Alternativ.nu
Hantverk => Textil => Ämnet startat av: lola skrivet 18 apr-10 kl 11:09
-
Jag undrar om det är någon som vet var man kan få tag i ekologisk stoppning till olika mjukisdjur? Vad det finns för alternativ? Det får gärna vara material som går att tvätta men jag är intresserad av alla alternativ. Tack Carola
-
När jag stoppar mjukisdjur brukar jag riva trikåtyg i tunna remsor, ungefär som mattrasor. Det allra bästa är rejält använd och urtvättad ull- eller bomullstrikå.
Man kan ju också använda tvättad och kardad ull, men då får man tvätta djuren mycket försiktigt. Med trikåstoppning kan man tvätta dem i maskin och fluffa tillbaka dem till en fin form om man inte stoppar för hårt.
-
Jag har stoppat en Walldorfdocka med trassel, för att få rätt tyngd i dockan. Det var i brist på ull och det tycker jag funkar bra.
Garn/tygrester är en bra idé tycker jag med.
Vaddig, ren ull funkar oxå bra till stoppning, men som tidigare nämnt, bökigare att tvätta.
-
Hur tunna remsor?
-
Jag har köpt kardad ekologisk ull från http://retail.sonjas-textilatelje.se (http://retail.sonjas-textilatelje.se) och den var jättefin. Jag har den som stoppning i lapptäcken, men det funkar säkert jättebra även i leksaker. Dom har även ullkulor, som används som stoppning. Se under Övrigt: stoppning.