Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: louise skrivet 03 jan-10 kl 13:00
-
Står å roddar med glasull i källaren för att isolera rör. Tycker det ryker å får lite panik att jag ska andas in små glasbitar.. Eller är jag bara helt hysterisk;)?
-
Nej, vi har alltid mask på oss när vi jobbar med glasull. Varför inte vara försiktig? Små glasfibrer måstre ju fara runt i luften, dem vill i alla fall inte jag andas in.
-
gjorde det nödvändigaste å inväntar inköp av mask..
-
Nä du är inte nojjig, man bör använda andningsmask när man jobbar med glasfiber.
River man gammal isolering så bör man egentligen använda mask även till tex gammal spån då det kan finnas mögel och diverse otrevligheter som ligger och väntar på en stackars byggare.
-
Köp en bra halvmask med utbytbara filter. Det finns maskfabrikat med bra partikelfilter som stoppar det mesta och olika typer av gasfilter. Välj en mask som känns bekväm så du kommer att använda den även i framtiden.