Alternativ.nu

Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: Pip skrivet 07 apr-10 kl 17:35

Titel: Vart finns Äkta kastanjträd i Stockholm?
Skrivet av: Pip skrivet 07 apr-10 kl 17:35
Ja, som rubriken lyder undrar jag om någon vet vart i Stockholm det finns äkta kastanj. Jag vill titta på trädet och även se om jag kan hitta några övervintrade kastanjer som inte är bortstädade runt om.

Tänker nog köpa ett träd, men härdigheten brukar ju vara bättre om man kan ta kastanjer från ett träd som står i rätt växtzon. Och så vill man kanske ha fler än ett träd :)

Om någon vet om ett valnötsträd eller mullbärsträd i Stockholm är det en bonus :)
Titel: SV: Vart finns Äkta kastanjträd i Stockholm?
Skrivet av: Eulalia II skrivet 07 apr-10 kl 17:44
Äkta kastanj i stockholm...jag tippar på Bergianska!
Mullbärsträd har jag ett hemma, men den får du inte! Den är bara 30 cm ännu så det dröjer innan den sätter frukt.
Satte den för ca 1,5 år sen, från kärna av torkad (vit?) mullbär som en kompis bjöd på. Jag sparade ett mullbär, satte några frön och fick upp 3 plantor, varav jag gav bort två. Vet inte hur det gått för de andra två men min är fin och frodig!
Titel: SV: Vart finns Äkta kastanjträd i Stockholm?
Skrivet av: Pip skrivet 07 apr-10 kl 18:13
läste någon stans att det bara fanns krukad äkta kastanj på Bergianska, troligtvis i växthuset. Men jag drar nog dit och tittar för säkerhets skull.

Det fanns ett fint träd som gav mogen frukt på Sahlénhusets innergård, men det grävde de upp och förstörde för ca en vecka sedan fick jag till min fasa veta när jag ringde dit och pratade med dem. Vaktmästaren hade kommenterat det särskilt att det var synd och skamm på ett så ovanligt och fint träd  :'(
Titel: SV: Vart finns Äkta kastanjträd i Stockholm?
Skrivet av: Eulalia II skrivet 07 apr-10 kl 18:16
 :o får de göra så!? Finns det k-märkning för träd?
Titel: SV: Vart finns Äkta kastanjträd i Stockholm?
Skrivet av: Pip skrivet 07 apr-10 kl 18:43
:o får de göra så!? Finns det k-märkning för träd?

De planterade trädet och högg sedan ned det... Man får nog tyvärr göra vad man vill med sina egna träd.
Titel: SV: Vart finns Äkta kastanjträd i Stockholm?
Skrivet av: Johannes skrivet 07 apr-10 kl 18:43
Du kan väl gå till turistinfot-ligger det fortfarande vid Kungsan och tala om att Du vill fota.Men då är det ju bäst att ha kameran på magen så du verkar lite trovärdig.