Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: metzan skrivet 31 jan-10 kl 09:46
-
Halloj gott folk,
ska vi byta lite recept? Det är säkert fler än jag som får fantastibrist ibland... :)
Kom med ditt enklaste och godaste recept!
-
Med längtan till sommaren är mitt enklaste recept:
de för tillfället godaste grönsakerna som man kan äta råa, plockade direkt från trädgårdslandet och skurna i munsbitar, 50g fetaost i små tärningar, pumpafrön, kallpressad olivolja, vinäger efter dagsform, några drag med 4-pepparkvarnen, och ev lite flingsalt - njut!
Och jag tycker inte om vintern - just nu tror jag att jag hatar den mest av allt i hela världen. Snön faller nästan horisontellt här, vilket innebär bitande vind och inget kul att vara ute. :'(
-
Hemma hos mig är en stående klassiker pasta med tomatsås. Det behövs inte mycket och det går rätt snabbt. Visst blir såsen godare om den kokar 45 min men det går på 20 också.
Man behöver en lök, krossade tomater, vitlök, kryddor, ev buljong, olivolja. Man kan också ha i hackade oliver, rivna morötter, köttfärs etc så man kan säg att såsen kan växa och innehålla det man har hemma.
Lycka till
-
Dagens middag var extremt enkel.
Pangasiusfiléer frusna peppra med fem pepparsorter (krydd, svart, vit, röd och grön peppar och örtpeppar och grovt salt allt malt i kvarn som ger ganska grov malning)
Lägg filéerna i en glasform hacka mandel grovt och fördela över fisken och i formen häll på vanlig vispgrädde. Samtidigt som du gräddar fisken näst längst ned, gräddar du potatisklyftor på falsen närmast över mitten. Det tar ca 45-50 minuter i ugnen. Gott om tid att sitta ned och läsa en god bok och mysa under en filt framför brasan om man har någon. Servera en god sallad, en tomat och havreknäckebröd till.
-
Låter gott alltihop!
Själv har jag två "manier" just nu, klyftpotatis och konserverade haricot verts. Så här blev det sist:
6-7 potatisar, sköljda/borstade och klyftade
1 burk haricot verts
1 mozzarella-ost
Lite färsk basilika
1 tomat
Stek potatisen i ugnen ca 40 minuter på 225 grader med lite matolja, skär och blanda de andra ingredienserna med lite olja & vinäger och salt & peppar. Klart :D
Vill man kan man ju servera kött eller kyckling till också...
-
Gott lätt och billigt. Kolla kylskåpet så inget hotar bli för gammalt. I stort sett vad som än finns av rester, blanda det i en pannkakssmet och grädda.
-
Alla slags rotfrukter skurna i bitar och stekta i ugnen med olivolja tills de är riktigt mjuka och lite brynta på utsidan. Gott med bara lite flingsalt på men kan också smaksättas med lite citron och honung.
Det är så gott att man kan äta det bara som det är eller med lite fetaost till :) Stek en kyckling i ugnen samtidigt så har man nästan lyxmiddag.
-
Alla slags rotfrukter skurna i bitar och stekta i ugnen med olivolja tills de är riktigt mjuka och lite brynta på utsidan. Gott med bara lite flingsalt på men kan också smaksättas med lite citron och honung.
Det är så gott att man kan äta det bara som det är eller med lite fetaost till :) Stek en kyckling i ugnen samtidigt så har man nästan lyxmiddag.
Jag håller med! Vill slå ett särskilt slag för sötpotatis som blir gudomlig efter ca 20 min i ugnen, skuren i bitar med olivolja på.
-
Jag håller med! Vill slå ett särskilt slag för sötpotatis som blir gudomlig efter ca 20 min i ugnen, skuren i bitar med olivolja på.
Ja! Och glöm inte pumpa och ffa vintersquash som man steker på samma sätt men med rikligt med skivad vitlök på. Gudaspis!!
(ska odla mycket vintersquash i år!!)
-
Eller lägg lök, vitlök och rotfrukter i en romersk lergryta. Toppa med en kyckling eller kanin. Krydda med salt, peppar, timjan, eller vad du känner för.
Det åt jag idag, med kanin. Jättegott, framför allt om man har ett äldre djur, som annars kan bli lite segt, tillagat så här smälter det på tungan!
-
Eller lägg lök, vitlök och rotfrukter i en romersk lergryta.
Ser romerska lergrytor ut på annat sätt än de som var superpoppis här i landet för 20 år sen?
-
Potatisgratäng å i mitten ett lager med finstrimlad brynt kyckling. Blanda nån påse Tacokrydda i grädden innan du slår på den i formen.
Grönsaker till.
Lätt och enkelt.
Eller väldigt utdrygad köttfärssås som man kryddat på med extra örtkryddor. Låt det puttra med lite spagettibitar, morotsslantar, kanske vitkål i småbitar. Ett par kryddpepparkorn. Pastasoppa.
Bägge rätterna idealiska nu i vintertid, mums med varmt att äta, vi har - 21 grader!
-
Ser romerska lergrytor ut på annat sätt än de som var superpoppis här i landet för 20 år sen?
Nej, det är samma lergryta. Om man hittar en begagnad går de utmärkt att använda.
-
Pasta med broccolisås:
Fräs lite purjolök och rökt skinka i olivolja, tillsätt kokt broccoli i små bitar, häll över lite lättcreme fraiche. Riv över parmesan. Krydda med valfri krydda själv är jag insnöad på italiensk salladskrydda just nu.
Gott!
-
Vilka inspirationsrätter man får!!!
Här bidrar jag med ett!
Kok valfri pasta.
Stek tärnad backon eller klipp vanlig i valfri storleksbitar.
När man tagit ur vattnet ur pastan, släng tillbaks den i grytan,
knäck ett par-3 ägg direkt i pastan, blanda runt på en gång. Blanda sen
i bacon, riven ost, lite vitlök, salt & peppar. Klart!
Yummie!
///
Jakobssons fru
-
Jag brukar ha många stekar i frysen. De brukar jag anrätta frusna med olika kryddor i aluminiumfolie och in i ugnen. Jag brukar ha låg värme på ugnen knappt 100 grader. Det blir en mycket fin sky att göra sås av. Till blir det blandade rotfrukter.
Man behöver inte passa denna maten och det tycker jag är bra.
-
Hej på er!
Sitter och blir hungrig...Här kommer ett bidrag:Falsk weinersnitsel! Dela kycklingfileer inner/lår längs med. Banka ut dessa med plan "bank", ex. en kastrull. Krydda med salt och vitpeppar. Dubbelpanera; v.mjöl-uppvispat ägg-ströbröd. Stek i smör...
Valfria tillbehör!
hälsningar Krantzgården
-
Snabbsoppa;
Sätt vatten att koka, släng i skuren vitkål och potatis, koka, släng sen i dill och surgrädde och smör och salt.
Hur snabbt som helst, kan varieras hur som helst (rödbetor, morötter, bönor, linser, tomat, olika kryddor)
-
Nu blir jag riktigt hungrig!
Här är nog min favorit bland enkla recept. Grön potatissoppa! (Inte så illa som det kanske låter...)
6-8 medelstora potatisar, 1 (mindre) gul lök, 1½ msk torkade nässlor. Kokas och vispas till en soppa (jag tycker om den ganska tjock men det är en smaksak). Under tiden steker man små bitar av bacon, korv eller liknande, som tillsätts och rörs ner omedelbart innan soppan serveras. Ger ungefär två rejäla mål.
Det är MUMS! Och så lätt!
-
Jag håller med! Vill slå ett särskilt slag för sötpotatis som blir gudomlig efter ca 20 min i ugnen, skuren i bitar med olivolja på.
Alla slags rotfrukter skurna i bitar och stekta i ugnen med olivolja tills de är riktigt mjuka och lite brynta på utsidan. Gott med bara lite flingsalt på men kan också smaksättas med lite citron och honung.
Det är så gott att man kan äta det bara som det är eller med lite fetaost till :) Stek en kyckling i ugnen samtidigt så har man nästan lyxmiddag.
ÅÅÅÅHHHHH min absoluta favoritmat för hösten/vinter.. Sötpotatis, det blir som smör i konsistensen när man ungsrostar. Jag brukar ta på olivolja, balsamvinäger, spiskummin, timjan, paprikapulver, gurkmeja (skitnyttigt!) lök i klyftor, vitlöksklyftor och när det är mjukt och rostat bara njuuuuta! Kan tipsa om ett annat alternativ till tillbehör om man vill ha omväxling från fetaosten; mango chutney och creme fraiche blandat, med varma naanbröd till. Så otroligt gott... nu vattnas det i munnen här.
Mitt lättaste recept är Morotspasta. Jag ÄLSKAR det, min sambo är inte frälst.
Fräs en hackad lök i lite smör el olja. Ta ett par morötter, skalade, och riv på grova sidan av rivjärnet. Fräs detta morots"rifset" med löken i någon minut (det ska inte få färg) och tillsätt lite grovmalen svartpeppar och och timjan. Tillsätt en burk krossade tomater och ev. lite tomatpure. Salta och kanske lite honung. Låt puttra medan du kokar pastan. När pastan är klar och såsen kokat ihop lite tillsätt en halv burk creme fraiche. Servera. MUMS! och billigt!
Potatis och Purjolökssoppa är en annan superenkel, supergod och superbillig rätt. Ta lika delar potatis och purjolök. Skär i bitar. Koka i vatten i en gryta med lite timjan, svartpeppar, salt och buljongtärning. När allt är mjukt, mixa soppan och tillsätt lite grädde eller creme fraiche.
Som tillbehör till kött kan man göra purjolökspotatis. Återigen lika delar potatis och purjo, skär potatisen i stavar och purjon i strimlor. Smöra en långpanna och häll i strimlet. Salta och peppra och klicka över smör eller ringla lite olja. Baka i medelvarm ugnen tills allt "smälter ihop". Kanske 40 min eller så.
-
Fisk är gott och godast är lax.
Jag skivar ett par purjolökar och laxen. Stek laxen och krydda med salt o peppar. Lägg i purjon och låt den bli mjuk,lägg i ett par klickar cremefraiche.klart. Vill man så kan man ha ett par kokta potatisar till.
-
Fisk är gott och godast är lax.
Jag skivar ett par purjolökar och laxen. Stek laxen och krydda med salt o peppar. Lägg i purjon och låt den bli mjuk,lägg i ett par klickar cremefraiche.klart. Vill man så kan man ha ett par kokta potatisar till.
Lax är verkligen en gudadåva om man snabbt och enkelt vill äta nyttigt.
Jag brukar ta lite lax och göra laxsoppa, behövs bara en lök, en bit broccoli, en potatis, en morot lite kryddor och en buljongtärning.
Väldigt många av recepten i den här tråden som innehåller purjo! :D Purjo är gott!
-
Lax eller vit fisk läggs skivad eller filead i gratängform och på den ströas peppar och salt och mandelspån och därefter hälls matlagningsgrädde eller vanlig grädde, ugnsbaka i ugnen i medelvarm ugn och så länge som rekommenderas.
Grädda en fisk ex lax fylld med svampstuvning av murklor och champinjoner och gräddbas, grovt salt och peppra fisken, tag gärna bort fiskskinnet först och garva det...fisken blir alldeles ypperlig ändå.
Sejfiléer delas eller rullas givetvis kryddade med salt och peppar och smöra en yta lika stor som fisken på aluminiumfolie och lägg på en eller ett par klyftor citron. Gör ett paket genom att rulla kanterna ihop så de blir täta och båtformade och koka i kort vatten i tryckkokare. Snabbt och smidigt. Potatisen kan kokas med utanför paketen i tryckkokaren...bra mat för den med få spisplattor.
-
Rester av spagetti läggs i gratängform tillsammans med rökt kött i skivor , tex rådjur .
Valfri sås , tex bea slås på . Och sist massor av riven ost och in i ugnen .
-
vitlöks godis
stek hela klyfter i en liten kastrull på ej alltför värme i smör så t dom börjar mjukna sen i me en nypa socker fortsätt så att dom blir gyllene,
går att äta hur många klyfter som helst.
mvh T
-
Supernyttig och jättebillig är den här rätten. Dessutom är den god.
Strimla ett halvt vitkålshuvud i så tunna strimlor som möjligt. Låt kålen mjukna under lock på låg värme i en rejäl klick smör. Tar kanske 20 minuter. När den är mjuk tillsätter man soja, salt och peppar så att den blir vackert gyllenbrun och har en god salt smak.
Det går bra att tillsätta fårkött, tofu eller vad man vill. Kan ätas med eller utan ris.
Ha det så gott
Vilse