Alternativ.nu

Övriga ämnen => Hushåll => Ämnet startat av: Rakadero skrivet 02 mar-10 kl 14:59

Titel: Isdös
Skrivet av: Rakadero skrivet 02 mar-10 kl 14:59
Vi satt i dag och diskuterade om man inte skulle kunna ha någon slags nytta av all snön, den kommer ju ligga kvar till långt in i sommar. Då kom jag på att man kanske skulle kunna anlägga en isdös, mer som experiment än verklig nytta, men om det fungerar vore det ju rätt kul. De kunde ju förr så varför inte nu?

Min mamma minns att de hade isdös i hennes barndomshem, alltså stora isblock de skar upp på sjön på vintern och bäddade in i sågspån och förvarade matvaror i till långt fram på sommaren.

Min tanke var att använda den hårt packade snön i de eländiga snödrivorna här, som bara är i vägen, skära ut stora snöblock alltså och packa i sågspån och testa att förvara mat i.

Fungerar det kanske bara om det är is? Eller tror ni snö kan fungera? Man märker ju där det hamnat sågspån på vintern när man t ex kapat ved, att snön smälter väldigt långtsamt där.

Någon som har testat isdös i modern tid? Det låter ju som något som skulle kunna passa in i det här forumet?

(jag testade att söka men fick bara upp en tråd som handlade om mjölks hållbarhet och där nämndes bara isdösen i förbifarten, kanske sökte jag fel, inte första gången i så fall, eller så finns det fler namn på isdösen som jag inte känner till...)
Titel: SV: Isdös
Skrivet av: Sommartorparn skrivet 02 mar-10 kl 15:57
Tanken är ju intressant, men du måste ha en iskällare eller någon annanstans där kylan håller sig längre. Har själv bara sett iskällare i en gammal Biergarten (under kastanjekronor dessutom) och den var väldigt djup.
Titel: SV: Isdös
Skrivet av: bo_i_dala skrivet 02 mar-10 kl 16:50
Hej!
Verkar som ett kul "experiment", men krävande.
Du kan säkert förvara is i dös till hösten!
Härom året låg det en ihopskottad snöhög till midsommar!
En grävmaskinsgubbe berättade att han rensat en damm på vintern och lagt is och rensmassor i högar- frampå hösten skulle dessa högat spridas ut, det var då mängder av is kvar i högarna!!
mvh
Titel: SV: Isdös
Skrivet av: Skytten skrivet 02 mar-10 kl 18:48
Mycket snö (som snart blir is), ett lager isolering, förr var det ofta sågspån, men halm borde gå.
Titel: SV: Isdös
Skrivet av: signe skrivet 02 mar-10 kl 19:02
Sundsvalls sjukhus kyler luften sommartid med kyla från sparade snöhögar. http://www.sr.se/cgi-bin/vasternorrland/nyheter/artikel.asp?Artikel=3338551 (http://www.sr.se/cgi-bin/vasternorrland/nyheter/artikel.asp?Artikel=3338551)
Titel: SV: Isdös
Skrivet av: karsan skrivet 03 mar-10 kl 01:03
Jag har för mig att isdösar var stora, med plats för massa sågspån alltså. Det behövs mycket isolering. Och eftersom de gjorde sig besvär förr med att såga upp is på sjöar, handsåga och dra ut med häst och vagn, misstänker jag att is fungerar bättre än snö.   

Men jag tycker absolut att det kan vara ett kul experiment att prova,  se vad som händer.  Kunna kyla midsommarnubben med egen naturis måste väl ge pluspoäng i sällskapslivet. Och något att berätta om på denna tråd.
Titel: SV: Isdös
Skrivet av: Krantzgården skrivet 01 apr-10 kl 22:53
Hej på er!
När jag var ung, så fanns det en gubbe utanför stan, som hade en liten gård. Några kor, några höns, några grisar och ett par hästar. Ingen elektrisetet, inget vatten. Men han hade en isdös!
Det var en fyrkantig bassäng av trä, icke isolerad, 2,5 m hög. Jag var med och hämtade is från en liten sjö i närheten. Man skyfflade upp all sågspån mot kanterna, så att det bildades ett stort hål i mitten. Där lade vi isen. Sen skyfflades all spån över isen. Säkert 2m tjockt. Sen tog han is därifrån, och kylde mjölken med under sommaren. Men inte under våren, ty då kalvade korna, och då fick kalvarna all mjölk. Men senare började han att leverera till MC, som det hette då.
Fy f-n, jag kommer ihåg när man fick pumpa upp bassängen, säkert en halv kubikmeter. Så att korna hade vatten. Med en pump som hade ett handtag som man fick dra fram och tillbaka...
Men jag lärde mig otroligt mycket, och kunskap är inte tungt att bära!
Hälsningar Krantzgården