Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: Lejonhjärta skrivet 12 apr-10 kl 22:49
-
Som rubriken säger så skulle jag vilja ha massa råd om vad ja (min sambo ;) ) ska tänka på om vi ska göra en egen kläckare.
Har tillenbörjan med ett frysskåp som vi tänkte göra om. Är de en möjlighet eller vad passar bra att använda?
Hur har ni löst det med fläkt, värme, ja allt. Någon som kanske har en ritning eller bilder??
Minsta lilla e välkommet.
Är inte tänkt att det ska vara nått avancerat lyxigt, vill bara ha något funktionellt bra som ja kan ha när mina damer inte har möjlighet eller lust att ligga.
Tack på förhand! :)
-
1. frysskåp är bra (isolerat och klart)
2. Använd flera mindre 100w element i stället för ett stort
3. Smart placerade mindre fläktar(datorfläktar duger) som cirkulerar luften hellre än en stor.
4. Automatiska äggvändare från högberga för 600:- st är bra..tar 42 ägg
-
Hur regleras luftfuktigheten?
Är det 37 grader det ska vara i en kläckare?
-
37,2-37,8 i kläckare med fläkt... luftfuktigheten regleras med vatten fylld behållare i lämplig storlek..
högberga säljer diverse tillbehör... hygrometer för att mäta luftfuktighet bla..
-
Hur regleras luftfuktigheten?
Är det 37 grader det ska vara i en kläckare?
Det som avgör luftfuktigheten är vattenytan som exponeras för luft, dvs ett vattenglas ger i en given ruvare en % på ex 30% mätt på hygrometern, en skål med tre ggr så stor diameter ger högre luftfuktighet säg 50%
Har köpt två funkiruvare och en kläckare för sammantaget 20000 ägg så jag ska avyttra mina kläckare byggda på delar från bla högberga..
..om du är intresserad kan du få ett bra pris på automatvändare, element, datorfläktar, adapter till fläktarna, digital termostat..nypris för 3 vändare som tar tot 126 hönsägg och det andra ligger på 2800 kr, du kan få köpa allt för 1500 kr 9 månader gammalt och använt till 5-6 omgångar ägg.
-
Kolla lite bilder på olika varianter..
http://www.alternativ.nu/index.php?topic=84618.0 (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=84618.0)
-
Tack så jättemkt för tipsen!!
Rooster tack för förslaget, hade jättegärna nappat på d men kan inte få loss så mkt pengar just nu, även om d var jättebilligt. Men e mkt intresserad av ägg från era fasaner om inte allt för länge, om allt går som ja planerat. ;)
-
Tack så jättemkt för tipsen!!
Rooster tack för förslaget, hade jättegärna nappat på d men kan inte få loss så mkt pengar just nu, även om d var jättebilligt. Men e mkt intresserad av ägg från era fasaner om inte allt för länge, om allt går som ja planerat. ;)
kul, hör av dig när d är dags