Alternativ.nu

Hantverk => Textil => Ämnet startat av: prutten skrivet 26 jan-10 kl 12:11

Titel: valka vantar
Skrivet av: prutten skrivet 26 jan-10 kl 12:11
Hallå,

Jag har börjat med tvåändsstickning och har blivit riktigt biten av det. Det blir sååå fint. Men nu står det i beskrivningen att vanten ska valkas lätt innan det är dags att brodera på den. Vad betyder detta? Är valkning en form av tovning? Och hur gör man det "lätt"?

Tacksam för hjälp!
Titel: SV: valka vantar
Skrivet av: textileri skrivet 26 jan-10 kl 17:31
Hej!

Vid tovning "trasslar" fibrerna ihop sig, därefter kan man valka för att det man tovat ska bli stabilt. Man kan valka för hand eller i tvättmaskin, detta innebär mer eller mindre krympning - kan bli väldigt mycket beroende på hur tjockt och fast du har tovat - eller i ditt fall stickat.
Ska du "valka lätt" betyder det säkert att du tar det försiktigt, för hand med varmt vatten, såpa, "vänlig" tvål eller UNIRENT (från Urtekram) samt försiktig bearbetning tills du tycker att storleken är lagom - Skölj ur såpan/tvålen/unirent mycket ordentligt eftersom ull inte mår så bra av det basiska - du kan använda ättika i sista sköljvatten för att återställa balansen och få en mjukare fiber.
Lycka till!