Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: prince skrivet 21 jan-10 kl 17:07

Titel: STOR paprika!
Skrivet av: prince skrivet 21 jan-10 kl 17:07
Snart dags att så paprikorna, letar i år efter sort som ger stora paprikor, grön eller röd eller gul.. Någon som har tips ??
Titel: SV: STOR paprika!
Skrivet av: ieenilorac skrivet 21 jan-10 kl 17:15
Prova en paprika från ICA brukar funka om du har växthus eller plattunnel. Tyvärr brukar man sällan se frön till sådana paprikor i frökatalogerna, misstänker att det beror på att de är väldigt värmekrävande och har lång utvecklingstid.
Titel: SV: STOR paprika!
Skrivet av: mistel skrivet 22 jan-10 kl 19:04
Det beror ju på vad du menar med stor frukt ex. sorten Yesil Tatli, den röda frukten blir ju bara runt 5cm bred men den blir ju 18-20cm lång och plantan blir ofta över 1m, 65 utvecklingsdagar så det är en hyfsat snabb sort + det är ingen hybrid så om man ser till så blommorna inte korsar sig med någon annan paprika el chili så kan man skörda eget frö.


Pusztagold brukar också få ganska stora frukter ifall man jämför med de flesta andra sorter som säljs som frö, ungefär samma utvecklingstid som Yesil Tatli, frukterna går från gult till rött.
Titel: SV: STOR paprika!
Skrivet av: prince skrivet 25 jan-10 kl 19:35
Tack för era svar!  Jo, både lång paprika och " vanlig" storväxt paprika hade jag tänkt!  Tack för tipsen!!!!