Alternativ.nu

Djur => Andra husdjur => Ämnet startat av: Anna Olsson skrivet 27 mar-10 kl 20:06

Titel: marsvin-avelsfråga
Skrivet av: Anna Olsson skrivet 27 mar-10 kl 20:06
Hej!
Vi väntar småttingar för första om ca tre veckor.
Är det vanligt att honan föder för tidigt?
Hur länge kan vi låta hanen gå kvar hos henne?
Vi provade att sätta dem i varsin bur brevid varandra, men de blev sååå ledsna :(
Är det bättre att ha burarna långt bort från varandra, eller precis brevid?
Vi har tänkt behålla två ungar, så de kommer få sällskap framöver igen.

/ Anna
Titel: SV: marsvin-avelsfråga
Skrivet av: Dandelia skrivet 27 mar-10 kl 20:23
Nej, det är inte vanligt att honan föder för tidigt.

En dräktig hona kan bli stressad av att bli uppvaktad av en hane. Dom bör skiljas åt i god tid innan förlossningen för att ge honan lugn och ro. Hanen omparar honan efter födseln och det sliter på henne med täta dräktigheter. Dom ska inte gå tillsammans förrän det är dags för nya ungar. Ca 6-8 veckor är en lagom tid till omparning, beroende på honans kondition.

Marsvin är sociala djur och vill vara tillsammans, men dom klarar en tid på varsitt håll tills hanen kan få sällskap av sina hanungar. Tänk på att skilja könen åt vid 5 veckors ålder. Pappan kommer att ta väl hand om sina söner! :-)

Ni har en rolig och givande tid framför er! Grattis och lycka till! :-) Marsvinsungar är oemotståndliga men respektera att dom små måste vara nära sin mamma hela den första känsliga tiden- dom behöver dia ofta! Inga långa kelstunder skilda från mamman! Tids nog lär ni känna dom små.
Titel: SV: marsvin-avelsfråga
Skrivet av: Anna Olsson skrivet 31 mar-10 kl 20:25
Tack för svar!
Nu är det snart bara två veckor kvar...
Vi längtar :)

De bor ihop än så länge, tänkte flytta isär dem efter påsk.
De trivs mycket bra ihop, och honan verkar inte stressad av att ha honom där.

Det ska bli så spännande, vi hoppas allt går bra bara.

/Anna och Jessica