Alternativ.nu

Bygga & Bo => Övrigt om bygga & bo => Ämnet startat av: jessika skrivet 23 apr-06 kl 21:10

Titel: Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: jessika skrivet 23 apr-06 kl 21:10
Ifall man flyttar utanför tätort är det inte alltid säkert att det finns tillgång till bredband, och ifall man bygger nytt så finns det inte heller telefon och det kan vara en bra bit till närmsta telefonledning. (desto längre bort, desto dyrare att få fast telefon inkopplat)

Men är det verkligen nödvändigt idag att det finns fast telefon i hemmet? Eller är till och med bredband numera absolut nödvändigt? För det är rätt mycket idag som kräver internet, till exempel att betala räkningar och liknande.

En bekant som nyligen flyttade utanför tätorten i småland fick betala omkring hundra tusen för att få telefonledning med modern internetmöjlighet indragen till sitt hus.  :o
Han har i och för sig ett vanligt jobb och flyttade ut på landet för sin familjs skull. De ansåg att det var i och för sig rätt dyrt men ändå värt det, eftersom telefon och bredband är 'livsviktigt' idag.

Men är det verkligen det? Eller är det någon av er som klarar sig utan varken internet eller fast telefon idag? Det vill säga klarar på ett bra sätt, att vara utan är självklart möjligt men det skall helst inte påverka alltför negativt på möjligheten till en någorlunda smidig och normal vardag.

Och ännu viktigare, hur kommer det att bli inom en snar framtid? Kommer kravet att bli mer aktuellt än idag? Att flytta någonstans utan bredband kan bli rejält dyrt ifall man senare  tvingas betala för att få en ledning indragen.
Titel: Re:Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: Malva skrivet 23 apr-06 kl 21:47
Man kan ju surfa via mobiltelefon och satelit. Dyrare än som vanligt, typ dubbelt så dyrt (man kan kolla pricerunner). Men det förutsätter bra mobiltelefonmottagning tänker jag. Kanske surfar man inte så himla mycket då, utan bara just det nödvändiga. Eller så sköter man sitt surfande från ett jobb, eller abbonerar in sig hos nån granne, eller vad vet jag? Surfandet kommer bara bli smidigare o smidigare tror jag.
Titel: Re:Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: Fred skrivet 24 apr-06 kl 12:46
Telefon är nog bra att ha, bredband är ju ett plus men absolut inget "måste".

Att kunna sälja och köpa saker över internet är naturligtvis ett jätteplus, men man klarar sig bra med en telefonuppkoppling även om den är långsammare.
Annars får man söka andra vägar, färskvaror säljer och jag en gång i veckan på traktens "farmers market" medans hantverk och bruksverktyg o.d mestadels sköts via nätet.

Själv har jag fast telefon men inget bredband och ingen mobiltäckning i området...tycker att det funkar bra med modemuppkoppling via telenätet.
Titel: Re:Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: sprithitler skrivet 24 apr-06 kl 13:25
Jag drömmer om att bosätta mig på en plats utan bolagsel och utan telefonlina,men med mobiltäckning och med egen bomförsedd väg sista kilometern till huset och kanske 1/2-1 km till en förstående granne som har bredband.
För med en förstående granne och rätt landskapsförhållanden så kan man sätta riktantenner för bredband.
Titel: Re:Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: Filip Skräplund skrivet 24 apr-06 kl 13:43
Jag drömmer om att bosätta mig på en plats utan bolagsel och utan telefonlina,men med mobiltäckning och med egen bomförsedd väg sista kilometern till huset och kanske 1/2-1 km till en förstående granne som har bredband.
För med en förstående granne och rätt landskapsförhållanden så kan man sätta riktantenner för bredband.

Då är man ändå beroende av grannen och alternativelen blir dyrare än bolagsdito.
Jag skulle hellre satsa på att utveckla min shamanistiska ådra, tills jag blixtsnabbt kan färdas i alla väderstreck med bara en trumma och lite svamp som drivmedel.
Titel: Re:Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: sprithitler skrivet 24 apr-06 kl 13:47
Visst är det så, men man kan betala räkningar och kolla E-post med Nallekopplad dator.
Titel: Re:Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: Suresh skrivet 24 apr-06 kl 13:50
Utan bredband är det enklare att få saker gjorda.

Med bredband är det enklare att berätta för andra om vad man drömmer om att göra.
Titel: Re:Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: manna skrivet 24 apr-06 kl 15:26
Utan bredband är det enklare att få saker gjorda.

Med bredband är det enklare att berätta för andra om vad man drömmer om att göra.

Är du alltid så här klok, eller var detta ett lyckokast?  ;D ;)
Titel: Re:Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: saltkråkan skrivet 29 apr-06 kl 00:18
Bara man har täckning för mobilen så kan man koppla datorn till mobilen och göra bankärenden mm som vanligt.  

Jag håller med den som skrev att det kanske är onödigt att investera i någon dyr kabeldragning om det ändå bara blir billigare & bättre trådlös teknik aldeles snart.

Annars kan man ha en bärbar dator med sig in till stan och låna trådlöst nät av nån som lämnat sitt nät öppet, på något café eller bibblan. För att bankärenden ska bli säkra i såna öppna nätverk kan man (iallafall i min bank, Skandiabanken) välja att koppla upp sig med ett engångscertifikat, banken sms:ar en extra engångskod till mobilen. (Det funkar även om man lånar dator på internetcafé eller bibblan.)





Titel: Re:Är fast telefon och bredband ett krav idag?
Skrivet av: skräptanten skrivet 30 apr-06 kl 14:11
Det är ju oxå fullt möjligt att betala sina räkningar med privatgiro..om det nu inte känns för stenålders att skriva nuffror med bläckpenna på en pappersbit.

Har man både tänkt sej att ha bredband och bo på landet är det nog läge att tänka en gång till (om det nu inte finns "trådlöst bredband" tillgängligt)....dom där små fiberkablarna grävs i regel bara ner till städer och små samhällen som råkar ligga på vägen mellan städer.
Hur det än är klarar jag mej alldeles förträffligt utan bredband, jag har mitt gamla modem. Visst, jag kan inte ladda hem musik eller filmer utan att det tar typ ett halvår, men det känns inte särskilt "livsviktigt" för min del.

Mobilen är jag oxå underbart befriad ifrån, jag har min fasta telefon som går via luftledning in i min kåk, och är jag hemma när det ringer så är jag. Annars brukar folk ringa igen om dom vill nåt viktigt :) .
Så inte kan Storebror se var jag och mobilen befinner oss...