösa mineraler och balja med mineraler med koppar. Något överdrivet så jag har varit mer orolig att de ska få i sig för mycket. Veterinärer inte så särskilt samarbetsvilliga nu i helgen, ska se om jag får tag på någon bättre i morgon.
Den här kuren låter vettig men var får man tag på ammoniumklorid? Är han likadan i morgon kan jag ju prova att ge honom det om det inte är för sent.
Japp nu har man en ny sak att hålla koll på i fårskötseln. Väldigt känsliga djur om man jämför med korna känns det som. Jag sitter ändå så mycket hos dem och observerar ändå händer det sånt här. Är väl bara för att det gick så bra med lamningarna i år..
-
Det låter verkligen som urinsten. Vi fick avliva vår bagge (dock kastrerad) i höstas. Vi fattade inte först vad problemet var, han åt inget, och började gnissla tänder. Det har jag nu lärt mig att det betyder att de har ont. Vi smärtlindrade honom med magnecyl brus men han blev bara sämre. När veterinären kom ut hade penis börjat bli nekrotisk och man såg tydligt flera stenar. Det var inget att göra, det var bara att ta bort honom.
Om man kan se några stenar så skulle jag absolut försöka få bort dem, om inte veterinären vill hjälpa så skulle jag prova själv, annars klarar du ju inte baggen.
Veterinären sa dock att urinsten är ärftligt så om du klarar din bagge så skulle inte jag använda honom till avel. Likaså om du får flera baggar som så tidigt får urinsten kanske du ska överväga att byta bagge.
Kraftfoder är också något som främjar urinsten så veterinären menade att man inte ska ge baggar något kraftfoder överhuvudtaget (nu är det ju iof inte foderrelaterat för din del).
Lycka till med din bagge och meddela gärna hur det går!
-
I din första beskrivning så säger du att han äter kraftfoder? Då kan det väl visst vara foderrelaterat?
Vi blandar till baggarna spannmålen med fodersalt.
Huskur jag har hört talas om: Cvitamin/askorbinsyra och treo.. Samt massera snoppen och "snoppvägarna/magen" för att försöka hjälpa stenen ut. Bättre att försöka än att stå och titta på!
Lycka till!
-
Tack för hjälpen, kom dock tyvärr lite sent :( Gick ut ikväll och märkte att han hade ont och gnisslade tänder som jag uppfattade som smärta. Tackan märkte att något var fel och la hela tiden sitt huvud på hans rygg. Hämtade gubben som sköt honom :'(
Försökte dissekera honom och han hade inget bråck men full blåsa. Vad märkligt var att det som sett ut som om magen trillat ner och kändes skvalpigt verkade vara någon vätska mellan huden och bukhinnan och det var mycket också?? Om det var kiss vet vi inte, det luktade inte något särskilt iaf. Hittade inga stenar men det var pilligt.
Jo lammen äter från tackorna och får även kraftfoder i lammgömman så de inte ska bli klämda av tackorna. Han kan ju ha ätit extra mycket. Hur gör ni andra? Fodersalt till baggarna är svårt, de går tillsammans men det gör kanske inget om alla får salt?
Nej hade inte använt honom till avel om han överlevt men kanske kastrerat honom, han var så trevlig.
Nekrotisk? Var den död då? baggens var bara enormt svullen längst ut så något bihang fick jag inte fram.
Ja ja suck och puh, ibland är det inte kul att ha djur. Nu har iaf lammen fått en egen hink med vatten i sin box med om det nu var så att han druckit för lite.
Hoppas på att slippa detta framöver.
Tack alla än en gång för hjälpen..
-
(Kolik... idisslare får väl inte kolik.)
Håller med er andra!
Det låter som urinsten och då är han väl snart död nu?
Under min uppväxt har vi haft flera kor och kalvar som fått kolik och kor är väl idisslare iaf va jag vet.
-
Under min uppväxt har vi haft flera kor och kalvar som fått kolik och kor är väl idisslare iaf va jag vet.
Kolik är väl något hästar drabbas av, grovtarms eller blindtarmsförstoppning som orsakar gas i tarmarna.
När kor får gas i våmmen så säger man ju inte kolik utan trumsjuka eller ???
-
Måste spontant säga att jag tyckte du agerade väldigt bra. När du såg att han hade riktigt ont och diagnosen var som den var så sköt ni honom. Det är så man gör med djur. När man inte kan rädda dem på ett rimligt vis och de har ont så skall man ha en bultpistol och förkorta deras lidande. I övrigt kan du nog minska risken för urinsten genom att hoppa över kraftfoder för deras del. Baggar och bagglamm skall i princip aldrig ha kraftfoder just för risken för urinsten. Tyvärr dricker ju får ibland ganska nyckfullt och dåligt.
-
Nekrotisk? Var den död då? baggens var bara enormt svullen längst ut så något bihang fick jag inte fram.
Ursäkta språket :-[ jo, den var aldeles svart och död. Om inte bihanget gick att få fram så tror jag nog att det var stenar som orsakade det.
Jag tycker du agerade föredömligt, att spara baggen om den överleft som hammel (kastrerad) hade inte varit något bra alternativ då de löper ännu större risk för att få urinsten. Varför vet jag inte, det kanske är någon annan här på forumet som vet. Kanske hormonell inverkan ???
Lycka till med dina övriga får!
-
Det är ju inte helt ovanligt att baggar och bagglamm får urinsten av för höga kraftfodergivor. Varför ska man ge dem det så här års? Ska de inte ut på bete?
Känsligheten mot kraftfoder kan säkerligen vara ärftlig, men knappast en anledning att inte använda besläktade djur i avel. Det är snarast ett sundhetstecken att kroppen försvarar sig mot diverse onaturliga fodermedel i för höga doser.
(Det finns ju fler sådana sjukdomar)
Ovanligt är ju bara att så unga baggar får det. Men han fick väl för dåligt med modersmjölk?
-
Jag håller helt med dig Birgit, och med tanke på baggens låga ålder så tror jag inte att det är foderbetingat (som jag skrev tidigare) utan helt genetiskt betingat. Fåret kunde ju haft någon rubbning som gjorde att urinstenen kom i så tidig ålder. Då tycker jag inte man ska avla på sådana djur. Om man hade en bagge som man vet har fått massor med kraftfoder är ju chansen stor att med ändring av kosten kommer problemen inte igen och då ser jag inga problem med att avla på den.
-
Hej! Ger inte fåren särskilt mycket kraftfoder och det är absolut inget jag strävar efter. Vill helst klara både kor och får utan det för jag tror att kraftfoder är en stor miljöbov. Ensilaget var verkligen ingen höjdare i år. Tackorna har fått spillsäd, kompletterade detta med kraftfoder pga att tackorna var lite magra. Tror inte han fick för lite modersmjölk iaf han var stor och fin och tackans enda lamm och denna tacka har bra hull.
Min mor sa däremot att min mormor hade vätska i buken när hennes lever inte fungerade längre. Kan ju ha varit något annat fel på honom. Jo de borde redan ha varit på bete men väntade på klipparen och sen skulle de avmaskas och blåtungevaccineras. Fast nu skulle de inte vaccinera förrän i Juni så.. >:(
-
Kraftfoder är inte den enda faktorn som kan göra att baggar får urinsten och jag tror inte heller att ett så ungt lamm hunnit äta sig till urinsten pga kraftfoder. Jag har aldrig haft urinsten på någon bagge trots att lammen får kraftfoder en period innan betessläpp. Det beror ju antagligen mer på om baggarna dricker tillräckligt och en faktor som tas upp i nyaste Får är ju Kalcium/Fosforkvoten i Foderstaten....
Mvh
Charlotte
-
Säd innehåller mycket fosfor...