Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: fjällan skrivet 28 dec-09 kl 13:07
-
såg i bitidningen att man kan göra granskottsmarmelad med honung, lät intressant, nån som vet hur man gör? har provat?
-
jag gjorde granskottshonung till mina barn när de var små om hosta tog lika delar honung och granskott lät det sjuda ca en timme silade och gav dom teskedsvis som lindring men det kanske inte är vad du är ute efter kram praline1
-
njä det stog marmelad i tidningen, kan väl tänka mig att man kokar med vatten först kanske och sen med honungen, eller om man ska ta honungen direkt, det bär mig emot att koka honungen länge, tack ändå pralin 1
nån som har fler förslag?
-
Man varar granskott med socker och citron, sedan får det stå framme i solen, då blir det en slags sirap.
Enligt "Ernst på tv"...
Undrar om det funkar?
Dagg
-
Ernst kan man inte ta på allvar. Han kan inte skilja på pors och skvattram.
-
Jag har prövat att koka granskottssaft, det var INTE så lyckat. Tvivlar på att marmelad är bättre. Men med honung,det kanske är gott?
-
jag skulle vilja veta mer.
-
Trodde jag hade nått i mina böcker men icke. Så jag började söka på nätet. Det ända jag hittade om granskottsmarmelad var på en finsk sida där man bara nämnde kort att granskottsmarmelad kan man göra av granskottssirap genom att tillsätta gelatin.
-
Man varar granskott med socker och citron, sedan får det stå framme i solen, då blir det en slags sirap.
Enligt "Ernst på tv"...
Undrar om det funkar?
Dagg
det som ernst rörde ihop såg gott ut... receptet hade varit fint att ha...
-
Tyvärr var den beskrivningen allt man fick ;)!
Dagg
-
då får man väl testa det då... granskott är goda..ungefär som mango i smaken...
-
Hittade detta receptet i en bok men har aldrig själv provat...
Honung med granskott-bra hostmedel
200g färska granskott
750g honung
Lägg granskotten i en burk med skruvlock o häll flytande honung över.Värm inte honungen till mer än 40 grader annars förstörs vitaminer o värdefulla kolhydratnedbrytande enzymer.
Sätt på locket o låt stå 8-10 veckor . Sila o pressa ur granskotten ordentligt.
-
Men det ska nog vara ens egna granskott egentligen, för de faller nog inte under allemansrätten och ifall man plockar alla från en gran kan den nog bli försenad i utvecklingen har jag hört.
-
Grimbart, Dagg,
Jag gjorde tidigare i år granskottssirap med just det receptet, varvade bara socker, citronskivor och granskott i en burk och satte på fönsterbredan. Och till slut blev det sirap av det. På det här trådet satte jag några bilder från processens gång: http://www.alternativ.nu/index.php?topic=75042.msg818380#msg818380 (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=75042.msg818380#msg818380).
Nästa gång ska jag dock prova det där receptet med honung, det låter intressant. Tack snöängeln för det!
-
Hur smakar granskottsmarmelad?
-
Lite syrligt som pilört eller harsyra med ett stänk av gran / enbär .
-
Åh, vad spännande det ser ut! Måste provas!
//Dagg
-
jag vet inte vad pilört är
-
Enklast är att koka granskotten ihop med vatten och socker, till en tjock sockerlag och blanda i honung när lagen svalnat till under 40 grader. Då behåller du honungens värdefulla egenskaper. Jag har för mig att jag tog 1 del vatten till 3 delar socker och enklast är om man börjar med att koka upp vattnet och sedan tillsätter sockret pö om pö så att det hinner lösa sig, sist i med granskotten och koka under lock i ca 20 minuter. Vill man att det skall gelea sig kan man med fördel ha i citron eller lime, det passar bra smakmässigt till granskotten.
-
Har ett recept ifrån Nils-Emils kokbok på syltade granskott. Ett "intressant" tillbehör till kött. Kan det vara nått?
-
Lägg gärna upp det också, granskott är ju supergott.
Jag brukar koka ihop granskott med vatten och socker + lite citron och sen äta granskotten, mums
Hälsningar från torpet
-
På skogsskafferiet.se finns en del länkade recept på granskott ;)