Alternativ.nu

Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: Lotta22 skrivet 08 mar-10 kl 19:38

Titel: Gratis trädgårdstidning
Skrivet av: Lotta22 skrivet 08 mar-10 kl 19:38
Jag lägger in tipset här också eftersom det är min favorittidning.
Här kan man beställa ett gratisex av Natur&Trädgård:
http://www.naturochtradgard.se/erbjudanden.html (http://www.naturochtradgard.se/erbjudanden.html)

Här kan man läsa hela "Boken om marktäckning - och om att odla i sand" gratis:
http://www.naturochtradgard.se/boken_om_marktackning.html (http://www.naturochtradgard.se/boken_om_marktackning.html)

Finns det någon här som provat att odla i lagrat sand med gräsklipp?
Titel: SV: Gratis trädgårdstidning
Skrivet av: ieenilorac skrivet 08 mar-10 kl 19:52
Då skriver jag i denna tråden också att ni inte ska prenumerera själva, utan värva varandra, man får jättecoola växter som värvarpremier, dessa växter kan vara omöjliga att få tag på, på annat sätt.

Jag kan gärna värva någon, om ni vill prenumerera! Och jag rekommenderar verkligen en prenumeration om man är intresserad av natur och odling, det är jätteintressanta artiklar om hur växter och natur fungerar.

Angående att odla i sand med gräsklipp har jag provat det i liten skala, och jag har också provat att göra såjord genom att blanda gräsklipp och sand och kompostera det. Ger en jättebra jord, som är ogräsfri om man klipper gräset ofta, så att det inte finns fröställningar i gräset.