Alternativ.nu
Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: Ingenting är omöjligt skrivet 26 apr-10 kl 16:05
-
Åkerö är min absoluta favorit när det gäller äpplen. Jag har planterat ett åkerö hemma för ungefär tio år sedan med transparente blanche som pollinerande kompis. Problemet är att det inte vill sig med åkerön trots att den får ordentligt med blommor. min teori är att transparenten blommar tidigare än åkerön (eller tvärt om) och därför blir det inga äpplen på åkerön. Har någon något tips på en annan pollinerare som kanske skulle passa bättre? Transparenten fick äpplen redan första året men den kan ju ha blivit pollinerad av något annat av våra träd (har Oranie t ex.) Nu knaprade rådjuren upp alla våra nysatta äppelträd i vintras så vi måste plantera nya ändå och då kan det vara idé att välja något som kanske passar bättre med åkerön i så fall. Någon som har något förslag?
Följdfrågan är också om jag ska plantera träden närmare varandra än de står nu (ca 50 meter) Kan det vara någon idé med det.
-
Oranie brukar ju kunna pollinera Åkerö och det brukar funka med pollinering ifall de står på sånt håll så insekterna kan flyga (ett par hundra meter brukar inte vara några problem). Åkerö är dock känd för att sätta dåligt med frukt de första 15åren ifall den är ympad på kraftigväxande grundstam.
Man kan ju även göra som många äppelodlare, de brukar plantera in prydnadsaplar i äppelraderna för de brukar funka som pollenlämnare och de blommar längre än vanliga äppelträd.