Alternativ.nu

Djur => Getter => Brunst, dräktighet & killning => Ämnet startat av: Roanie skrivet 05 jan-10 kl 10:52

Titel: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Roanie skrivet 05 jan-10 kl 10:52
Hejsan

Jag har en Afrikansk Dvärgget som nu skulle önska att betäcka.
Jag har egentligen ingen erfarenhet av dräcktighet bland getter tidigare så jag har lite frågor.

När ska man betäcka?
Hur länge går dom?
Om ni har något mer bra tips så är jag villig att ta dom=)
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Skytten skrivet 05 jan-10 kl 11:29
Dräktighetstiden är ca 5 mån. Menar Du när på året eller vid vilken ålder?

Sedan tycker jag förståss att du överlåter sysslan till bocken ;D
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Roanie skrivet 05 jan-10 kl 11:38
Både och ;D
Min "Ida" är 2,5 år, blir 3 nu i vår, är det för tidigt?
När är det på året man brukar betäcka?
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Skytten skrivet 05 jan-10 kl 11:41
Nej geten är gammal nog. När på året det är bäst vet jag inte, men det kommer säkert svar på det med.
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Anna skrivet 06 jan-10 kl 22:09
De flesta brukar väl killa på våren. Då hinner de växa på sej under sommaren och äta massor av allt nyttigt som växer i det fria innan hösten kommer. Det är ju så det funkar även i naturen. Sen är det kanske olika hur tidigt på våren och så. Är det du som ska avgöra och inte geten så kan du ju anpassa efter när det är bäst utifrån vart i landet du bor tex. Bara att bestämma och räkna tillbaka fem månader. Men sen ska ni ju hitta en bock och det ska "klicka" direkt dem emellan och det har jag ingen koll på hur lång tid det kan ta.
Lycka till!
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Roanie skrivet 07 jan-10 kl 09:48
Okej men då passar det bra nu denna årstiden då :)

Hur vet jag när hon brunstar?
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Mmmm skrivet 08 jan-10 kl 00:47
Din get är absolut inte för ung för att få sin första killing - snarare på väg åt andra hållet. Har hon gått så länge utan att ha killingar så kanske hon blivit lite småtjock? De blir gärna det. Kolla gärna det innan du ordnar med någon bock, för det är inte bra om hon är för tjock. Dels kan hon ha svårt att bli dräktig då, dels ökar risken för komplikationer vid dräktighet och killning en hel del i och med att getterna lagrar stora delar av fettet inuti kroppen. Då kan det bli trångt därinne när killingen börjar växa.

Hur vet jag när hon brunstar?

Det brukar märkas var tredje vecka!  8)
De viftar mycket på svansen, kan kissa småskvättar liksom för att sprida sin doft och brukar bli mer högljudda.

Har hon inte träffat någon bock på länge så är chansen ganska stor att hon börjar brunsta nästan direkt de träffas.

Har läst någonstans att man på större (get)mjölkgårdar utomlands släpper in en bock (som då får vara åtskild från getterna) ungefär en vecka innan man planerar betäckningen/semineringen. Bockens doft verkar då så stimulerande på getterna att de kommer igång med brunsten. Har också hört tips om "bocktrasor" - alltså en tygbit indränkt i bocklukt - som man låter geten sniffa på för att få samma effekt.
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Wandborg skrivet 09 jan-10 kl 20:46
Gør det nu, går 160 dage
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Mmmm skrivet 10 jan-10 kl 01:29
Gør det nu, går 160 dage

Nå, 160 dagar är väl lite att ta i ;) 145 - 155 dagar brukar det vara.
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Roanie skrivet 11 jan-10 kl 14:31
Småtjock??
Men om dom lagrar fettet inne i kroppen hur ska jag då kunna kontrollera om hon är för tjock?

Ingen som vet någon bagge som finns någonstan??
Titel: SV: När ska jag betäcka?
Skrivet av: Mmmm skrivet 11 jan-10 kl 19:57
Småtjock??
Men om dom lagrar fettet inne i kroppen hur ska jag då kunna kontrollera om hon är för tjock?

Jo, det har du rätt i - det som sitter inuti är ju svårt att upptäcka... ;)
Men känner du på henne, så får du ju en vägledning om hon är åt det tjocka eller smala hållet. Känn över ryggraden, precis bakom revbenen.

Det finns bra bilder för hullbedömning av dvärggetter på http://kinne.net/bcs.htm (http://kinne.net/bcs.htm)
Ligger hon på 3 eller över (enligt bilderna på ovanstående länk, alltså) så är hon lite tjock.