Alternativ.nu
Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Virvla skrivet 21 apr-06 kl 18:27
-
Efter att förra året ha odlat blomkål som gått åt som insektsmat och dessutom fått klen skörd av annat funderar jag nu på att täcka över sådden. Förra året hade jag fiberväv över blomkålen men det hjälpte inte alls. I år ska jag odla mycket mer, bl a rotgrönsaker, spenat, mangold, purjo. Funderar på att göra egna såna dära "tunnlar" att ha över raderna, men det verkar väldigt ambitiöst och jag vet inte riktigt hur jag ska göra dem.
Hur gör ni?
-
Hej!
Blomkål är väldigt svårodlat. Dels krävs det mycket näring i marken, dels finns det många insekter som gillar kålen.
Så om du fick dålig skörd av blomkålen behöver du inte anta att andra grönsaker kommer att misslyckas. Det du nämner, rotsaker, spenat, mangold och purjo brukar inte angripas av insekter (förutom morot). Du borde utan problem kunna odla det här utan några tunnlar etc även om sådana har fördelen av att ge en tidigare och större skörd. Tänk dock på att spenat mycket snabbt går i blom - mangold däremot är mcyket lättodlat - jag har aldrig fått några angrepp på den.
Lycka till!
-
Hejsan! Jag har efter fyra års kålodlingsförsök fortfarande inte lyckats med mer än någon ynklig blomkål. Resten äts upp av larver (trots fiberduk, de små krabaterna lyckas alltid hitta något litet hål!), eller så blir det bara blad och inga blomställningar alls (på broccolin). MEN allt annat växer och frodas: majs, pumpa, squash, bönor, ärtor och mangold går extra bra i vår jord som är ganska mager och stenig. Mitt råd är att prova med sådant som inte ställer så stora krav på jorden, det är ju mycket roligare när det blir en stor skörd!
-
Jo, blomkål är svårt. Ska man få fina huvuden måste man gödsla mycket och dessutom ha koll på insekterna. Antingen får man täcka med duk och se till att det inte finns några kryphål. Eller så plockar man ägg och larver för hand och kollar landet med några dagars mellanrum. Strax innan huvudet är klart kan man bryta ett blad och lägga över huvudet vilket hindrar att det blir brunt. Sedan måste man också ha koll på skörden och ta huvudena när det är klara annars blir de snabbt fula.
Det är betydligt enklare att odla broccoli och dessutom kan man skörda sidoskott hela hösten. Grönkål är också lättare. Vitkål kräver också mycket passning och bra näring.
Angreppen beror en hel del på var man bor i landet - har själv fått bättre kål i Dalarna än i skåne t ex.
-
och lyckas bra med det. Jag använder vit ställningsväv som håller minst ett decennium och är noga med att få tätt.
Förkultiverar alltid plantorna. Bara morot sår jag direkt.