Alternativ.nu
Djur => Getter => Utfodring av getter => Ämnet startat av: eva f skrivet 28 apr-10 kl 18:16
-
Hur länge ska man flaskmata lamm och killingar? Just nu har jag två lamm och en killing som flaskmatas, inga problem med det. Men hur länge ska vi göra det och hur avvänjer man dem sedan?
-
Tills de ökat tio kg i vikt sedan födseln, kan vara två månader ungefär. Avvänj genom att minska mjölkmängden successivt över typ en vecka. Ge dem gott om mat tidigt så de får igång våmmen.
-
Tack för ditt svar! De äter redan hö men om de har börjat med vatten har vi inte sett än. Tack, då vet jag hur jag ska göra!
-
Hos mig har killingarna fått flaskan i 3 månader, ibland litet längre. Samtidigt hade de tillgång till hö och krossad havre i ett eget utrymme dit bara småkillingarna kunde komma in. Fr.o.m. 2 mån stängde jag in dem i det utrymmet på nätterna och släppte ut dem på morgonen när jag mjölkat getterna.
-
Tanken var att alla små skulle få gå med sina mödrar fram till hösten men vi blev tvungen att ta bort en get och en tacka dog för oss. Så nu är de tre små liven utan mödrar och vi får ge dom med flaska.