Alternativ.nu

Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: vargahagen skrivet 26 apr-10 kl 07:40

Titel: fräsha upp motorsågsfilar?
Skrivet av: vargahagen skrivet 26 apr-10 kl 07:40
ja nu är man igång med motorsågen mest varje dag och jag upplever att filarna snabbt blir igensatta och oeffektiva hur rensar man dem? kanske med en vanlig filkarda eller stålborste eller är det bara att bita i det sura äpplet och köpa nya?
Titel: SV: fräsha upp motorsågsfilar?
Skrivet av: Humle skrivet 26 apr-10 kl 18:09
Just en filkarda. Är de rostiga kan du kombinera det med citronsyrabad i några timmar sen borsta igen och sen olja in dem med t.ex. parafinolja. Gjorde det på ett gäng gamla filar/raspar och det blev sjukt stor skillnad, man kan knappt tro det är samma saker.
Titel: SV: fräsha upp motorsågsfilar?
Skrivet av: RåBjarK skrivet 11 maj-10 kl 01:36
Citronsyra!? Var/hur fixar man citronsyra - finns det alternativ (billigare, bättre) till att köpa i livsaffären?
RoB
Titel: SV: fräsha upp motorsågsfilar?
Skrivet av: TurbogrisarnaVG skrivet 11 maj-10 kl 06:10
Torka av filen på huggarbyxan efter varje filning så släpper den en hel del fildamm och borsta ur en gång i veckan med stålboste.
Det brukar förlänga livslängden en vecka eller två om man hugger mkt men i slutänden är det alltid skönt att slänga på en fräch fil.
Titel: SV: fräsha upp motorsågsfilar?
Skrivet av: Humle skrivet 19 maj-10 kl 22:02
Citronsyra!? Var/hur fixar man citronsyra - finns det alternativ (billigare, bättre) till att köpa i livsaffären?
RoB
Hör för mig 1 kg på Ö&B kostade 40-50 kr och det räcker länge.
Titel: SV: fräsha upp motorsågsfilar?
Skrivet av: Pjöllerberg skrivet 21 jun-10 kl 09:12
Har läst nånstans men ej provat, att man kan förebygga problemet genom att "grunda" filarna med krita.