Alternativ.nu

Djur => Grisar => Ämnet startat av: louise skrivet 16 feb-10 kl 22:52

Titel: brandrisk i tokvarm halm/gödsel-blandning
Skrivet av: louise skrivet 16 feb-10 kl 22:52
Skulle flytta halm utanför en grishydda å den visade sig vara skitvarm. Det ryker som fan när jag rör runt i den, men den måste bort. Mögellukt och synlig mögel.

Brandrisk?
Titel: SV: brandrisk i tokvarm halm/gödsel-blandning
Skrivet av: gimskogen skrivet 18 feb-10 kl 11:33
Skulle flytta halm utanför en grishydda å den visade sig vara skitvarm. Det ryker som fan när jag rör runt i den, men den måste bort. Mögellukt och synlig mögel.

Brandrisk?
Det värmer sig ju pga halmen o skiten brinner. de vill man att de skall göra.. nu är de ju vinter o då ryker de ju extra mycket..
nej i skit med halm är de ingen brandrisk .. ute i en gris hydda.. anser jag.. däremot är de skönt för grisarna .. de är därför man låter dem ha djupströbädd  då bäddar grisarna och pinkar o bäddar igen så de får upp värmen i bädden.. sen kan de sova varmt o skönt..

Grisar är inte speciellt känsliga för att de ligger skitig halm utanför egentligen..men de är väl de att sen i vår då snön smälter så kommer de bli skitigt...
så visst kan man städa bort de om man vill.. men jag gör de inte på vintern.. grisarna bäddar som de vill vinter tid...
Jag bara bär ut halm , hö o lite ensilgae som de själva får bära in i sin hydda.. :-)
Brand risk kan de vara sommar tid på höskullen tex om de går värme i fuktigt hö.. men då kan man salta höt o skotta runt de... men de är ju en anna sak.
Titel: SV: brandrisk i tokvarm halm/gödsel-blandning
Skrivet av: louise skrivet 18 feb-10 kl 21:12
  Äh, det är en lång å krånglig historia om varför jag flyttar halmen. Men jag lugnar väl ner mig då;)
Titel: SV: brandrisk i tokvarm halm/gödsel-blandning
Skrivet av: Johannes skrivet 18 feb-10 kl 21:19

Du kan nog låta naturen ha sin gilla gång.
Titel: SV: brandrisk i tokvarm halm/gödsel-blandning
Skrivet av: louise skrivet 19 feb-10 kl 14:07
alltså, högen måste bort. den är ivägen. därav  mitt rotande i den och med det rökutveckling.
Titel: SV: brandrisk i tokvarm halm/gödsel-blandning
Skrivet av: ieenilorac skrivet 19 feb-10 kl 14:38
Flytta du lugnt på högen, och lägg den samlat på ett annat ställe där den inte är i vägen, själv önskar jag mig lite sådan gödsel nu för att kunna göra en varmbänk och börja odla om någon vecka.

Vill man inte det så lägg den som sagt i en ny hög, och hoppas på att det fortsätter ånga om den, det är ett tecken på att den komposteras. Vill du inte ha den själv, annonsera till våren, så får du säkert din komposterade gödsel såld, den är värdefull för den som odlar.

Det kommer inte att börja brinna i gödseln, den är garanterat för våt, ångan är vattenånga, och den garanterar att det inte blir mer än max 100o i högen, förångningen kyler nämligen högen. Sådant som har högt vatteninnehåll har en maxtemperatur på ca 100o., sedan omvandlas vatten till vattenånga, och temperaturen sjunker. Om du är orolig, häll på en hink eller två med vatten per kubikmeter gödsel.
Titel: SV: brandrisk i tokvarm halm/gödsel-blandning
Skrivet av: Fiat skrivet 19 feb-10 kl 15:15
Lyckos dina djur som har en så varm och god bädd att ligga i ;D
Titel: SV: brandrisk i tokvarm halm/gödsel-blandning
Skrivet av: louise skrivet 19 feb-10 kl 15:25
det gör de inte, de tär en hög utanför hyddan.