Alternativ.nu
Djur => Getter => Getsjukdomar, skador & juverproblem => Ämnet startat av: SecretQ skrivet 07 feb-10 kl 10:14
-
Sitter och försöker fördjupa mig i sjukdomen pseudotuberkulos (böldsjuka) hos getter. Men hittar inga bilder. Och lite info. om sjukdomen på getter. Är det någon som vet något om denna sjukdom. Eller finns det liknande.
Har upptäckt en stor bula på ena sidan av halsen på min get, verkar inte vara öm eller berörd av den men ska ta in dem i dag och se över dem ordentligt.
-
(http://www.sheepandgoat.com/news/images/Goat_Abscess.jpg)
http://www.tennesseemeatgoats.com/articles2/caseouslymphadenitis.html (http://www.tennesseemeatgoats.com/articles2/caseouslymphadenitis.html)
(hoppsan bilden försvann)
Böldsjuka kan förväxlas med mjukdels Aktinos.
-
Nu fattar ju inte jag den engelskan ! men tack för tipset har ju inte hittat någon böld i lymftrakten eftersom bulan sitter mer åt "man"kammen till mitt på halsen
-
Böldsjuka orsakas av Corynebacterium pseudotuberculosis eller i viss litteratur Corynebacterium ovis alltså INTE Corynebacterium pyogenes .
Sjukdomen sprids från djur till djur genom kontakt med sekret från öppna bölder .
Infektionen drabbar på flera olika sätt beroende på hur geten infekteras .Det vanligaste sättet är att bakterierna hammnar på huden på en frisk get och därifrån letar sig "igenom skinnet" och infekterar det nya djuret . Getens imunförsvar tar sedan hand om bakterien och försöker att döda den men samtidigt transporteras den till närmsta lymfkörten .Där den börjar att föröka sig och orsakar en böld . De bölder som syns sitter i ytliga lymfkörtlar men den kan också drabba djupt liggande körtlar som alltså inte syns utifrån .Oftast angrips då lymfkörtlar i huvudregionen först .
Kommer de in i blodomloppet kan de spridas i hela kroppen , lungor eller bukhåla .
Men till buken kan den också spridas genom infekteradt foder .Tex via foder eller foder häck som sjuka djur har strykit av infekterat böldsekret mot .
Symptom :
Hasselnötsstora till appelsinstora bölder , vanligast under öronen . Men andra lymfkörtlar på andra delar av kroppen kan också drabbas .
Bölderna orsakar något obehag och smärta men geten är inte direkt sjuk .Görs inget kan bölderna både spricka eller gå tillbaka spontant .
Drabbas djuren invärtes ses ofta avmagring , utan att geten visar på sjukdom . Då ses sjukdomen vid ev obduktion .Drabbas luftvägarna kan det låta som geten har "krupp"liknande andnings besvär .
I vissa fall har den även gett juverinflammation .
Åtgärder:
Pencillin har liten effekt så man bör förebygga sjukdomen från början .
Nyinköpta getter bör stå i "karantän" någon månad . Tex i box med en eller ett par egna getter för att sjukdomen ska kunna visa sig .
Håll djuren avlusade , och avlusa alla nya djur innan de tas in i besättningen .
Mogna bölder kan öppnas ,
Gör så här : Flytta geten till isolerad box /sjukbox . Skär med skalpell i det mjuka ögat i mitten bara så djupt att varet nås , det är segt och pistagefärgat och måste tryckas ut för hand .
Skär inte för djupt så du träffar ev blodkärl i bölden snärhet . Tvätta bölden med vätesuproxid eller jodlösning , håll geten isolerad tills bölden torkat ut riktigt 10-14 dagar.
Geten måste få bedövning tex rompun .
Använd hanskar och var noga med hygienen då varet kan smitta till både människa och andra djur . Det har smittat genom småsår i nagelbanden till människa .
Dock inga fall rapporterade i Sverige .
Foderhäcken är oftast största smittspridaren inom en besättning .
Så foderhäckar av stålrör är bättre än trä då stål är lättare att sanera /desinficera .
Om smittspridningen är svår kan man överväga att binda upp getterna på båspall tillfälligtvis .
I Australien har man prövat fram ett vaccin mot böldsjuka .
Lite grann hoppas det var något mer än vad du fått fram
-
Vill du läsa mer, så finns det en del på norska. Sök på byllesjuke eller kaseøs lymfadenitt så kan du nog hitta en del. Här är en länk att börja med:
http://leine.no/htg/sjukdom/cla/index.htm (http://leine.no/htg/sjukdom/cla/index.htm)
-
Dock inga fall rapporterade i Sverige .
Hos svenska får och getter är böldsjuka inte någon vanlig sjukdom. Från 1992 till och med 2007 har Enheten för Bakteriologi på SVA påvisat C. pseudotuberculosis i prover från 13 djur (fyra alpackor, tre får, fyra getter, två apor och en häst).
I Norge har man påvisat sjukdomen i 19 av 36 undersökta getflockar.
Hos get anses sjukdomen vara spridd över hela Norge och idag finns ett åtgärdsprogram (Leine.no, 2007).
I Storbritannien diagnostiserades de första fallen av sjukdomen så sent som i början av 1990-talet. Där har man under senare år sett en ökning av antalet utbrott; från ett fåtal utbrott per år i början av 1990-talet till ca 70 utbrott år 2006 (Baird & Fontaine, 2007)
Enligt Hammarberg (2007) förekommer sjukdomen i Sverige, men dagens utbredning är oklar.
-
Ursäkta att jag var otydlig !
Inga rapporterade fall på Människa i Sverige av böldsjuka .
-
Litet tips angående att översätta till svenska.
Gå till Googles söksida, överst till vänster på sidan finns en länk översätt, gå in där. Kopiera den engelska texten och klistra in. Markera att du vill översätta från engelska till svenska. Översättningen blir lite si och så men man förstår det mesta!
-
([url]http://www.sheepandgoat.com/news/images/Goat_Abscess.jpg[/url])
[url]http://www.tennesseemeatgoats.com/articles2/caseouslymphadenitis.html[/url] ([url]http://www.tennesseemeatgoats.com/articles2/caseouslymphadenitis.html[/url])
(hoppsan bilden försvann)
Böldsjuka kan förväxlas med mjukdels Aktinos.
Liknar denna bula men sitter mer på halsen svår att se då pälsen är lite yvig och brun, hur gör man om hon har mjukdels aktinos?
-
Enligt min erfarenhet bör man inte skära i omogna bölder. När bölden är mogen bildas en hårlös fläck, där man, efter ett tag, kan komma in utan att skära. En injektionsspruta utan spets (kanyl) som man för in i hålet ger möjlighet att spruta in väteperoxid med tryck rakt in i bölden. Det verkar inte göra ont förrän det börjar bli rent där inne, och väteperoxiden kommer i kontakt med blod. Området är blodkärlsrikt. Ju större spruta, desto effektivare sprutning.
Bild?
-
svår att se (under pälsen) men känns som en halv tennisboll mitt på halsen mot man kammen till verkar ej vara öm då hon böjer halsen åt det hållet utan problem, ska ta en titt/känn på den i morgon
-
Använd handskar och "hansprita" dem direkt då du är klar med djuret om Du punkterar bölden! Väteperoxiden skall vara 3% - lägre styrka gör inte rent ordentligt och högre koncentration är FARLIG.
Väteperoxid 3% tar de allra flesta sjukdomsframkallande bakterier och är förvånansvärt vävnadsvänlig och nästan smärtfri.
-
Jag tänker inte punktera någon bula på min get som det ser ut i nu läget! skulle det bli aktuellt så ringer jag veterinären. Just i dagsläget tycker jag det känns mer som en fett knöl :)
-
Placeringen är inte typisk för corynebact. Men även med päls borde det gå att se var den sitter på ett foto.
-
Placeringen är inte typisk för corynebact. Men även med päls borde det gå att se var den sitter på ett foto.
Ska ner och se om jag kan ta en bild !
-
Svårt att se eftersom pälsen skymmer men har markerat med rött! Pälsen liksom står ut precis där bulan är.
-
Icke typisk för corynebact. Öm? Tidigare injektion?
-
Icke typisk för corynebact. Öm? Tidigare injektion?
Jag pratade just med jorbruksverket mittskyddet, hon fick ju en blåtunge vacc i sommras men tycker inte det borde komma nu.
Men jag håller koll kanske en kärleks buff från bocken? Den har inte förändrats något iaf. på de här veckorna. :)
-
Din röda ring sitter lite långt fram och upp för att stämma helt med en intramuskulär injektion.
Alltså fortsatta frågetecken: ???
-
Ja jag var ju inte med när den togs eftersom de inte var i min ägo då och jag tycker också det verkar otroligt att ge en intra musk. injektion där. skriver vidare om något förändras, men nu har jag iaf bollat min oro med jordbruksverket....... Hon visste inte om maedi visna kunde smittas från får till getter, eller om CAE kunde smittas till getter till får Vet någon här tro???
Hon visste inte vad böldsjuka var heller.....
-
Ja jag var ju inte med när den togs eftersom de inte var i min ägo då och jag tycker också det verkar otroligt att ge en intra musk. injektion där. skriver vidare om något förändras, men nu har jag iaf bollat min oro med jordbruksverket....... Hon visste inte om maedi visna kunde smittas från får till getter, eller om CAE kunde smittas till getter till får Vet någon här tro???
Hon visste inte vad böldsjuka var heller.....
::) Jordbruksverket? ::) Har hand om bestämmandet, vet allt om mått och påför djurägaren avgifter. :P Bestämmer om öronmärkning "för att hindra smittspridning". :o Men vet inte om Maedi-Visna kan smitta från får till getter? ??? Eller om CAE kan smitta från getter till får? ??? Eller vad böldsjuka/corynebacterium är för något? ??? Läste jag verkligen rätt? ::) ::)
Om Du har får och getter tillsammans, och getterna har CAE, så bildar fåren antikroppar mot det viruset, men blir inte sjuka. De båda virusen är tillräckligt lika för att trassla till provtagningarna om Du med Dina får är med i Visna-Maedi-programmet. Annars är det, mig veterligt, inga problem.
Jag har inte hört talas om att getterna skulle kunna få Visna/Maedi, men det kanske någon annan vet bättre?
Böldsjukan orsakas av en bakterie, som är ganska duktig på att överleva, både inne i en get och som spor, exempelvis på en foderhäck eller annan inredning. Den är känslig för syre, så väteperoxid är effektivt mot den, om den är i aktivt stadium (inte har kapslat in sig i en spor). Getterna verkar inte så besvärade av bölderna, men enstaka bölder kan sätta sig på väldigt dumma ställen, och det är MYCKET jobbigt att bli av med smittan, om den väl har kommit in i flocken.
Allt detta och mer därtill borde verkligen Jordbruksverkets informatör känna till, eller raskt ta reda på. Hon borde ha sagt ungefär "Det där vet jag inte, men det hör till vårt ansvarsområde, så jag ska leta reda på en kollega som kan det där, och be den ringa upp dig."
-
::) Jordbruksverket? ::) Har hand om bestämmandet, vet allt om mått och påför djurägaren avgifter. :P Bestämmer om öronmärkning "för att hindra smittspridning". :o Men vet inte om Maedi-Visna kan smitta från får till getter? ??? Eller om CAE kan smitta från getter till får? ??? Eller vad böldsjuka/corynebacterium är för något? ??? Läste jag verkligen rätt? ::) ::)
Japp du läste rätt jag skickade ett privat meddelande till dig!
-
Jag frågade vad skillnaden mellan Brucellos(tuberkulos) och pseudotuberkulos var jag sa att de senarare brukar kallas böldsjuka sjb sa att det var samma sak men att hon inte hört böldsjuka någon gång . Hos mig snurrar begreppen nu bara.