Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Jenny på Björkkulla skrivet 05 jan-10 kl 19:01
-
Vi har ett flänselement på högsta värme i hönshuset men har ändå 5 minusgrader där inne just nu. Har tidigare i vinter hållit det kring 0 grader och det har fungerat bra. Tål de att övernatta i minusgrader? Jag har Hedemorahöns. Tilläggas kan att de inte sitter ihoptryckta vid elementet utan på sina vanliga platser litet runt om i hönshuset.
/Tack å förhand från Jenny
-
Inga problem, dom klarar sig. jag har själv gammalsvensk dvärg och enda värmen dom har är en värmelampa över vattenautomaten så vattnet inte fryser. Dom har ofta minusgrader i hönshuset men klarar sig bra, det går åt lite mera mat och dom värper mindre.
Lycka till!
-
Mina höns klarar sig jätte bra utan tillskottsvärme. Dom får lite mera mat och varmare vatten. det enda problemet är att om jag inte går ut och rensar rederna ofta nog så fryser äggen. Ett annat problem är att skiten fryser så jag får vänta på töväder innan jag kan städa.
-
Samma här mina har klarat sig bra med bara några minusgrader, men just nu får våra bo i en liten dragfri och varm koja som vi byggt åt de pga kylan ;D
Hur kallt är det då, då ni "stoppar in dem i kojan"? Jag har skickat ut maken nu att kolla termometern inne hos hönsen. De går faktiskt ut dagtid om man halmar litet åt dem, för de vill inte (förutom en som allt som oftast är ute och går med fåren!?) få snö på fötterna.
-
Mina höns klarar sig jätte bra utan tillskottsvärme. Dom får lite mera mat och varmare vatten. det enda problemet är att om jag inte går ut och rensar rederna ofta nog så fryser äggen. Ett annat problem är att skiten fryser så jag får vänta på töväder innan jag kan städa.
Så hur kallt kan de bli därinne? Vad händer med äggen när de fryser, de går väl att äta ändå? Fast du kanske menar att de inte går att kläcka sen?
-
Så hur kallt kan de bli därinne? Vad händer med äggen när de fryser, de går väl att äta ändå? Fast du kanske menar att de inte går att kläcka sen?
Det är minusgrader hur många vet jag inte. men hönsen klarar sig bra, har dom gjort i många år. Om äggen spricker så kan du steka eller göra omelett av dom. Men om dom fryser utan att spricka kan du tina och koka eller göra vad du vill med dom.
-
Tack för alla snabba svar!
Senare på kvällen ogår blev det 25 minusgrader och hela 10 grader kallt inne hos hönsen så jag släpade dit ett vanlig oljefyllt element (jag vet att det är en brandrisk men jag ansgåg mig inte ha något val!). Imorse var det -5 grader där inne (jag vågade inte ha elementet på för varmt). Till min fasa så visade det sig också att tuppen troligen förfrusit en av taggarna i kammen. Bara yttersta spetsen och bara en tagg men ändå, tydligt brunt. De andras kammar ser bra ut och alla höns och tuppen själv är pigga och äter.
Kanske förfrös han kammen redan igår em när de var ute och det var 15 grader kallt men borde de inte ha förstånd att gå in om de känner att de fryser?
Vad gör jag nu med tuppen? Något man kan göra för att ta hand om kammen eller så?
-
Ja då var det nog - 15 i deras hönshus vilket vi tyckte var lite för kallt!
-
Är den förfrusen så är den det. Shit happens!
Troligen blir den lite svart och eventuellt trillar nått loss. Men han överlever och lär inte ha särskilt ont av det.
-
Hej Jenny ! :)
Det blev - 32 grader här i natt! Ute alltså... jag har inte vågat kolla hur kallt det är i hönshuset men jag håller det stängt nu. Jag har värmelampan på över vattnet så de kan dricka. Annars ser de mycket pigga o glada ut, i dag stod det spagetti på matsedeln ! :-[
Tupparna har fått små små knappnåls stora svarta prickar på kammen. Det fick Totte också förra vintern , Det försvann till sommaren. Hoppas kylan ger sig snart.. :-\
-
Varför sätter man inte in värmekällor??
När man har så kallt att kammarna fryser.??
Kan väl inte vara djurvänligt.
-
Jag har ingen tillskottsvärme i hönshuset, vi har haft drygt -20 som kallast här nu och under -10 minst två veckor i sträck.
Trots det så blir det inte kallare än -5 inne i hönshuset, inga förfrysningar har jag sett, de har rejält med strö och fri tillgång till Allfoder och en blandning på havre/korn/solrosfrön + förståss ljummet vatten.
-
Varför sätter man inte in värmekällor??
När man har så kallt att kammarna fryser.??
Kan väl inte vara djurvänligt.
Själv har jag barnen i det ouppvärmda hönshuset så hönorna kan bo i deras rum. :)
Vad är det som säger att kyla inte är djurvänligt? Kyla och mörkare ute gör att de vilar upp sig från sitt äggläggande. Det tycker jag är djurvänligt.
-
Jag tror Lycka mest syftar på det där med att det är så kallt så kammarna fryser på djur... Att förfrysa sig gör säkerligen ont = Inte så djurvänligt.
Men om man har det så att förfrysningsskador uteblir men ändå lite kyligt ser jag inget fel i det. Tror man undviker mycket genom att hålla det dragfritt med, vissa höns har ju förfrusit kammarna har man läst när de varit utomhus t.ex., det har ju inget med hönshuset att göra?
-
Tuppen vi hade förra vintern förfrös några taggar på kammen och de trillade av och det blev liksom tomt på de "platserna". Han förfrös sig eftersom han envisades med att vara ute med hönorna, trots att det var nollgradigt inne i hönshuset. Till slut fick vi hålla dem instängda. Det har vi gjort även denna vinter då det varit som kallast. Ty djuren VILL vara ute och förfrysa kammen när de själva får välja...
-
Nu låter det som jag sagt nått dumt? Det var lycka som skrev om värmekällor och antog , INTE JAG!! Så skriv inte "du kan inte anta" till mig . Jag själv har minus i hönshuset nu, även avdelningen som har isolerade väggar med värmelampa.
-
Eller ditt inlägg kanske inte var åt mig knm jag på nu? >.<. Citera då det du riktar inlägget åt, tack så slipper man missförstånd. >.< *jag själv kan inte citera nu då jag mobilsurfar*
-
Lite OT ang kyla och djur:
Vi har just nu fyra små kalvar (från en till fyra veckor gamla) som går lösa i ladugården där deras mammor står uppbundna och mjölkas. Dessa små kalvar väljer att gå ut i höladan (nästan lika kallt som ute) och lägga sej. De går in till mammorna och tuttar när de är hungriga men återgår sen ut i kylan igen, så jag tror faktiskt inte att djur far illa av kyla bara de har mat, torr ligg/viloplats och dragfritt.
-
Lite OT ang kyla och djur:
Vi har just nu fyra små kalvar (från en till fyra veckor gamla) som går lösa i ladugården där deras mammor står uppbundna och mjölkas. Dessa små kalvar väljer att gå ut i höladan (nästan lika kallt som ute) och lägga sej. De går in till mammorna och tuttar när de är hungriga men återgår sen ut i kylan igen, så jag tror faktiskt inte att djur far illa av kyla bara de har mat, torr ligg/viloplats och dragfritt.
Tror som du. Vi har så lätt att tänka på hur vi själva vill ha det när vi bedömer om djuren har det bra eller dåligt.
Om förfrysningsskador uppstår är det givetvis inte alls bra, men jag tror som någon redan nämnt att det beror mer på att klimatet är dåligt (fuktigt, dragigt) än temperaturen i sig. Sen är det väl också så att många hönsraser inte är anpassade till vårt klimat och därför behöver mer värme.
-
När det gäller att ha så kallt att hönsen får förfrysningsskador så tror jag faktiskt inte att nån gör det med vilja.
Denna vinter har varit rätt extrem med långvarig kyla, betydligt kallare än vi trodde det skulle kunna vara i Östergötland (utflyttade norrbottningar ;D)
Det är första vintern med höns för oss och nu först vet vi hur hönshuset reagerar på kylan, och blåsten, och det är blåsten som är värst.
Den enda värmelampan räckte inte till när det var som kallast, ett oljeelement hämtades in. Varmt vatten i dunkar, och varmt vatten i vattenautomaterna. Framför dörrarna lades det redan innan den värsta kylan kom halmbalar.
Vi hade som kallast -11.7 inomhus och det var i närheten av ytterdörren.
Men då var vi hemma och kunde hålla koll!! Hur skulle det ha gått om vi varit borta och jobbat hela dagarna??
Visst klarar dom några minusgrader men jag vill ju inte att de ska ha det FÖR KALLT.
-
Jag vidhåller att har man höns som får förfrysningsskador
så är det inte djurvänligt.
Sen om det inte gör ont eller om kammen svartnar och trillar av.
Eller att djuren själva går ut fast det är kallt. ???
Så tycker jag inte att det är god djurhållning.
-
Har samma problem här ,,o nu blir det kallare igen :-\
Kan man (seriöst menat) sätta på tuppen en mössa????
-
Har samma problem här ,,o nu blir det kallare igen :-\
Kan man (seriöst menat) sätta på tuppen en mössa????
;D Du kan ju försöka!
Det kanske finns tuppar som hade godtagit det (såg ju någonstans folk som hade blöjor på sina höns för att kunna ha dem inomhus...) men mina hade nog farit runt som tokar tills de blev av med mössan...
Du kan ju testa! Och om det fungerar måste du fota och visa!
-
Seriöst ! Det är ju dom där abnorma kammarna som f´ryser , dom är inte anpasade för vårt klimat .
Vi går ju inte ut utan mössa i kylan .
Hmm ,,,,,en bit fårskinn o silvertejp???
-
Seriöst ! Det är ju dom där abnorma kammarna som f´ryser , dom är inte anpasade för vårt klimat .
Vi går ju inte ut utan mössa i kylan .
Hmm ,,,,,en bit fårskinn o silvertejp???
;D ;D ;D Du måste lova ha kameran redo om du skulle försöka
-
Hej!
Mina pärlhöns har en värmelampa över sittpinnarna, det är annars i princip lika kallt som ute i deras hus. De har dessutom lyset tänt hela dygnet, får ljummet vatten i sin vattenautomat 2-3 ggr/dygn. Dom sitter undet lampan och ser OK ut
mvh
-
Jag har testat nu men det gick ju inte !!
Funderar på att byta bostad åt honom ...
Ta upp han till matgruppen där det finns värmelampa .