Alternativ.nu
Djur => Andra fjäderfän => Gäss => Ämnet startat av: louise skrivet 01 maj-10 kl 10:52
-
Om/när jag skaffar gäss så kommer betet ligga så långt från deras vinterhus att jag måste ha en annan byggnad till dem där.
Har hela tiden varit inne på ett hus på hjul, men läste nu en gammal gammal text om gäss på bete. Där beskrivs ett sommarhus som inte är mer än ett vindskydd. Funkar det? Dvs ett hus man inte strör och mockar är min tanke då, ett hus utan golv.
-
Visst fan.. räven och det där.. men om vi bortser från det en stund, är det en sund miljö för gässen i övrigt?
-
Om du har traktor så skulle du väl kunna ha ett "hus" på medar och nät som skyddar både mot vråkfåglar och rävar.Flytta efter behag.
-
m.. medar är inte dumt. Men ett ännu större problem är att mocka huset, det funkar extremt dåligt på den plats det ska stå.
-
Måste det stå på en och samma plats?
Om du kan flytta det så behöver du inte tänka på att mocka.
-
Jag kan inte flytta det. Utan extrema svårigheter.
-
Beror det på att platsen ser ut som den gör eller på att Du inte har nån traktor?
-
På platsen.
-
Om Du måste ha dem just där så får Du väl göra det bästa av situationen och ge dig själv så lite arbete som möjligt.
-
Å vad är "bästa av situationen"? Det var liksom därför jag gjorde tråden, att lära mig hur de bör ha det.
-
Rävar hålls ute med elstaket. Jag har svårt att tänka mig att rovfåglar ger sig på gäss, de är ju rätt stora. När jag växte upp hade vi alltid gässen fritt på gården om dagarna och varken vuxna djur eller ällingar råkade ut för rovdjur/fåglar.
-
vet inte hur många gäss du planerar för men en ide kan vara att bygga huset på ett styvt hungårdsgaller med ram... 4lösa väggar en vägg med lucka och sen ett löstagbart tak... antingen kan man dra hela huset efter traktor eller ta isär det och bära del för del... hö eller halm i botten... en vattenhink på väggens insida som kan fyllas på från utsidan... ett långt tygstycke på var sida dörren som kan sträckas upp som en vägg på var sida dörren så det blir lättare att valla in dem på kvällen.... det är min ide..går säkert utveckla/förändra..
-
Jag har ju ingen erfarenhet av gäss.Tänkte bara utifrån höns så det är klart det blev lite fel.
-
Men grimbart - jag kan varken flytta det eller gödsla ut det. På vilket sätt löser ditt bygge mitt problem?
-
antingen får du flytta bygget eller gödsla ut det det säjer väl sig självt...
-
Nej det säger sig inte självt, eftersom tråden började med att jag fått info om att det funkar med ett vindskydd. Alltså som vilket vindskydd som helst man har på sommaren till får, hästar, nöt, och aldrig gödslar ut.
-
förr eller senare blir vindskyddet fullt av skit och då får man flytta det eller gödsla ur...eller???
-
Du är gåsexperten:-) Jag kan bara får, och vindskydd för får blir inte fulla.
-
jag fick en ide får jag fråga om gäsen kan gå på nån typ av spaltgolv?
om så kan man ha två golv och raka ut dyngan ev luta undergolvet men frågan kvarstår.
ursäkta att jag yttrade mig!
-
Jag är ingen gåsexpert men min tanke med ett kraftigt nät i botten som skydd mot grävling och räv samtidigt som mycket skit rinner ur om man lyfter och flyttar bygget... de går spola/skölja ur... kan du inte flytta det så går det fälla upp det så det mesta rinner ur..slänga nytt hö under vika ner det igen och toppa med hö inuti...
-
hela bygget kan göras av hundgårdsgaller och kläs med pressening.... enklare...
-
Du är gåsexperten:-) Jag kan bara får, och vindskydd för får blir inte fulla.
Hur menar du nu ??? En gång om året måste man ju gödsla ut i alla fall...
Och hur högt man än har i tak så måste det väl någon gång bli fullt?
Jag skulle ha elnätsinhägnad och någon form av flyttbart hus i alla fall, det borde bli smetigt inne i huset efter ett tag...
Mvh
Charlotte
-
använder du spån som ströbädd så blir det mer lättstädat... det ramlar genom nätet...skit i höet...
-
Charlotte vi pratar om vindskydd ute, inte lagård inne.
-
Charlotte vi pratar om vindskydd ute, inte lagård inne.
Ja, det fattar tom jag ;)
Men hur som helst blir det skit i ett vindskydd också...
Och kletigt måste det väl bli med gäss om du inte tänkt ströa? Och ströar du så växer ju bädden snabbt.
Mvh
Charlotte
-
Menar du att du mockar i dina fårvindskydd?
-
Menar du att du mockar i dina fårvindskydd?
Eftersom jag inte har några fårvindskydd, dom har skog som vindskydd på betet så mockar jag inte...
Den skit som kommer löses upp så småningom av väder och vind antar jag. I den enda hage som jag har en lada i som fåren har tillgång till och gärna sover i så ströar jag och mockar. Andra fårägare jag känner som har åretrunthagar ströar i sina vindskydd och måste så klart mocka. Om man har någon form av byggnader där djuren vistas mycket så samlas det ju skit och marken slits så strö blir ju nödvändigt.
Mvh
charlotte
-
Ja.. det här tål å tänkas på... en riktigt smart lösning måste uppfinnas.
-
Om man studerar skillnaden mellan en fårskit och en gåsskit och sedan skillnaden mellan en fårfot och en gåsfot är det rätt uppenbart att där gässen vistas mycket blir det oerhört mycket geggigare än hos får. Det är visserligen ca. 35 år sedan jag hade gäss, men jag skulle vilja säja att det är otänkbart att ha gäss i ett hus som inte flyttas eller rensas. Dessutom är gässen betydligt mer utsatta av rovdjur, de måste låsas in ordentligt på natten och helst finnas nära husen med lite uppsikt även dagtid, annars blir det troligtvis en mager mårtensafton hos stabon.
-
Fint, tack! Ska klura på en lösning. En tredje idé är att helt enkelt valla hem dem till vinterhuset varje kväll. Fast.. dagtid måste de ju ha nåt... å så var jag där igen ja..
-
Ja det är nog värt att försöka, gässen är lättvallade och läraktiga, har man vallat in dem några kvällar på rad börjar dom snart knalla hem och gå in självmant.
-
Jomen.. vad ska de ha för dagskydd då liksom?
Grejen är att flera hagar ligger så satans dumt till. Det är andra hagar/åkrar framför som man måste ta sig igenom. Jag gör allt för att inte slösa mark på några jävla vägar, men det vete fan om jag kommer undan..
-
Ja en infrastruktursatsning kanske är nödvändg för att göra livet lättare... gässen betar väl även vägen de vandrar?
-
ja... visst gör de... Men det tar ju på min åker mark.. Men jag ska smälta tanken.
-
Det är väl bara att sätt aupp en smalare gång med fårstängsel som gässen kan gå i ut till betet. De kommer garanterat att komma hem på kvällen om de får sitt foder inne i sitt nattkvarter. Annars är de lätta att fösa hem. Har man en vallhund går det också bra att valla hem dem med den.
-
Det är det ju värt på alla sätt, jämfört med att ha ett hus som kräver en hel traktorväg ner till hagen.
-
Intressant tråd. Själv funderar jag mest på motsvarande till grisar just nu, men principen är ju liknande. På något sätt måste hygienfrågan lösas, utan att orsaka stora insatser av arbete eller mark.
Jag spånar för närvarande i banor av att lyfta vindskyddet rakt upp någon gång per år, kanske med domkrafter. Och så spån eller nåt in under, och släppa ner det igen. Tror Ni det skulle funka? Eller något isärtagbart, som kan bäras hem, eller köras med traktor och kärra på frusen mark.
I kombination med att ta hem gässen om kvällarna, alltså. Hur är det, samarbetar inte gäss ganska väl emot rovdjur och andra inkräktare, så att flockens storlek, antalet vuxna djur, har betydelse?
-
Det behöver du inte ödsla energi på. Grisar bajsar aldrig i ett vindskydd.
-
Aha, det har Du förstås rätt i. Men det gör gäss? Vilka kladdmånsar!
-
Jomen.. vad ska de ha för dagskydd då liksom?
Grejen är att flera hagar ligger så satans dumt till. Det är andra hagar/åkrar framför som man måste ta sig igenom. Jag gör allt för att inte slösa mark på några jävla vägar, men det vete fan om jag kommer undan..
Om du har beten for dom dar dom kan ga och ata fritt sa har du antagligen rymninssakrat/rovdjurssakrat dom ocksa. Isafall blir det till att bygga en s.k. "fägång" som man ibland kan se pa riktigt gamla gardar (jag sag en i fin en i Uppland for nagra ar sedan pa en 1700-tals gard). Men dom betar ju i den ocksa. Tyvarr gar det nog at akermark.
Jag har sett amerikaner som anvander "mobila honsgardar" dvs ett litet hus som dom kan bo som kan flyttas for hand samt en "innatad" gard som du drar ut och trycker fast i marken med pinnar. Sa ofta det behovs flyttar man helt enkelt honsgarden till en ny platt med farskt bete och rent under huset. Det gar sakert att bygga nagot liknande fast pa hjul!
Google runt lite sa hittar du nog massor av bilder. Nagot av det gar sakert att skala upp till gasstorlek utan for mycket problem!
-
Är det ett speciellt lättflyttat hus menar du? För som du ser i tråden är just runtfyttning av hus mer eller mindre ett omöjligt projekt på de här markerna.
-
Jag har också klurat på hur jag ska göra med sommarhus till gässen, nästa år hade jag tänkt ha många gäss, om allt går enligt planerna.
Mina nuvarande gäss går i ett enkelt hus av reglar, med formplyfa i botten och byggplywood i väggar och tak. På taket har jag takpapp (åtminstone i tanken, den har inte kommit på ännu. Vågar inte spika medan gåsen ruvar.) Ena kortsidan sitter på gånggärn, så där kan jag öppna för att mocka ut. Huset är 1,20*2,40, vilket är standardmått för skivorna. Där får jag ha 2,5 avelsdjur per kvadratmeter, ytan är 2,88, så jag får ha 7,2 djur där... (måtten anges för kalkon, men står under rubriken "Mått för stall och byggnader för kalkoner, ankor och gäss", det finns en särskild rubrik för reden längre ner.) Jag tänker mig 4-5 avelsdjur i dessa, de bara sover där. Jag har mockat ut 1 gång sedan jag fick dem i december tror jag. Lagt in extra halm vid behov, men de skitar inte ner så mycket, absolut mycket mindre än ankor. De verkar hålla sig tills de kommer ut, de skiter alltid direkt när de kommer genom luckan. I ett lika dant hus får jag ha 30 kg djur som föds upp till slakt per kvadratmeter. Skånegås snittar på 10 kg, så av dem får man då ha 3*2,88=8,64 djur. Är det en mindre ras eller yngre djur så får man ha fler.
Jag tänker att det bästa för mig är att ha sådana hus, göra en lösning med hjul i ena kortändan och handtag i andra, så att det blir som en jättelik skottkärra. Dessa kan lätt flyttas ett par hundra meter av en person, om där inte är djur i såklart. Det kräver då bara drygt 120 cm bred framkomlighet.
Har man många mindre beten, eller magra beten där man måste flytta djuren ofta, då tror jag på att ha mindre grupper av djur, och mindre hus, som är lätta att flytta. Då kan man också använda färre hus när djuren är små, och sedan sälja några till andra uppfödare, eller dela gruppen i två när de behöver mer plats. Inget hindrar att man har flera hus på samma yta, djuren lär sig vilket som är deras hus efter ett par dagar. Husen är helt rovdjurssäkra när luckan är stängd och haspad. Vill man förhindra tvåbenta rovdjur kan man använda hänglås...
Om man måste mocka ut 4 gånger per säsong, eller mellan att man byter grupper i husen räcker det med en rejäl skottkärra, allt skit från ett hus ryms i den. Vill man inte använda gödseln i sina odlingar kan man ju bara dumpa den i skogen i närheten, men det är ju utmärkt gödsel, så om det inte är många km så rullar man ju lätt hem skottkärran...
Så tänker jag göra, ev med lite finjusteringar efterhand. Jag har tex klurat på att göra husen i två våningar, åtminstone de jag har till avelsgrupperna, så att jag kan ha ankorna i en lägre våning högst upp. Då jag vill ha flera raser av både gäss och ankor är det ett sätt att inte låta husen ta upp för mycket plats. Jag får då göra en ramp, troligen överbyggd så att de inte hoppar ner på sidan, till ankorna. Utgödslingen får flyttas till ena långsidan. På de hus som ska vara stationära, nära mitt boningshus, och där djuren ska vara på vintern, kan jag då ställa husen så att de utgör en del av staketet ut mot den traktorväg som går längs med haggränsen. Då kan jag ställa skottkärran där och mocka ut utan att behöva gå in i hagen.
Hoppas att det finns några idéer här som någon annan kan ha nytta av. Kom gärna med tips på förbättringar.
-
Varför skulle gässen behöva vindskydd på dagtid under sommaren? De har inget emot regn, såvida det inte är gässlingar förstås. Så fort de fått fjädar på ryggen tål de regn.
Den enda anledningen till att ha ett hus till gässen förutom när det är flera minusgrader är att skydda dem från rovdjur (= räv) på natten. På dagen kan de skyddas mot räv m h a elnät.
Jag tror också att det enklaste är att ta hem gässen till det fasta huset på kvällen. Om du inte vill göra permanenta vägar på åkermarken kan du ju bara göra en tillfällig väg / stig av eltrådar som gässen kan följa. Detta stängsel kan lätt plockas bort om du vill plöja hela fältet t ex.
Gäss är vanedjur och har de väl lärt sig att de ska sova i huset på natten kommer de att vilja gå hem på kvällen. Bäst är om man tar in dem ungefär samma tid varje kväll.
Om du ska ha vuxna gäss med gässlingar ute på betet kan du kanske ställa ut bord eller liknande där gässlingarna kan komma under tak om det regnar mycket. Annars kan de ju krypa in under honan. Vildgäss har inte tillgång till vindskydd...
Gäss, framförallt växande gässlingar / unggäss skitar ner rejält där de sover så jag rekommenderar verkligen inte ett permanent vindskydd / hus som inte kan mockas ur eller ströas!
Vill du ha gässen ute på betet även på natten så bygg något som dels håller rovdjur ute och dels är så pass lätt eller lätt att montera i sär att det går att flytta ofta.